Prvenstvo Hrvatske / 16. ožujka 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE – Sažetak 13. kola

Od 1. do 5. mjesta

Neumoljivi jadranaši

Ove je sezone Jadran puno bolji od Mladosti i to nije bilo upitno niti prije utakmice. Uz to, Zagrepčani su došli oslabljeni za Darija Rakovca koji je jedan od najboljih igrača, ponajboljih strijelaca Žabaca, te ‘starter’ u najboljih 7. Tu nije kraj. Trener gostiju nije mogao računati niti na neke juniore (školske obveze), tako da je zagrebačka ekspedicija u Split došla sa samo 12 igrača, računajući obojicu vratara. Drugim riječima, bio je to već u startu odnos lošiji za goste nego u biblijskog sagi o Davidu i Golijatu.

Međutim, Jadran se postavio apsolutno ispravno, jedino sportski, a to znači najjače moguće. Neovisno što su sigurno jadranaši i sami bili svjesni dodatne oslabljenosti zagrebačkog sastava, u prvoj su već četvrtini ‘razbili’ goste sa Save (7:2). Od toga čak 4 bivši mladostaš Konstantin Harkov! Do kraja utakmice je ‘ubacio’ i još jedan. Nije daleko bio ni Nikša Dobud koji je postigao 4 pogotka. Kada smo već kod bivših mladostaša, i vratar Jadrana Ivan Marcelić je visoko podigao ustavu na brani s 9 obrana u to u tri četvrtine.
Kod Mladosti je golovima prednjačio (3 pogotka), Marin Dašić. Mladostaši su ovime završili ligaški dio natjecanja, na trećem su mjestu odmah iza jadranaša i jugaša koji će za tjedan dana odlučivati o startnom mjestu broj 1 u doigravanju.

Šest golova Papanastasioua

Bez problema i dilema. Tako je dubrovačka momčad prošla gostovanje u Šibeniku kod Solarisa, u pretposljednjem kolu ligaškog dijela nadmetanja, uoči doigravanja. Jugaši su glavninu posla obavili već u prve dvije četvrtine nakon kojih su imali već 5 golova plusa (8:3). Rezultat u poluvremenu je još i dobar za domaće u odnosu na rezultat iz 12. minute kada je bilo 7:1 za Jug Adriatic osiguranje.

U istom su ritmu nastavili Dubrovčani i u drugoj polovici utakmice, pa je konačan rezultat ili pobjeda od 8 golova razlike logična posljedica. Grk Alexandros Papanastasiou bio je najraspoloženiji u gostujućim redovima pogodivši šibensku mrežu čak 6 puta, ali ne možemo ne istaknuti niti vratare pobjedničke momčadi. Toni Popadić je ubilježio 16, a mladi Antonio Vukojević još 3 obrane. S toliko obrana svojih čuvara, gruški je brod mogao mirno nastaviti plovidbu iz šibenske luke.

Od 6. do 10. mjesta

Korčulansko slavlje u Splitu.Dobra, izjednačena utakmica na Poljudu. Upravo onakva kakva se i očekivala, a sva tri boda ‘otisnula’ su se s kopna ili priobalja (Split) na otok (Korčula). Vjerojatno najveća zasluga takvog epiloga je posađena u uvodnim već minutama utakmice. Naime, Korčulani su nakon prvih šest i pol minuta poveli 3:0. U sudaru manje-više izjednačenih suparnika, ovakvo rezultatsko odvajanje, pa makar bilo i u otvarajućim minutama, može biti presudno. Na Poljudu se definitivno takvim pokazalo. Istina je da su poškovci uspjeli pred kraj druge četvrtine izjednačiti (4:4), no to je bilo i jedino izjednačenje. Obje su momčadi odigrale vrlo čvrste obrane, valjalo se ‘oznojiti’ za postići pogodak, a mora da je znoj još veći izbio Splićanima budući da su nakon silne energetske potrošnje uložene u spomenuti egal, početkom zadnje četvrtine ponovo bili na minus 3 (7:4 za KPK). Štoviše, četiri minute prije kraja bilo je i još malo više (8:4 za goste), te su si Korčulani mogli dopustiti ne dati više ni jedan gol do kraja. Tri boda su osvojili.

Senzacionalni obrati na Sveticama

Ludo dobra, a primarno zanimljiva, uzbudljiva i neizvjesna utakmicama na Sveticama. Primorje EB je u Zagreb došlo s već ‘zakaparenim’ prvim mjestom u ‘donjem domu’ ili osiguranim startnim mjestom br. 6 u doigravanju, ali Medveščak je lovio, jurio po pobjedu. Naime, Medvjedi se nadmeću s KPK za drugo mjesto u ovoj skupini.Početak odnosno prvih 8 minuta su bile posve poravnate. Izmjenjivanje u vodstvu, nikad većem od gola razlike, a na kraju prve dionice bili smo na početku – 3:3. No, u prve četiri minute druge dionice prvi je gas ‘stisnuo’ Hinićev sastav. Tri uzastopna gola (K. Babić, Brubnjak i Blažić) za 6:3 vodstvo gostiju. Činilo se da se primorjaši odljepljuju od suparnika. To je bila pogrešna procjena jer tada je počeo veličanstveni obrat u bazenu. Sljedećih 9 i pol minuta Riječanima u napadu kao da je začaran pristup domaćinovoj mreži, dok Zagrepčani nemilice rešetaju. Igrači trenera Rukavine postigli su čak 7 uzastopnih golova, te preokrenuli rezultat iz 3:6 do 10:6! U zadnjoj minuti treće četvrtine još je uvijek Medveščak imao +3 (11:8), da bi Riječani smanjili preko Jurišića na dva gola zaostatka (11:9) uoči zadnjih osam minuta.U zadnjoj četvrtini je gostujuća momčad uspjela poravnati, pa i ne jednom nego u dva navrata (11:11 i 12:12), ali je domaćin stalno ‘vraćao’ prednost. Na ulasku u zadnju minutu, Medveščak je još uvijek vodio. Minimalno, ali prednost je na njihovoj strani (13:12). No, Tin Brubnjak 55 sekundi prije kraja uspijeva i opet izjednačiti (iz peterca), da bi u zadnjem napadu Riječana, Roko Jurišić tek 13 sekundi prije kraja doveo Primorje EB u prednost. I pobjedu! Sjajna utakmica, najbolji mamac za dolazak na tribine!