Juniori, Prvenstvo Hrvatske / 27. siječnja 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE (juniori) – Mladostaši i jugaši osigurali polufinale

Prvi je dio juniorskog državnog prvenstva koje se igra u Gružu, dakle nadmetanja unutar skupina, okončan. Najbolje su ga odigrali juniori iz Zagreba odnosno Dubrovnika, dakle igrači Mladosti i Jug Adriatic osiguranja koji su osvajanjem prvih mjesta u svojim skupinama, osigurali izravan ulazak u polufinale koje je na rasporedu u subotu (28. I.) u večernjim satima u Gružu. No dakako, daleko je to još od konačnog raspleta jer i sastavi koji su osvojili drugo i treće mjesto u skupinama A i B, još su itekako ‘u igri’ za najviši plasman.

Zagrepčani ispred 3 splitska kluba

U skupini A koju su činila sva tri splitska kluba i jedan zagrebački, najbolje su odigrali upravo oni iz metropole. U petak su naime, kada su na programu bile utakmice 2. i 3. kola, mladostaši svladali uvjerljivo i POŠK 1937, a potom u srazu za prvo mjesto i Jadran. Juniori zagrebačkog kluba su prvo svladali poškovce (16:4). Nakon prve četvrtine je bilo već 6:1, a točno na polovici susreta i 10:1 za Žapce. Najbolji strijelac za Zagrepčane bio je Dominik Obuljen s 3 pogotka.

U drugoj utakmici 2. kola iste skupine, Jadran je jednako uvjerljiv bio protiv Mornara BS, (18:10). Robert Stojanac je s 5 golova prednjačio u redovima pobjednika. Jadran je nametnuo vrlo visok ritam, pojačavajući ga iz četvrtine u četvrtinu. Tako su nakon prve dionice jadranaši vodili 5:3, nakon druge 11:6, a uoči zadnje četvrtine 14:6. Time je bilo jasno da će susret Jadrana i Mladosti u 3. kolu donijeti odluku o pobjedniku skupine, s tim da je Jadran bio u povoljnijem položaju jer je Splićanima odgovarao i remi za prvo mjesto. Jadran je naime nakon dvije utakmice imao 6 bodova, a Mladost 4.

Međutim, u 3. kolu baš neke prevelike neizvjesnosti u derbiju za prvo mjesto i nije bilo. Jedno tek izjednačenje Splićana (1:1), a već nakon šest minuta 4:1 za Mladost, nakon prve četvrtine 5:2, pa nakon druge i 8:4… Nisu se ni tu zaustavili Zagrepčani čiju najveću prednost bilježimo dvije minute prije kraja treće četvrtine, čak 12:5 i pitanje pobjednika utakmice, ali i prvog polufinalista je ovime bilo riješeno. Najbolji strijelac kod pobjednika bio je Jan Bušić s 5 golova.

No, nije uopće beznačajna bila ni utakmica Mornara BS i POŠK-a 1937. Mornarevci su imali 1 bod, poškovci niti jedan, a ulog u utakmici je bilo treće mjesto u skupini i ulazak u tzv. ‘lažno četvrtfinale’. Ono je na koncu pripalo igračima Mornara BS koji su slavili minimalno, golom Luke Penave u zadnjim sekundama utakmice za 9:8.

Zanimljivo da je Mornar BS imao na polovici utakmice, nakon prve dvije četvrtine lijepu prednost (6:2), nakon koje nije slutilo na potpuni preokret. On se dogodio! Poškovci su uspjeli početkom zadnje dionice izjednačiti (7:7), pa malo kasnije čak i povesti (7:8 – Niko Pleština) da bi u zadnjoj minuti Luka Penava s dva gola donio pobjedu Mornaru BS. Upravo je spomenuti igrač bio i najbolji strijelac utakmice.

Mirno jutro, pa neizvjesna večer

Petak prijepodne je u B skupini, dakle utakmicama 2. kola protekao vrlo mirno. Odnosno, s izrazito uvjerljivim pobjedama juniora Jug Adriatic osiguranja odnosno Primorja EB. Mladi jugaši su svladali županijske susjede, juniore KPK s 14 golova prednosti, (22:8). Maro Šušić je kod pobjednika sa 6 pogodaka bio prvo ime utakmice, a slijedio ga je Vlaho Pavlić s 4 pogotka. Primorje EB je svladalo Zadar 1952 s 9 pogodaka razlike, (15:6). Ovdje je najbolji strijelac bio Riječanin Luka Babić s 3 gola.

Kao i u skupini A, posljednje ili 3. kolo i ovdje je odlučivalo o pobjedniku skupine, izravnom ulasku u polufinale. Izjednačena prva četvrtina, u drugoj je dionici dobila dimenziju zanimljivosti više. Onda kada su Riječani poveli 6:3 nakon tri minute igre u toj dionici. Time kao da su ‘razljutili’ domaćina koji je do kraja druge četvrtine ne dostigao zaostatak, već i poveo – Jugovi su juniori sredinom utakmice imali prednost, 7:6! Opet, to ni izdaleka još nije bio kraj uzbuđenjima, obratima. Sada je došao red na primorjaše.

Igrači trenera Barača preokreću u svoju korist, za vodstvo 11:9 kojim ulaze u posljednjih osam minuta utakmice.

Pogađate, došao je red i na učenike trenera Dubrovčana, Hrvoja Koljanina. Već do sredine zadnje četvrtine Jug Adriatic osiguranje je izjednačio, (11:11) i upravo se to pokazao konačnim ishodom susreta. Najbolji strijelci u svojim momčadima su bili – Vlaho Pavlić (Jug Adriatic osiguranje) 3 gola odnosno Lucijan Dujmić (Primorje EB) 4 pogotka.

Oba su kluba time skupinu završili s po 7 bodova, u međusobnom srazu dakako poravnati, pa je o pobjedniku skupine odlučivala ukupna gol-razlika. Ona je na strani Jug Adriatic osiguranja. Dubrovačkih +17 jače je od riječkih +14, mali su Gospari u krugu 4 najbolja juniorska sastava u državi.

U drugoj utakmici B skupine, Zadar 1952 je u utakmici za 3. mjesto, a to znači i četvrtfinale pobijedio KPK, (15:14). Ovdje se također vodila ogorčena borba u kojoj su Zadrani ipak puno češće, pa i uvjerljivije bili u vodstvu. Od 6:3 u drugoj četvrtini do ‘najozbiljnijih’ 12:9 nakon treće. Korčulani su uspjeli poravnati (13:13) minutu i pol do kraja, da bi s dva pogotka Karla Ražova i Ante Donđivića, mladi Zadrani osigurali treće mjesto u skupini. Roko Bašić je s 4 gola bio najbolji strijelac u pobjedničkom sastavu, a Josip Tolja i Luka Bjelopera s 5 najprecizniji u redovima KPK.

Ovime smo dobili parove četvrtfinalnih susreta u kojima će se u subotnje prijepodne sastati; Jadran – Zadar 1952 odnosno Primorje EB – Mornar BS.

U polufinalu Mladost čeka boljeg iz dvoboja Riječana i Splićana iz Mornara BS, dok Jug Adriatic osiguranje čeka pobjednika utakmice između jadranaša i Zadrana.

Stream polufinala i cijele nedjelje

Važna napomena i sjajna vijest za sve ljubitelje vaterpola. Obje subotnje utakmice polufinala juniorskog Prvenstva Hrvatske, kao i svi nedjeljni susreti odlučujućeg dana za konačan poredak, bit će moguće pogledati i u streaming-prijenosu na You Tube kanalu Hrvatskog vaterpolskog saveza.