Prvenstvo Hrvatske / 5. veljače 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (muški) – Rezultati 10. kola

od 1. do 5. mjesta

Derbi pripao jugašima

Utakmica najavljena kao derbi, taj je epitet i opravdala. Rijetko kada susreti Žabaca i Gospara nisu zanimljivi, pa tako ni ovaj odigran na Sveticama (na bazenu uz Savu se održava plivački miting).
Ma koliko Mladost bila u kvalitativnom pogledu inferiorna ove sezone momčadi iz Dubrovnika, većim se dijelom utakmice to uopće nije dalo za zamijetiti. Konačno, jugaši su pobjedu i nova tri boda za utrku s Jadranom, osigurali tek u zadnjoj četvrtini. U prve tri četvrtine utakmica je bila posve ‘otvorena’. Nakon prve četvrtine 3:3, u poluvremenu 7:7 i to nakon vodstva domaćina 7:5. Uostalom, još samo minutu i pol prije kraja treće dionice, na semaforu su iste brojke uz obje momčadi – 10:10.
Tada tek, u završnici treće četvrtine golovima Fatovića i Papanastasioua, Jug Adriatic osiguranje odlazi do 12:10, a s novim golom jednog od trojice grčkih reprezentativaca (ponovo Papanastasiou) u trećoj minuti zadnje četvrtine, gosti su došli do najveće razlike, 13:10. Načelno, to je ipak bila presudna ili za mladostaše nedostižna prednost njihovih suparnika s juga Hrvatske.
Najbolji strijelci su bili, za pobjednika Papanastasiou 4 gola, a gol manje Joković i Žuvela, dok su za domaćine golovima prednjačili Lazić s 4 pogotka, te Dašić 3 gola.

od 6. do 10. mjesta

Primorjaši u ritmu Brubnjaka

Najmanje neizvjesna utakmica cijelog 10. kola. To se znalo i unaprijed, kao takvu smo ju više manje i najavili odnosno kako je rekao u Trenerskoj prognozi, Vjekoslav Kobešćak “…bit će zanimljivo vidjeti jesu li Riječani pronašli motiv više…”.
Zadrani najbolje sada znaju odgovor na to pitanje. Osobito je motivirana velika mlada nada Riječana, Tin Brubnjak koji je postigao čak 7 golova ili praktički polovicu svojeg sastava. Ukoliko se ne varamo, to je Brubnjakov rekord u seniorskoj konkurenciji i kada je u pitanju državno prvenstvo, a definitivno ipak rijetko da netko u našoj Prvoj ligi postigne toliki broj pogodaka u jednoj utakmici.
Riječani su nakon pet minuta već vodili 5:0, a nakon dvije četvrtine 9:1. Ovime je sve opisano, a Zadrani ostaju ‘zacementirani’ na dnu ljestvice sa samo jednim dosad osvojenim bodom.

Uvjerljivi Medvjedi

Izrazito uvjerljiva pobjeda Medveščaka nad Korčulanima, njihova štoviše najviša ove sezone, kada je riječ o prvenstvenim nadmetanjima. Samo za usporedbu, u prvom dijelu Prvenstva Hrvatske, kada su se ove dvije momčadi sastale u Korčuli, KPK je slavio ‘elegantno’, 12:8. Sada pak, visokih 9 razlike za momčad trenera Ivana Rukavine.
Zasluge su bez imalo dvojbe medveščakovaca, makar ima ponešto razloga i u nekim problemima koji muče Korčulane. Sve je bilo riješeno do malo prije kraja druge četvrtine. Naime, dvije minute prije polaska na ‘veliki’ odmor, Medveščak je vodio čak 6:0. Gosti su tek na isteku 14. minute uspjeli postići prvi pogodak.
Martin Čelar je debitirao na vratima ili između vratnica Medvjeda, dok su u napadu suparničku mrežu ‘rešetali’ Nikola Miljak s čak 6 golova, a i iskusni veteran Pavo Marković nije bio daleko s 4 pogotka.

Jadran ‘prekrio’ Mornar

U Splitu se desetljećima njeguje veliko vaterpolsko suparništvo tri kluba, ali posljednje 2-3 godine, primat pripada samo Jadranu. Dodatan mali dokaz tomu je lagana i uvjerljiva pobjeda Smodlakinog sastava ili kluba sa Zvončaca u poljudskom bazenu, a kontra Mornara BS.

U biti, kada bi sudili samo po kretanju rezultata, onda je tri četvrtine Mornar BS još i ‘podnošljivo’ gubio. Nakon tri dionice rezultat je bio 12:9 za Jadran. Uvjerljiva, ali opet ne i izrazito velika prednost jadranaša. A onda…
Onda je uslijedilo uraganskih završnih osam minuta jadranaša. Četvrtina u kojoj Jadran više nije primio niti jedan pogodak, ali ih je zato dao čak 8. Peterac, kontra, pozicijski napad i igrač više… gotovo da nije bilo načina na koji igrači trenera Smodlake nisu zaljuljali mrežu suparnika. S druge strane, službeno domaćinu ove utakmice, Mornaru BS u završnim minutama baš ništa nije išlo od ruke. Pa čak niti kada je sve već ionako bilo završeno, kada je sekundu-dvije prije kraja dosuđena najstroža kazna za Mornar BS. Čak niti to (izvođač je bio Marin Vrdoljak) nije bilo okrunjeno golom.

Iako, sam početak je bio čisto solidan za mornarevce. Dohvatili su početno vodstvo Jadrana (0:2) i pretvorili ga u svoju prednost (3:2). Sredinom druge četvrtine još je bilo izjednačeno (4:4). U trećoj četvrtini 2-3 gola zaostatka Mornara BS, a onda je slijedilo ono što smo opisali.

Za Jadran je prve dvije četvrtine branio Mate Anić, da bi zadnje dvije dionice vrata čuvalo najnovije pojačanje Jadrana, Ivan Marcelić.
Od strijelaca, kod Jadrana su najbolji s po 4 pogotka bili Luka Bukić, Konstantin Harkov i Jerko Marinić Kragić, a kod Mornara BS Goran Solje s 3 gola.