Prvenstvo Hrvatske / 23. ožujka 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE – Sažetak 14. kola

Jugašima pobjeda, jadranašima prvo mjesto

Gruški sraz dvije prvoplasirane momčadi državnog prvenstva, derbi kola između Jug Adriatic osiguranja i Jadrana završio je pobjedom Dubrovčana, ali i osvajanjem prvog mjesta Splićana uoči doigravanja.

Naime, Gospari su slavili 11:10, bodovno se poravnali sa Splićanima kojima je ovo prvi poraz ove sezone u domaćim natjecanjima, ali Jadran će svejedno u doigravanje s prvog startnog mjesta. Podsjetimo, u Splitu je na Poljudu u prvom dijelu Prvenstva Hrvatske, Jadran slavio s dva gola razlike, za razliku od sada jugaša s pogotkom prednosti. Taj ukupno jedan gol ‘viška’ dao je Smodlakinim igračima prednost domaćinstva više u presudnim utakmicama u kasnijem tijeku prvenstva, kada će odlučivati o finalu, pobjedniku…

Sama utakmica je imala, gotovo pa nestvarno, vrlo sličan početak kao u finalu Hrvatskog kupa ove dvije momčadi prošlog prosinca ili nešto kasnije u Premijer ligi. Početno, vrlo uvjerljivo vodstvo Jadrana. U Gružu je počelo s 2:0 nakon prve četvrtine, da bi u drugoj gost iz Splita poveo i 5:1! Domaćin je uspio do poluvremena smanjiti na 5:3, da bi sredinom treće Jug Adriatic osiguranje i poravnalo (5:5), te su se potpuno ‘vratili u igru’. Bilo je to tek prvo od ukupno tri izjednačenja samo u ovoj dionici, ali uvijek je Jadran bio u vodstvu i primoravao Dubrovčane na sustizanje.

Četiri minute prije kraja, golom Grka Kakarisa iz napada s igračem više, jugaši su prvi put poveli (9:8). Igra ‘gol za gol’ nastavila se sve do zadnje minute odnosno do pogotka Rine Burića za izjednačenje (10:10). Budući da je na semaforu ostalo tek malo više od minute, smanjivale su se šanse Kobešćakove momčadi da bi mogli dohvatiti 2 gola prednosti. Jug Adriatic osiguranje je u zadnjoj minuti zaigrao i s praktički stalnim igračem više jer se vratar domaćina Toni Popadić priključio suigračima u napadu. No, njegov kolega iz reprezentacije Ivan Marcelić je ‘vezao’ dvije obrane, dok je Jokovićev gol 24 sekunde prije kraja bio pogodak za tri boda domaćinu, te već spomenuto, prvi poraz Jadran u ovosezonskom Prvenstvu Hrvatske.

Šibenčani s 4. mjesta u play-off

Solaris će u doigravanje državnog prvenstva s četvrtog mjesta. To je izravna posljedica pobjede Sunčanih doma nad Mornarom BS iz Splita. Dvije momčadi koje su do ove utakmice bile bodovno izjednačene, pa i s remijem u prvom dijelu Prvenstva Hrvatske, u Splitu (11:11), nisu bitnije dalje odmaknuli niti nakon prve dvije četvrtine šibenske utakmice. Nakon polovice susreta bilo je naime 6:6, te je sve tada upućivalo na neizvjesnost do posljednje minute.

Samo, za mornarevce je tada nastao problem. Kao da su stali. U sljedeće dvije četvrtine odnosno 16 minuta postigli su samo jedan pogodak. Od 6. do 7. kola gostiju proteklo je čak 12 minuta. Jasno da su domaćini to znali iskoristiti i ‘debelo’ naplatiti. S četiri pogotka u nizu samo u trećoj dionici (10:6), naznačili su da sva ti boda ostaju u Krešimirovom gradu.