Prvenstvo Hrvatske / 23. studenoga 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE – Sažetak 6. kola

Žapci suvereni uz Savu

Utakmicu Mladosti i Primorja EB s pravom smo najavljivali kao derbi kola. Sve je govorilo u tom smjeru i davalo nam za pravo. Bodovna izjednačenost, ‘sudar’ sastava koji aspiriraju na treće mjesto, koje su uostalom do 6. kola i dijelili tu poziciju. Međutim, u vodi se čar derbija malo rasplinuo ili nestao već nakon prve četvrtine.

Mladost se pokazala puno boljom, spremnijom i ubojitijom, kvalitetnijom u doslovno svakom segmentu igre. Dokazuje to i konačan rezultat (15:8) ili gotovo dvostruko veći broj postignutih golova. Međutim, unatoč većem broju golova, što i jest ono što laiku prvo upada u oči, zonska je obrana Zagrepčana iznijela ovu pobjedu. Jednostavno je zaustavljena oštrina napada Riječana, nisu imali primorjaši pravi odgovor na ovakvu obranu mladostaša, zaustavljene su u najvećoj mjeri glavne karike Hinićevog sastava.

Prva je četvrtina još djelovala neizvjesnom, s dva izjednačenje primorjaša (1:1 i 2:2). No, u drugoj je slijedio početak raspleta. S jedne strane, razbranjeni vratar Jerko Jurlina, a s druge u napadu, u cijeloj utakmici odličan kapetan Zagrepčana Marko Jelača koji je postigao čak 6 golova! Kada nije pogađao, onda bi pak asistirao, u pravi trenutak, na pravo mjesto. Poput asista centru Branimiru Hercegu za gol iz šraube (6:3) malo manje od vije minute prije kraja. U sljedećem napadu, a to je već bila zadnja minuta druge četvrtine, sada Jelača ‘opaljuje’ s vanjske linije i pogađa svoj u tom trenutku već četvrti pogodak (7:3). Ovaj rezultat nakon polovice utakmice dao je sugerirati tko će iz bazena sa sva tri boda. Nastavak je samo potvrdio.

Nadu je sićušnu ulio Riječanima, Darko Brguljan golom iz kontre (7:4), ali slijedili su šutevi Davida Mijića (8:4) i to nakon neiskorištenog peterca primorjaša Brubnjaka, pa onda i Darija Rakovca (9:4), što je tri minute prije kraja treće četvrtine bio očiti nagovještaj kraja.

Jugaši s podmlatkom

U Gružu je trener domaćina Vjekoslav Kobešćak odlučio odmoriti čak petoricu igrača iz idealnih 14 (vratar Popadić, kapetan Fatović, centar Kakaris, najiskusniji Joković, kao i mladi Burđelez). Priliku su dobili neki novi klinci poput Kazagića, Prkoče, Pavlića, drugi je vratar bio Brzica… Nije se dakako nimalo osjetilo na rezultatu protiv gostiju koji su iz Splita došli sa samo 11 igrača.

Jadranu gradski derbi

U dvoboju dva u ovom trenutku najbolja sastava u gradu podno Marjana, nije bilo dvojbe na čiji će račun ‘sletjeti’ nova tri boda. Jadran bez Šetke i Dobuda, mornarevci pak bez već duže vrijeme odsutnog Duje Akrapa, ali čak i da je treneru Pavloviću na raspolaganju njegov najbolji igrač, ne bi rezultat bio puno drukčiji. Samo je prvu četvrtinu Mornar BS bio dobio, ali time kao da su razljutili jadranaše koji su drugu i treću dionicu dobili 9:1 i time razriješili sve dvojbe. Ako ih je uopće i bilo.

Korčulanima dvoboj ‘fenjeraša’

Korčulanska je utvrda odoljela udarima zadarske topovnjače. Možda to malo više lirski zvuči nego što je izgledalo, ali nismo daleko ni od istine. U dvoboju momčadi koje su u 6. kolo ušli s dva posljednja mjesta, domaći je sastav KPK ostvario prvu pobjedu u sezoni, te se za jednu stepenicu pomaknuo na prvenstvenoj ljestvici.

Međutim, Zadrani su se pokazali ‘tvrdim orahom’ u većem dijelu utakmice, sve do posljednjih minuta zadnje dionice. Dvije i pol minute prije poluvremena Zadar 1956 je poveo 3:1. No, već početkom treće četvrtine domaćin je prvo poravnao (3:3), a zatim do sredine ove dionice i poveo (5:3). Korčulani su ipak uspjeli u zadnjoj minuti treće četvrtine dostići prednost otočkog prvoligaša (5:5), da bi samo dvije sekunde prije kraja četvrtine s igračem više, veteran Srđan Antonijević pogodio za vodstvo KPK (5:4).

Gosti iz Zadra nisu posustajali, te su golom Marina Jovančevića iznova izjednačili (6:6). Bilo je to točno 7 minuta prije kraja. Pokazat će se kasnije da je to bilo i posljednje izjednačenje, iako je utakmica bila potpuno ‘otvorena’ sve do manje od tri minute prije kraja kada je i opet Jovančević smanjio iz peterca na gol zaostatka za Zadrane, (8:7). U posljednje tri minute utakmice, brzim reakcijama iz napada s igračem više, plus jedna kontra i jedan pozicijski šut, bila su dostatna za na koncu uvjerljivu pobjedu, 12:8. Pobjeda Korčulana sasvim zaslužena, možda je tek rezultatski nešto izraženija nego li je u stvarnosti utakmica izgledala.

Sunčani ‘zasjali’ u Sveticama

U Zagrebu su praktički istodobno, u dva dijela metropole, igrane dvije utakmice 6. kola državnog prvenstva. Podno zapadne tribine maksimirskog stadiona, Medveščak je ugostio Solaris i radio probleme Šibenčanima u prvoj polovici utakmice koja je uostalom i završila ‘samo’ 6:5 za Solaris. A onda… ‘Zapuhala je bura iz Šibenika’ koja je u trećoj četvrtini napunila mrežu Medvjeda doslovno do vrha. Naime, samo ovu četvrtinu Solaris je dobio čak 8:2, te su s 14:7 ušli u za njih vrlo komotnih, završnih osam minuta susreta. Pokušao je inače tijekom ove četvrtine, trener domaćina Ivan Rukavina i s promjenom vratara, te slanjem između vratnica mladog Svena Udovića umjesto Martina Čelara, ali nije donijelo puno radosti za Medvjede.