Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 3. ožujka 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE – Sažetak Lige za prvaka, 14. kolo

Završeno je Prvenstvo Hrvatske, barem što se tiče ligaškog dijela natjecanja i to poretka od 1. do 5. mjesta odnosno tzv. Lige za prvaka. U subotu još slijede utakmice Lige za ostanak, pa onda možemo slagati i parove četvrtfinala doigravanja. Iako se oni načelno znaju već i sada.

Posljednje 14. kolo, koliko god bilo bez većeg značaja jer svojim ishodima nije moglo promijeniti stanje na ljestvici, ponudilo je prvenstveno sjajnu utakmicu na Kantridi.

Riječka mladost bolja od zagrebačke Mladosti

Primorjaši su pobijedili Žapce u svom bazenu s čak 3 gola razlike (15:12) i možda sad žale što su u prvom dijelu prvenstvenog nadmetanja odigrali vjerojatno najlošiju utakmicu upravo u Zagrebu, izgubili 7 razlike (8:15). Da je tada bilo manje za Zagrepčane, onda bi riječka utakmica mogla puno jače, izravnije odlučivati o mjestu broj 3. Jasno, postavlja se istog trenutka i pitanje bi li Zagrepčani u tom slučaju bili i ipak više koncentriraniji. Ostavimo se toga “što bi bilo da je bilo”, te posvetimo više utakmici u kojoj se na kraju mora zapljeskati. Posebno dakako pobjednicima iz razloga koje smo neke naveli i u najavi susreta.

Riječani su igrali bitno oslabljeni (bez Muslima, Vukovića i Tomića), te s velikim brojem doslovno tinejdžera, igrača puno ispod 20 godina. Vratar Čubranić 17 godina, Tončinić i Franulović po 16, Doknić još nema niti 16, a G. Burburan još nema 17 itd.

Trener Igor Hinić je za hvs.hr, dan uoči utakmice jasno naznačio kako unatoč silnim izostancima, to nije nikakav alibi. Rekao je jasno – “Imamo mi još mladića”.

Doista i imaju.

Riječani su odigrali strpljivo, agresivno, dosta disciplinirano za svoju dob, ali poprilično uvježbano. Gubili su 1 razlike sredinom treće četvrtine i uz Mladost koja je bila u napadu s brojčanom prednosti. Obranili su se, jurnuli u kontru koju je realizirao jasno, Tin Brubnjak, za 11:11. Podignuli su navijače na solidno ispunjenim tribinama, sebi narasli samopouzdanje, a goste iz Zagreba očito malo i zabrinuli.. Ispalo je na kraju i ne malo.

Pobjedu su Riječani ostvarili u zadnjoj četvrtini u koju se ušlo s 11:11. Sredinom zadnje dionice je bilo 13:11 (Nizozemac Te Riele i Karlo Babić, 20 godina). Jedini gol koji je Mladost uspjela dati u zadnjih osam minuta bio je peterac Gluhaića (13:12), a pobjeda domaćina je osigurana fenomenalnom šraubom s 2 metra mlađahnog Tončinića. Bilo je to 56 sekundi prije kraja. Dodatno je kasnije rezultat za Primorje EB uljepšao najstariji igrač Primorja EB, Crnogorac Darko Brguljan.

Jadran rutinski do 3 boda

Jadran je rutinski preko Solarisa uknjižio nova tri boda. Šibenčani jesu priprijetili na početku, s iznenađujućim vodstvom 4:1 za goste, ali Jadran je početkom druge dionice poravnao (4:4), a u zadnjoj minuti druge četvrtine prvi put i poveo (6:5). U trećoj dionici prvo veće odvajanje, u zadnjim sekundama, peterac Marinića Kragića (10:7), a zatim je slijedilo rutinsko privođenje utakmice kraju.