Prvenstvo Hrvatske / 30. listopada 2021.

Prvenstvo Hrvatske: Rezultati 4. kola

PH – Jadranu derbi kola, Šparada otpao za Imperiju

Derbi 4. kola Prvenstva Hrvatske odigran je u šibenskoj Crnici, gdje Jadran nije dopustio ni mrvicu dvojbi po pitanju pobjednika. Splićani su odmah stavili do znanja vrlo dobrom šibenskom sastavu tko je ipak ‘gazda’, kvalitetniji i jači sastav. Nije proteklo niti tri minute od početnog plivanja, a Smodlakina je momčad već vodila 3:0 (Marinić Kragić iz peterca, pa potom Harkov i centar Dužević). Na kratko je Solaris uspio smanjiti na 3:2 u korist Jadrana, ali nikako ne i više od toga.

Snimku utakmice možete pogledati ovdje.

U konačnici, i u kasnijem tijeku susreta (treća četvrtina) Šibenčani će još u dva navrata stići na samo gol zaostatka (pred kraj druge i početkom treće četvrtine, 7:6 odnosno 8:7), ali to je bio maksimum što su mogle Mareljine ‘trupe’ u subotnju kasnu večer u Šibeniku. Jadran je pojačao još malo ritam pred kraj treće dionice, kao i početkom posljednje s oduzimanjem lopte, prekidanjem domaćinovih napada i kontrom, te pet minuta prije kraja bilježimo i najveću prednost na utakmici, 12:7 za Jadran.

Splićani tako nakon četiri kola ostaju na vrhu tablice, bodovno poravnati s Jugom Adriatic osiguranjem i sa stopostotnim bodovnim učinkom.

Dodatan udarac Solarisu svakako je bio i izostanak njihovog prvog vratara Marina Šparade koji je zbog povišene temperature bio primoran ne samo ‘preskočiti’ ovu utakmicu, već i ne otići u nedjelju s hrvatskom reprezentacijom u talijansku Imperiju na sparing-pripreme odnosno treninge s reprezentacijom Italije. Zbog toga je izbornik Tucak naknadno pozvao mladog vratara Mladosti, Jerka Jurlinu.

PH – Jugaši potvrdili snagu i klasu

Prošlih sezona, par Jug – Mladost odlučivao je o trofejima u hrvatskom vaterpolu. To je bio tandem koji se susretao u finalima, bilo nacionalnog kupa ili državnog prvenstva. Ove sezone je to drukčiji tip utakmice.

Uslijed ljetošnjih značajnih promjena u momčadi Mladosti (bitno pomlađene momčadi), dubrovački je sastav (također s igračkim promjena, ali zadržanom visokom razinom kvalitete), sada puno bolji. Jednostavno, ove dvije momčadi trenutačno nisu u istom kvalitativnom razredu, a to se ponajbolje ogleda i u konačnom rezultatu utakmice.

Do sredine druge četvrtine već je bilo 7:1 za domaćina i sasvim jasan epilog. Tada ipak mladostaš Marin Dašić s tri uzastopna gola do kraja druge četvrtine smanjuje na 7:4 i vraća privid moguće neizvjesnosti. U trećoj dionici, Jug Adriatic osiguranje opet ‘stišće gas do daske’, a kada to učine Kobešćakovi učenici onda to rezultira s brzim rezultatskim odvajanjem na 12:4 nakon samo četiri i pol minute igre u ovoj dionici. Preostale minute susreta više su bile stvar forme.

PH – Riječani ostavili Zadrane na dnu

Riječko Primorje EB s punim se ulovom vraća iz Višnjika gdje su svladali Zadar 1952, koji
time ostaje i dalje pri dnu, zasad bez bodova. Domaćin je doduše dobro otvorio utakmicu. Od
2:0 pa sve do 5:2, da bi u zadnjoj sekundi u subotu jedan od najraspoloženijih za pogotke u
riječkim redovima, Noa Burburan (ukupno 4 gola) uspio smanjiti na 5:3.
Dapače, dobra igra Zadrana se nastavila i u drugoj četvrtini, barem u njezinom uvodnom
dijelu. Nakon tri minute igre u ovoj četvrtini, momci trenera Jovančevića su vodili čak 7:3!
Tada je uslijedio preokret. Četiri uzastopna gola primorja do kraja poluvremena (Crippa,
Brubnjak, N. Čubranić i Babić) i za čas smo bili u biti… na početku! Nije 0:0 dakako, ali 7:7
je odavalo dojam da sad počinje ‘nova utakmica’.
Nju su pak puno bolje odigrali gosti s Kvarnera dobivši treću dionicu 5:1 za ukupno vodstvo
Primorja EB 12:8 uoči zadnje četvrtine. Zadrani u zadnjih osam minuta nisu imali snage za
obrat kakav su učinili Riječani, tako da je na koncu završilo plus 5 za Primorje EB. No
generalno, Zadar 1952 nije razočarao.

PH – Šest golova Duje Akrapa

Momčad Mornara Brodospasa neko već vrijeme nema ozlijeđenog Roka Akrapa, no u malom gradskom derbiju, u subotu protiv POŠK-a, imali su i više no raspoloženog mu brata Duju Akrapa. Očito jako dobro ‘namještene’ ruke, čak je 6 puta iz 9 pokušaja pogađao mrežu suparnika ispred koje su se mijenjali Duje Jelovina i Eugen Sunara.

Ne tvrdimo da bez Duje ne bi bilo pobjede mornarevaca, ali da je bio prvi strijelac utakmice, to je faktografski točan podatak. Poškovci su samo jednom, početkom druge četvrtine uspjeli minimalizirati vodstvo suparnika (3:2), ali nakon toga je uslijedila serija pogodaka Vrdoljakovog sastava za 7:2 i to u samo četiri minute. Pet do šest pogodaka razlike su igrači Mornara BS održavali o samog kraja ili konačnih 15:9.

Sastav POŠK-a je ostao prikovan na dnu prvenstvene ljestvice bez boda, dok je Mornar BS ovom pobjedom došao do trenutačno četvrtog mjesta.

PH – Korčulani do pobjede u zadnjih 8 minuta

U pravu je bio Zdeslav Vrdoljak, trenera Mornar BS u najavi 4. kola kada je za korčulanski dvoboj spomenuo “ondje bi moglo biti vrlo interesantno, ali blagu prednost dajem KPK”. Doista jest bilo zanimljivo, s popriličnim obratima u igri i kretanju rezultata, a na koncu i jesu slavili domaćini, baš kako je to trener mornarevaca prognozirao.

Otvaranje kao iz snova za svakog domaćina. Gostujuća mreža puna lopti, a vlastita sačuvana. Nakon prvih osam minuta bilo je 3:0 za KPK (Knežević iz kontranapada, Čumbelić s igračem više, te iskusni Letica iz pozicijske igre). Druga četvrtina, druga ‘pjesma’. Sad je bazen bio ‘pun Medvjeda’ koji su u ovoj dionici postigli čak 6 pogodaka, primili dva i preokrenuli rezultat u poluvremenu u svoju korist (6:5 za Zagrepčane).

Do polovice treće četvrtine gosti su vodili u još dva navrata s dva pogotka prednosti (7:5 i 8:6 za Medveščak), ali Korčulani uspijevaju izjednačiti do kraja ove dionice. Sve je tada bilo u znaku osmice. Rezultat 8:8 uoči zadnjih osam minuta, a tada…

Ponovila se prva četvrtina. ‘Nestao’ je Medveščak iz bazena ili ga je barem KPK na to prisilio. Domaćini su u zadnjoj četvrtini postigli četiri pogotka, a da nisu primili niti jedan. Na prvi pogled, gledajući samo konačan rezultat 12:8, malo bi tko mogao pomisliti da se u Korčuli odigrao istinski vrlo zanimljiv, možda i pomalo neobičan sraz poradi puno rezultatskih obrata, te da je domaćin tri boda osigurao tek u zadnjih osam minuta.