Kadetkinje, Prvenstvo Hrvatske / 2. prosinca 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (kadetkinje) – Sažetak 1. dana

Na plivalištu Mladosti uz Savu, danas je (petak, 2. prosinca) počeo trodnevni turnir Prvenstva Hrvatske za kadetkinje. Na turniru se natječe 5 sastava (ŽVK Jug Dubrovnik, Jadran Split, ŽAVK Mladost Zagreb, POŠK 1937 Split i ŽVK Mursa Osijek) koji će ukupno odigrati pet kola odnosno svaki sastav 4 utakmice ili klasični jednostruki liga-sustav.

Prvog su dana odigrana dva kola. U 1. je kolu uzbudljiv bio sraz ŽAVK Mladosti i Jadrana kojeg su dobile mlade Splićanke 9:7. Odluka o pobjednicama je donesena u zadnjoj četvrtini. Žabice su povele u prvoj dionici (2:0), jadranašice uzvratile do poluvremena i poravnale (3:3), egal je potrajao i u trećoj četvrtini još (5:5), a onda je slijedio rasplet. U prvoj polovici zadnje četvrtine odnosno u tri i pol minute, gošće iz Splita su postigle tri uzastopna gola (Neli Janković, Mare Janković i Marina Dragun) za vodstvo Jadrana 8:5 što se u konačnici i pokazalo dostatnom prednošću za kasniju potvrdu pobjede.

U drugoj utakmici 1. kola nije ni približno bilo toliko neizvjesno. Jugašice su svladale Osječanke s 10 golova razlike, s tim da je nakon tri četvrtine bilo 10:0 za Dubrovkinje. Štoviše, bilo je sredinom zadnje dionice i 11:0 za Jug. Najbolja u pobjedničkom sastavu bila je Nina Jazvin s čak 7 golova.

U 2. kolu, odigranom u petak navečer, igračice Jadrana su ostvarile i drugu pobjedu. Splićanke su očekivano bile bolje od ŽVK Murse (10:5), ali ono što nisu očekivale je sjaj početak Osječanki. Prvu je četvrtinu ŽVK Mursa dobila 3:1, solidne su Slavonke bile i tijekom druge dionice nakon koje je rezultat bio 5:4 za ŽVK Mursu! No, kao da su u drugom dijelu ostale bez snage igračice Murse, što su pak iskoristile jadranašice, te u potpunosti preokrenule rezultat.

Zagrebačka Mladost je u drugoj utakmici igrala ponovo s jednim sastavom iz Splita i ponovo izgubila. Točnije, kadetkinje POŠK-a 1937 koje vodi bivši seniorski reprezentativac Višeslav Sarić, svladala su Zagrepčanke tijesno (11:10), a u velikoj mjeri zahvaljujući za njih sjajnom otvaranju. Poškovke su prvih 7 minuta (koliko igraju kadetkinje) dobile 4:0! Tri minute prije kraja druge četvrtine, preko najbolje pojedinke susreta, Lare Srhoj, POŠK 1937 je poveo i 5:0. To se ispostavilo prevelikom prednosti da bi mladostašice to uspjele nadoknaditi. Neovisno što su na kraju bile dosta blizu.

Uostalom, početkom treće četvrtine su uspjele poravnati (6:6), ali je vrlo vjerojatno taj silni napor koji su uložile Zagrepčanke u sustizanju došao na naplatu. I to vrlo skoro. Naime, još u toj istoj, trećoj dionici su poškovke postigle četiri uzastopna gola za vodstvo 10:6. Praktički smo prije zaključnih sedam minuta susreta bili na istim polazišnim točkama kao na kraju prve četvrtine. S velikom razlikom što je sada preostalo malo minuta do kraja.

Ponovo je Mladost žestoko krenula, smanjila na samo 10:9 u prve tri minute, pa tri i pol minute do kraja na samo 11:10, što će se kasnije pokazati i konačnim rezultatom utakmice.

Lara Srhoj je za Splićanke postigla čak 7 golova, dok je za Mladost najviše dala Tonka Rogulj, 8 pogodaka.