Prvenstvo Hrvatske / 7. svibnja 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE – Solaris slavio u Zagrebu, Mornaru 5. mjesto

Sunčani su poveli 1-0 u seriji utakmica za brončanu kolajnu u državnom prvenstvu i ostvarili u biti najveći, najbolji svoj rezultat ove sezone. Solaris je ušao u utakmicu s jedne možda i rasterećeno, ali s druge silno usredotočen iskazati na koncu sezone svoju vrijednost, pokazati svoje najbolje izdanje. Kao da su to čekali za kraj prvenstva. Solaris je prvi i poveo (1:0 i 2:1), ali kada je Mladost sredinom druge četvrtine golom Rakovca iz peterca, te s dva vezana gola Dašića i Lazića iz napada s igračem više povela s tri razlike (5:2), činilo se da su Zagrepčani taman ‘utabali stazu’ kojom se kroči do pobjede. No, s nekoliko krupnih pogrešaka u jako malo vremena, u samo 2.01 minuta, Solaris se u cijelosti vratio u utakmicu. Goreta iz peterca, pa potom Pelicarić iz kontre i s brojčanom prednosti u bazenu, ali i Bulat s igračem više uspijevaju utakmici iznova vratiti neizvjesnost (5:5). Sebi pak, Šibenčanima podignuti samopouzdanje.Na ‘veliki odmor’ se još otišlo s minimalnom prednošću Zagrepčana (6:5 – L. Bajić), ali najveći dio treće četvrtine protekao je u Solarisovom dostizanju minimalne prednosti mladostaša – do 6:6 i do 7:7. A onda… Završni i to munjeviti udarac Sunčanih.U malo manje od jedne minute, završne minute treće dionice, prvo Penava s igračem više dovodi Solaris u vodstvo, prvo nakon prve četvrtine, da bi Pelicarić iskoristio loše postavljanje domaće obrane i to kažnjava pogotkom za vodstvo Solarisa – 9:7. Dva gola u 40-ak sekundi. Mladost ošamućena, nije im pomogao puno ni predah uoči zadnje četvrtine jer su na početku nje primili i još jedan udarac. Lijep je pogodak postigao ponovo Jerko Penava i to je 10:7 za Solaris, malo manje od sedam minuta do kraja. Inače je to jako puno vremena i daleko od riješene utakmice, ali u kako su Zagrepčani izgledali u subotnju večer, bilo je jasno da će Solaris kući pjevajući. Fanatični blok gostiju, silna požrtvovnost, unesena energija, sve je to moralo na kraju biti nagrađeno za Šibenčane. Najbolji pojedinac Mladosti bio je vratar Jerko Jurlina s čak 15 obrana, ali nije mogao ‘pokrpati’ baš sve rupe. Sljedeća, druga utakmica za treće mjesto igra se u Šibeniku, sljedeće subote, 14. svibnja. Do bronce će momčad koja prva ostvari dvije pobjede.

Peto mjesto u hrvatskom vaterpolu za sezonu 2021./22. pripada splitskom Mornaru Brodospasu. Mornarevci su pobijedili Primorje EB i u Rijeci, u drugoj utakmici za peto mjesto. No, kada dometnemo da su mornarevci ostali sebi dosljedni jer niti u šestoj ovosezonskoj utakmici nisu dopustili primorjašima pobjedu, onda je uspjeh momčadi trenera Borisa Pavlovića i više no zaslužen.Iako, sada na za njih koncu sezone, komplimente zaslužuje i mlada momčad Primorja EB. S prosjekom malo iznad 19 godina i to tek nakon dolaska Maroša Tkača (dotad su bili prosjekom oko 18 proljeća), ovosezonske igre i rezultati Hinićeve momčadi zaslužuju samo čestitke.Pokazali su to i u subotnjoj utakmici. Naime, gosti su doslovno cijelo vrijeme vodili, pa i uvjerljivo (5:2, 8:4), ali primorjaši su po tko zna koji put ove sezone pokazali jednu lijepu odliku – nema predaje, nema odustajanja. Tri i pol minute prije kraja uspjeli su Riječani čak i izjednačiti (9:9), no Luka Omrčen i Duje Buzdovačić golovima u završnim minutama potvrdili su pobjedu svoje momčad, ispriječili se mogućoj ‘majstorici’ za peto mjesto.