Juniori, Prvenstvo Hrvatske / 28. siječnja 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE (juniori) – Riječani i Dubrovčani u finalu

Nedjelja u Gružu donosi konačan rasplet juniorskog državnog prvenstva i odgovor na pitanje – koji klub ima najbolje juniore u Hrvatskoj? Zasad je dvojba. Primorje EB ili Jug Adriatic osiguranje. Ove su se dvije momčadi naime plasirale u finale koje je na rasporedu u nedjelju, 29. siječnja s početkom utakmice za zlato u 13.30 sati, te uz stream-prijenos na YouTube kanalu Hrvatskog vaterpolskog saveza.

Suvereni primorjaši

U prvom polufinalu je riječko Primorje EB svladalo Mladost iz Zagreba, dosta uvjerljivo odnosno s 4 gola razlike, (13:9). Juniori kluba sa Save su sjajno otvorili, nakon minutu i pol poveli 2:0, ali su onda i stali. Taj prvi bljesak možda je samo na trenutak ‘zaslijepio’ momke trenera Samira Barača koji su se vrlo brzo pribrali, te već u prvoj četvrtini u cijelosti okrenuli utakmicu u svoju korist. S četiri uzastopna gola, Primorje EB je povelo 4:2 i počelo trasirati put k pobjedi i ulasku u finale.

Uostalom, u drugoj je četvrtini prednost Riječana narasla i na 4 gola razlike (7:3), što je prednost koju momčad s Kantride praktički više nije ispuštala. U biti, nisu je ni Zagrepčani odveć ugrožavali. U jednom se tek trenutku činilo kako bi možda Mladost mogla učiniti završnicu uzbudljivijom. Mladostaš Goran Narančić, najraspoloženiji u redovima trenera Hrvoja Hrestaka bio je golovima na kraju druge i početkom treće četvrtine smanjio prednost Primorja EB na ‘samo’ 7:5.

Primorjaši međutim nisu dopustili nikakva iznenađenja, te su već u ovoj dionici ponovo ‘dohvatili’ plus 4 povevši 9:5 i 10:6. S ovim se rezultatom i ušlo u zadnju četvrtinu u kojoj se prednost Riječana nije ni najmanje izmijenila.

Za poražene je Narančić s 4 gola bio najdojmljiviji, dok su se kod Primorja EB golovima isticali Luka Babić (4 pogotka) odnosno Gabrijel Burburan (3 gola).

Tornado jugaša

Jug Adriatic osiguranje se plasirao u juniorsko finale i drugu godinu zaredom. No, sumnjamo da je i njihov trener Hrvoje Koljanin očekivao da će to njegovi odabranici učiniti toliko brzo, uvjerljivo, nadmoćno. Tim prije što su igrali protiv dotad sjajnog Jadrana. U konačnici ovaj je polufinalni par bio ujedno repriza prošlogodišnjeg finala koje je bilo dramatično do zadnjeg trenutka što i tadašnji rezultat (8:7 za jugaše) sugerira.

No sada, točnije u kasne sate subote jer utakmica je završila oko 22.00 sata, kao da je jugaški tornado poharao redove jadranaša. Doista je malo tko mogao očekivati ovako uvjerljivu pobjedu juniora Jug Adriatic osiguranja nad Jadranom od čak 10 golova razlike – 18:8!

Već je prva četvrtina s vodstvom domaćina 5:1 sugerirala ‘velike stvari’ za jugaše, ali ipak to je bilo tek prvih 8 minuta, puno je bilo za odigrati do kraja, nije bilo nemoguće očekivati ‘dizanje’ jadranaša. No, ne i u ovoj utakmici. Čak štoviše, kako je utakmica odmicala tako je prednost Dubrovčana rasla sve vuše i više. Pet razlike na polovici utakmice (7:2), pa 8 nakon tri dionice (11:3), sve do zaključne i okrugle ‘desetke’ nakon okončanja susreta.

U pobjedničkom sastavu najviše je pogodaka postigao Vlaho Pavlić (4 gola) odnosno Mauro Prkoča (3 pogotka).

Poredak 5. – 8. mjesta

Odigrane su i obje utakmice nadmetanja za poredak od 5. do 8. mjesta. U prvoj su utakmici tog dijela, juniori Mornara BS svladali KPK (16:12), dok su u drugom susretu također slavili mladi Splićani, ali iz POŠK-a 1937 koji je bio bolji od Zadra 1952.

Mornarevci su pobijedili Korčulane čak i malo lakše nego što to sugerira kretanje rezultata po četvrtinama. Izuzmemo li pogodak Josipa Tolje iz prvog napada za prvo i jedino vodstvo KPK (0:1), sve ostale je pripalo Mornaru BS. Već u 3. minuti prva naznaka ‘splitske komocije’ (3:1). Sredinom druge dionice bilježimo prednost Mornara BS od 4 razlike (7:3 i 8:4). U potpuno istom ritmu i na istom odstojanju je protekla i treća, te četvrta dionica. Mornarevci su ‘plesali’ na krilima sjajno raspoloženog Mislava Ćurkovića koji je postigao čak 7 golova! Doduše, nije zaostajao puno ni Tolja za KPK (5 pogodaka).

U drugoj su utakmici poškovci došli do pobjede nad Zadranima, ali tek u zadnjoj četvrtini. Prve tri četvrtine su obilježile obrati. Od vodstva Zadrana (3:1), pa uzvrata Splićana koji su do kraja druge četvrtine preokrenuli u svoju korist (3:4). U trećoj je bilo i tri razlike za poškove juniore (3:6 i 4:7), ali Zadrani se ne predaju te sustižu prije početka zadnje četvrtine na samo gol minusa (7:8). Dapače, šest minuta prije kraja braća Donđivić su uzrokovali možda i malo glavobolje splitskom stožeru jer prvo Ante, a onda i Luka postižu golove za izjednačenje. Bilo je 9:9, a do kraja malo manje od 6 minuta. Neodlučeno je i do četiri i pol minute do kraja (10:10), da bi tada ‘gas stisnuo’ POŠK 1937. Četiri uzastopna gola u zadnje četiri minute (Roko Odak, Luka Buljan, Ante Jakaša i Nikola Prezzi) i to je konačnih 14:10 za POŠK 1937. koji će u nedjeljno prijepodne u dvoboj s Mornarom BS za 5. mjesto u državi. Najbolji strijelci ove utakmice bili su – Luka Donđivić (Zadar 1952) i Ante Jakaša (POŠK 1937). Obojica po 3 gola.

Sve nedjeljne utakmice borbe za konačan poredak na juniorskom Prvenstvu Hrvatske u Dubrovniku, možete pratiti i u stream-prijenosu na YouTube kanalu Hrvatskog vaterpolskog saveza.