Kadeti / 18. ožujka 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (kadeti) – Sažetak 2. dana

Mladost i Medveščak u polufinalu

U kadetskom se uzrastu najbolji vaterpolo u Hrvatskoj igra u glavnom gradu. Takav se barem zaključak nameće ili dojam stvara nakon prva dva dana nadmetanja, završenih borbi po skupinama na završnom turniru Prvenstva Hrvatske za kadete u Zadru. U jednoj je skupini prvo mjesto osvojio Medveščak, a u drugoj Mladost. Upravo su dakle Medvjedi i Žapci temeljem tog plasmana osigurali izravan plasman u polufinale Prvenstva Hrvatske koje je na rasporedu u subotu navečer. Obje su momčadi bez poraza, s tri pobjede u isto toliko utakmica prošli dalje.

U petak su inače odigrana dva kola, drugo i treće. U A skupini je Medveščak svladao Solaris s 3 gola razlike (13:10) s tim da valja naglasiti da je nakon tri četvrtine bilo čak 12:5 za Medveščak kod kojeg se golovima isticao Toni Sule (5 pogodaka). Šibenčanima nisu pomogli ni Ivano Belamarić (6 golova), kao ni Toni Marinčić (4 gola).
U istom, 2. kolu A skupine, Mornar BS je svladao Jug Adriatic osiguranje s također 3 pogotka prednosti (9:6), iako je u poluvremenu rezultat bio ‘nogometni – 1:1.

U 3. pak kolu, Medvjedi su ponovo uvjerljivo svladali suparnika, ovog puta su to bili jugaši (11:6) čime su i osigurali prvo mjesto, dok je Mornar BS pobjedom nad Solarisom doskočio do ukupno drugog mjesta u skupini. Mornarevci su cijelim tijekom utakmice nadzirali zbivanja u vodi, pa tako posljedično i rezultat do krajnjih +4 (7:3). U biti, petak je donio puno manje neizvjesnije utakmice u bazenu Višnjika nego je to bilo dan ranije.

U skupini B je glavnu riječ vodila Mladost. Suvereno su svladali prvo Zadar 1952 od kojih su rezultatski bili dvostruko uspješniji (14:7), a isto su ponovili i protiv splitskog Jadrana (12:6). Budući da je u 2. kolu B skupine, Jadran uvjerljivo svladao Primorje EB (14:9) nakon sjajnog za njih ulaska u utakmicu (5:0 nakon prve i 7:1 nakon druge četvrtine), uz po čak 5 golova Mihaela Mladinea i Narde Skejića, i tako osigurao jedno četvrtfinalno mjesto, za preostalo jedno mjesto se odlučivalo u srazu Primorja EB i Zara 1952. Riječani i Zadrani su naime nakon prva dva kola imali nulu na bodovnom kontu.

U ovoj se utakmici vodila ogorčena borba za svaki gol. Riječani su uspjeli doduše tijekom druge dionice povesti 5:2 i 6:3, ali su Zadrani ipak smanjili do poluvremena na 6:5. U trećoj pak dva izjednačenja, 6:6 i 7:7 s kojim se i ušlo u zadnjih 7 minuta igre (koliko igraju kadeti po četvrtini). Početkom zadnje dionice, slijedilo je samo 30-ak sekundi dekoncentracije u redovima mladih Zadrana, a što su Riječani znali iskoristiti i postići dva brza gola (Patrik Turk i Tomislav Prodan) za vodstvo 9:7. Rezultat aktualan do zadnje minute, odnosno do ulaska u zadnju minutu u kojoj je domaćin prvo smanjio (Ivo Radetić za 9:8). To je bilo 59 sekundi do kraja, da bi potom 30 sekundi kasnije Zadrani uzvratili Riječanima za onih ‘pola minute dekoncentracije’ (Toni Galušić za 9:9 iz peterca). Tim rezultatom je i okončan susret, svakom po bod možda i jest najpravedniji ishod, ali to nije bilo dovoljno za Zadrane za četvrtfinale. Naime, oba sastava su imala po 1 bod nakon tri utakmice, poravnati u međusobnom omjeru, pa je odlučivala ukupna gol-razlika, a riječkih -6 je bolje od zadarskih -8.

Kao epilog nadmetanja po skupinama, jasno je da su pobjednici grupa, momčadi Medveščaka i Mladosti izborili izravno polufinale u subotu navečer, dok će se u ‘lažnom četvrtfinalu’ u subotnje prijepodne sastati: Mornar BS – Primorje EB i Jadran – Jug Adriatic osiguranje. Cijeli nedjeljni program bit će moguće pratiti i u tzv. stream-prijenosu na mrežnoj stranici Hrvatskog vaterpolskog saveza.