Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 4. veljače 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE – Sažetak 12. kola Lige za ostanak

Kolo u kojem je slobodna inače bila momčad Medveščaka, već je u najavi obećavalo ili barem dalo za naslutiti zanimljive utakmice. Slutnje su se i ostvarile. Obje utakmice odigrane u vjetrovitu subotnju večer u Dalmaciji, u Splitu odnosno Zadru, obilovale su uzbuđenjima.

Poškovcima pripao gradski derbi

Uoči susreta POŠK-a i Mornara BS, neovisno mjestu koje na tablici zauzimaju momčadi, bodovnom učinku, pa čak i trenutačnoj formi, najavljivali smo kako je jedino izvjesna neizvjesnost. Prestiž je ipak u pitanju. Ona gradska, splitska. Momčad POŠK-a koja je (samo na papiru) slovila kao slabiji suparnik, u vodi je dokazala da to nije, nanijevši poraz vodećem sastavu tzv. Lige za ostanak.

Susret u kojem se obojica trenera sigurno neće moći pohvaliti realizacijom igrača više (POŠK-ova je bila 1-7, a Mornara još slabija, 1-9), posvemašnja je neizvjesnost bila temeljno obilježje. Mornarevci su počeli malo bolje. Odlično je ne primiti u prvih osam minuta niti jedan gol, no nije baš uspješno postići tek jedan. Kasnije će se ispostaviti kako je u biti malen broj golova obilježio i preostale dionice, samim time cijelu utakmicu.

Kada je početkom treće četvrtine službeno gost (Mornar BS) poveo 3:1, učinilo se da se utakmica i odlučuje. To je bilo i točno, ali tada je krenuo POŠK. Do kraja ove četvrtine poravnanje (3:3), pa u prvom napadu zadnje dionice i vodstvo (4:3) koje je sredinom zadnje četvrtine povećano (5:3). Mornar BS je preko Gudurića uspio smanjiti, a iz protunapad i izjednačiti (5:5), malo manje od tri minute do kraja. No, u prvom sljedećem napadu POŠK-a, Bože Gadža je pogodio za ispostavit će se na kraju zaključnih 6:5 za momčad trenera Krekovića.

Prva pobjeda Zadrana

Momčad Zadra 1952 osvojila je prve bodove, ostvarila prvu pobjedu u ovosezonskom izdanju Prvenstva Hrvatske. U svom su Višnjiku Zadrani svladali jedinog otočkog prvoligaša.

Izuzev početnog kratkotrajnog vodstva Korčulana (0:1 i 1:2), domaćin je bio cijelim tijekom utakmice bolja momčad. Osobito bolji u napadima s igračem više (4-5 prema tek 1-7 Korčulana).

Već na polovici utakmice bilježi se 5:2 za Zadar 1952, samo ni KPK ne polaže polako oružje. U trećoj su četvrtini Korčulani uspjeli poravnati (5:5) i utakmicu iznova vratiti na početak. tako je bilo sredinom treće dionice, ali u drugoj polovici istog dijela igre odnosno u samo tri minute, Zadrani su postigli nova tri uzastopna gola i vratili prednost s poluvremena (8:5). Nije to sve, u zadnjim sekundama treće dionice, Roko Jurišić je pogodio i za +4 ili najveću prednost (9:5).

Taj još jedan gol, kao da se pokazao jezičcem na vagi, dostatnim za tri boda Zadra 1952. Naime, KPK je uspio smanjiti na 10:9 i to pune tri minute do kraja ili sasvim dovoljno i za mogući korak više. No, za takvo što je možda ponestalo malo i snage, koncentracije, a definitivno se ispriječila i obrana domaćina.