Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 28. svibnja 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (seniorke) – Mladostašice u finalu povele 1-0

Igračice Mladosti su statistički ili matematički na još samo korak do obrane naslova prvakinja države, ali za taj korak (ili zaveslaj), morat će se silno potruditi, namučiti u drugoj utakmici finala u Splitu.

Naime, u prvom susretu finala Prvenstva Hrvatske za seniorke, Mladost je pobijedila Jadran, no suparnice im iz Splita ‘slomljene’ su tek u zadnjoj četvrtini. Sve do završnih minuta je utakmica bila potpuno ‘otvorena’. Velik uspjeh na određeni način za jadranašice koje su ipak u Zagreb došle oslabljene. Nije u sastavu bilo kako Dore Vujević (školske obveze), tako ni Ivane Butić koja dugo nije trenirala, te je na putu oporavka. Bez dvije važne karike iz sastava, štoviše iz početne postave, gošće su se sjajno nosile protiv suparnica.

Jadran je prvi i poveo (0:1, Jelena Butić iz protunapada), a što će se pokazati i jedinim vodstvom Splićanki. No, domaće koje su vodile cijelim daljnjim tijekom utakmice, prve tri i pol četvrtine nisu nikad uspjele ostvariti prednost veću od gola razlike. Ujedno, Jadran bi uvijek uspijevao na svako vodstvo Žabica odgovoriti izjednačenjem. Za Mladost je znano da u Latici Medvešek (13 obrana) ima sjajnu vratarku, ali Jadran je imao jednako dobro raspoloženu Marcelu Mišić (15 obrana) između vratnica. To je svakako jedan od razloga sjajnog i snažnog otpora Splićanki odnosno dugotrajne neizvjesnosti glede pobjednica prvog finalnog sraza.

U zadnjoj je četvrtini ‘pala odluka’. Prvo je Kiara Brnetić sredinom zadnje dionice dovela ponovo Mladost u vodstvo (5:4), da bi dvije i pol minute prije kraja Matea Skelin iz protunapada podignula prednost domaćih igračica na +2 (6:4). U ovako izjednačenoj utakmici, bilo je i za pretpostaviti da će ‘odljepljivanje’ na razliku veću od jednog gola biti i presudno.

Druga utakmica finala odigrat će se sljedeće subote, 4. lipnja u Splitu. Finalna serija kod seniorki se igra do dvije pobjede.

Peterci odlučivali na Poljudu

U Splitu je odigrana prva utakmica za treće mjesto u kojoj je POŠK 1937 na kraju slavilo 14:12, ali tek nakon izvođenja peteraca.

Početak utakmice mora da je bio šokantan za poškovke, ali sjajan za primorjašice. Riječanke su naime povele čak 5:0! Činilo se već lagano trasiranje pobjede. Tim prije što je i nakon druge četvrtine razlika ostala ista (6:1 za gošće), a nakon treće dionice POŠK 1937 je uspio samo malo smanjiti zaostatak (7:3 za Primorje EB).

No, u posljednjih osam minuta su domaće igračice odigrale na razini onog kako je to činio riječki sastav u prvoj četvrtini. Podignuvši agresivnost, maksimalno angažirano uspjele su smanjivati razliku. Iako, još je sredinom četvrtine bilo 9:4 za gošće, a dvije i pol minute do kraja 9:6 za Riječanke. U ženskom vaterpolu poprilično velika prednost. Očito ne i jučer. U zadnjih 50-ak sekundi, POŠK 1937 je postigao dva pogotka, a onaj presudni za izjednačenje na 9:9, i to baš 9 sekundi prije kraja, postigla je Karla Srdanović. Splićanke su uspjele ‘odvući’ utakmicu do peteraca, ali očito se i ‘napunile’ samopouzdanjem. Baš suprotno Riječankama koje su tada tek shvatile kako su veliko vodstvo propustile i onda, kada je došao trenutak za raspucavanje peteraca, sve izvođačice domaćeg sastava su bile sigurno, što se ne može reći i za sve u sastavu Primorja EB.

Druga utakmica i ovog para će se odigrati također sljedeće subote, 4. lipnja, na bazenu Zdravko Ćiro Kovačić u Rijeci.