Nade / 8. svibnja 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (Nade) – Cavtat četvercima do naslova

Mladi vaterpolisti Cavtata novi su prvaci Hrvatske u kategoriji Nade (rođeni 2010. i mlađi)! U uzbudljivom finalu u Korčuli, Cavtaćani su do naslova došli tek boljim izvođenjem četveraca, pobijedivši domaći KPK. Kako ne bi bilo zabune, kazneni udarci i udarci za određivanje pobjednika nakon remija se za ovako mlađe uzraste izvode s udaljenosti 4, a ne 5 metara i stoga se radi o četvercima.

U finalu je inače nakon četiri četvrtine je bilo neodlučeno 5:5. Kada bi izdvojeno gledali, čak tri četvrtine su rezultatski pripale Korčulanima. Međutim, dok su sve te tri KPK dobile s golom razlike, Cavtat je onu jednu (bila je to 2. četvrtina) dobili vrlo uvjerljivo – 4:1. Prednost od 4:2 Cavtat je održavao od konca druge četvrtine sve do četiri minute prije kraja zadnje dionice, kada je KPK izjednačio iz četverca na 4:4. Nakon novog vodstva Cavtata (5:4, Vlaho Rajčević), domaćin je iznova poravnao, sada tek 1.18 minuta prije kraja utakmice, i to opet iz četverca (5:5 – Josip Skokandić). Budući da više do isteka zadnje dionice novih pogodaka nije bilo, o prvaku države se odlučivalo izvođenjem četveraca.

Tu se malim junakom iskazao vratar Cavtata poznatog prezimena, Luko Vezilić. Uspio je obraniti dva četverca.

U utakmici za treće mjesto i brončanu medalju, zagrebačka Mladost je svladala Jadran iz Splita 6:5 u zanimljivoj utakmici u kojoj je nakon prve dvije četvrtine rezultat glasio – 0:0!

Iza prva četiri sastava poredali su se – Zagreb, Barakudice, Solaris, Mornar BS, Medveščak, Zadar 1952, Jug AO, Primorje EB, Galeb MR, POŠK 1937, Osijek i OVK POŠK. Ipak, valja dodati da su Barakudice (ženska reprezentacija ovog uzrasta) igrale izvan konkurencije odnosno rezultati su se dakako bilježili, ali u konačnom poretku valja gledati da je svaka momčad iza Barakudica zapravo na jednom mjestu više.

Najboljim igračem Prvenstva Hrvatske je proglašen Stipe Ćenan iz KPK, najbolji vratar je Luko Vezilić iz Cavtata, dok je VK Osijek pripala nagrada za fair-play.