Kadeti, Prvenstvo Hrvatske / 12. veljače 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE (kadeti) – Sažetak 3. dana

U Rijeci i Zadru su nedjeljnim utakmicama 4. i 5. kola završeni polufinalni turniri kadetskog Prvenstva Hrvatske, nakon kojeg smo dobili sudionike završnog turnira koji je na rasporedu od 23. do 26. ožujka u Šibeniku. Na taj su se turnir plasirale po 4 prvoplasirane momčadi iz Rijeke i Zadra ili nešto zorniji prikaz momčadi koje dolaze u Šibenik.

SKUPINA RIJEKA – Jadran, Solaris, Mornar BS i ZPK Zagreb

SKUPINA ZADAR – Medveščak, Mladost, Zadar 1952 i POŠK 1937

To ne znači da je za ostalih osam klubova (plasman od 5. do 8. mjesta u Zadru i Rijeci) prvenstvena sezona završena. Oni će nastaviti nadmetanje u završnom B turniru Prvenstva Hrvatske.

Jadran i Solaris su vladali Kantridom

U riječkoj su skupini dominirali Jadran i Solaris. Jedine dvije momčadi koje su iz ukupno 5 utakmica prikupili maksimalnih 15 bodova. Njih slijede Mornar BS sa 7 bodova odnosno zagrebački ZPK, Opatija LRH i Vukovar sa 6 bodova. No, u slučaju bodovne poravnatosti ove tri momčadi i primjenom tzv. mini-tablice, najbolji je ZPK iz Zagreba koji se stoga plasirao na završni turnir.

U nedjelju je Solaris najviše posla imao u 4. kolu baš protiv Opatije LRH (16:13), budući da su u 5. kolu Šibenčani slavili protiv ZPK vrlo visoko, (21:3). U srazu Šibenčana i Opatijaca osobito su se istaknuli pogocima – Vigo Brkić (Solaris) 5 golova, odnosno Luka Fatović (Opatija LRH) 6 zgoditaka.

Jadran je s lakoćom svladao Zagreb (14:4) u utakmici u kojoj je 8:1 bilo već na poluvremenu. za vaterpolo rezultatski netipičnu utakmicu su odigrali ZPK – Primorje EB (4:3). Tri četvrtine pogodaka za Zagrepčane, tu je postigao Stjepan Babić. Riječko 5. kolo je odreda donijelo vrlo visoke pobjede, a najuvjerljivija je ona već spomenuta Solarisa nad ZPK i u kojoj je Vigo Brkić opet najbolji kod Šibenčana, sada s 8 pogodaka!

Mladi primorjaši, iako domaćini turnira, nisu izvukli osobitu korist od tog podatka. Oni su jedina momčad bez pobjede. U zadnjem su kolu izgubili od susjeda iz Opatije (15:7). Za Opatijce je najbolje pred suparničkim golom ‘kuhao’ Filip Kuhar (6 pogodaka).

U Višnjiku su najbolji bili Zagrepčani

Zadarsku su skupinu obilježila dva zagrebačka kluba koja su i osvojila prva dva mjesta. Medveščak sa savršenim učinkom, 5 pobjeda iz 5 utakmica, te Mladost (4 pobjede i 1 remi).

U 4. je kolu Medveščak teško porazio KPK (20:5), s čak 10 različitih strijelaca od kojih je najbolji bio Maks Orlovac Marić (5 golova).

Derbi 4. kola su odigrali Mladost i Jug Adriatic osiguranje, a bodovi su pripali kadetima Žabaca (6:4). Zagrepčani su nakon dvije četvrtine vodili 4:1, ali su im se jugaši primaknuli uoči zadnje na 4:3. Dapače, u zadnjoj minuti su Dubrovčani smanjili još jednom na minimalnih -1 (5:4), da bi sekundu prije kraja pobjedu mladostaša potvrdio Petar Radman.

Imala je Mladost tešku i opet derbi utakmicu i u 5. kolu, protiv na kraju trećeplasiranog Zadra 1952. Opet je bilo neizvjesno. Prva dionica 0:1 za Zadrane, pa preokret na 4:2 za Mladost na sredini utakmice, da bi nakon treće četvrtine bilo samo 6:5 za Zagrepčane i to nakon što su domaćini turnira postigli dva brzinska gola u zadnjih 40-ak sekundi treće dionice. No, u zadnjoj četvrtini mladi Žapci više nisu primili niti jedan, a dali su dva. Najbolji strijelac bio je mladostaš Ivan Maglica s 5 golova.

Medveščak, klub koji u ovom uzrastu lani bio prvak, ima i dalje sjajnu generaciju kadeta. Njezinu snagu osjetio je u 5. kolu splitski POŠK 1937 budući da je rezultat njihove utakmice bio 17:4. U drugoj i trećoj četvrtini, poškovci nisu postigli niti jedan gol, a primili su ih čak 13. Od toga 9 u drugoj četvrtini! Petar Babić s 4 i Filip Marković s 4 gola su bili najbolji strijelci za Medvjede.

Dubrovački Jug Adriatic osiguranje je bio puno bolji od makarskog Galeba MR (9:3), dok je Cavtat u derbiju najjužnije županije svladao Cavtat (6:4).