Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 6. ožujka 2021.

PRVENSTVO HRVATSKE – Makarani izjednačili sekundu prije kraja

Utakmicama 12. kola nastavljena je Prva hrvatska seniorska liga, ujedno i drugi dio natjecanja u kojem je liga podijeljena na tzv. Ligu za prvaka i Ligu za ostanak.

U Ligi za prvaka je odigran samo jedan susret, budući da će se utakmice Mladost – Mornar BS odnosno Solaris – Jug AO odigrati kasnije tijekom sljedećeg tjedna, a zbog euro-obveza Zagrepčana i Dubrovčana.

U jedinom susretu natjecanja za poredak od 1. do 6. mjesta sastali su se na Poljudu, Jadran i Primorje EB. Prve dvije četvrtine utakmica je još donekle bila ‘otvorena’. Na ‘veliki odmor’ se uostalom otišlo sa samo jednim golom prednosti za Jadran (5:4), iako stoji i da su Splićani cijelo vrijeme kontrolirali utakmicu. Primorje EB je samo jednom uspjelo izjednačiti, na samom početku utakmice (1:1). U trećoj je četvrtini Jadran razvio i glavno jedro, te u čas otplovio do neuhvatljive prednosti koja ga je odvela u luku pobjede.

U Ligi za ostanak obje subotnje utakmice završene su u skladu s našom najavom. Zadrani su ostali na nuli u brojci bodova, dok je makarski ogled Galeba i Korčulana protekao pun uzbuđenja, neizvjesnosti, a na koncu je po bod svakomu možda i najpošteniji.

U Višnjiku je Medveščak dosta lagano i uvjerljivo prokrstario postigavši dvostruko više pogodaka. Jakov Škiljić i Nikola Miljak s po 4 pogotka bili su najubojitiji među Medvjedima. Samo je prvih osam minuta domaćin koliko-toliko držao ritam sa suparnikom. Ta je dionica završena minimalnom prednošću Zagrepčana (4:3). Kasnije je već slijedila ‘kanonada’ po domaćinovom golu.

Zato je sasvim drukčije bilo u Makarskoj. Uostalom, ako navedemo da je ondje izjednačujući gol, i to domaćina, postignut u posljednjoj sekundi, onda smo donekle uspjeli dočarati uzbuđenja koja je ponudila ova utakmica. Sredinom druge četvrtine Korčulani su poveli osjetnije (4:1), ali time nisu nimalo sputali ambicije Makarana. Petar Čondić-Kadmenović, makarsko pojačanje iz splitskog Jadrana je s dva uzastopna gola u manje od minute, uhvatio priključak Galeba MR na gol zaostatka (4:3 za KPK). Ipak, gosti s otoka koji su i tjednima ranije još najavljivali gostovanje u Makarskoj kao jedno od ključnih za njihov cilj, ulazak u četvrtfinale doigravanja, ne odustaju. Do poluvremena su ponovo ‘napravili’ razliku od tri pogotka. Oba iz protunapada, a strijelci su bili Franko Fabris i Bojan Matutinović. Nakon polovice utakmice KPK je imao ponovo osjetnu prednost (6:3). Štoviše, na tonu nisu stali.

Gost je tijekom treće četvrtine poveo u dva navrata i s 4 gola razlike (7:3 – Marko Buconić i 8:4 – Tin Fabris). Oba su gola postignuta u napadima s igračem više.

Makarani se opet, poput feniksa vraćaju i smanjuju 19 sekundi prije kraja treće dionice na 8:7, ali ni tu nije kraj. Sada su Korčulani zaplivali u zadnji napad u ovoj trećini, a završili su ga golom Matutinovića samo 3 sekunde prije kraja (9:7 za KPK). U zadnjoj dionici, šest i pol minuta prije kraja Galeb MR je konačno uspio i dohvatiti goste, golom Luke Vukića (9:9). Marin Ban je manje od dvije minute prije kraja utakmice ponovo doveo Korčulane u prednost (10:9), da bi točno sekundu prije kraja malu dramu u Makarskoj pogotkom za izjednačenje okončao Boris Popović za Galeb MR.

Zaključno, činjenica je da su Korčulani većim tijekom susreta vodili, pa i s 4 gola razlike i to u trećoj četvrtini. No, jednako je tako istina i da se Makarani nisu predavali, borili su se do doslovno posljednje sekunde i uspjeli spasiti odnosno osvojiti jedan bod.