Juniori, Prvenstvo Hrvatske / 29. siječnja 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE (juniori) – Jugaši su najbolji

Dubrovački Jug ima i drugu godinu zaredom najbolje juniore u državi! U bazenu u Gružu, utakmicama za konačan poredak odigranim u nedjelju prijepodne odnosno rano poslijepodne, završeno je juniorsko Prvenstvo Hrvatske na kojem se od četvrtka natjecalo ukupno 8 momčadi.

Jedini bez poraza

Mladi Gospari su u ukupno 5 utakmica na Prvenstvu Hrvatske ubilježili 4 pobjede i tek jedan remi, odnosno turnir su okončali lišeni osjećaja gorčine poraza. Ono što posebno doimlje kod mladića trenera Hrvoje Koljanina jest da su dvije posljednje utakmice, polufinale i finale, odigrali daleko najbolje, izrazito nadmoćno u odnosu na konkurente.

U polufinalu su u subotu navečer nadjačali splitski Jadran čak 18:8, da bi u finalu bili bolji od riječkog Primorja EB 18:11. Ponovo velik broj golova, te ponovo velika razlika i to protiv jedinog suparnika s kojim su bili remizirali u prvom dijelu nadmetanja.

Ipak, za razliku od polufinala, u utakmici za zlato konačna odluka nije baš ‘pala’ tako rano ili već nakon prve četvrtine. Istina da su Dubrovčani prvi poveli, uostalom niti jednog trenutka nisu dopustili niti izjednačenje, kao što je točno da su jugaši sredinom prve četvrtine imali i 4 gola plusa (6:2), ali ni izdaleka to nije bio kraj. Riječani su do kraja ove četvrtine uspjeli smanjiti na minimalnu prednost jugaša (7:6). U poluvremenu je dakle utakmica bila još itekako ‘živa’, sportskim rječnikom. Takva je bila i još tri i pol minute prije kraja treće dionice, do rezultata 9:8 za Jug Adriatic osiguranje. A onda…

Onda je slijedio rasplet, konačan udarac jugaša. U zadnje tri i pol minute treće dionice, kao da su iscrpli neku dodatnu snagu, energiju iz rezervnih baterija. Jugaši u tom razdoblju daju 5, primaju tek 1 gol, te s vodstvom 14:9 ulaze u zadnju četvrtinu. Imati pet golova prednosti, a 8 tek minuta do kraja, te povrh svega posjedovati neospornu kvalitetu kakvu imaju jugaški juniori, znači samo jedno… Odbrojavanje do početka pobjedničkog kupanja i novog naslova prvaka Hrvatske.  U zadnjoj su četvrtini mladi Dubrovčani još malo uvećali vodstvo i došli do zaslužene pobjede.

Najbolji strijelac finala bio je jugaš Toni Mozara (4 gola), dok su kod Riječana to bili Viktor Tončinić i Luka Babić (3 pogotka)

Pozicija Klub

Bronca za Jadran

U utakmici za broncu i treće mjesto, Jadran je svladao Mladost 12:10. Splićani su se očito daleko brže i bolje oporavili od za njih i rezultatski vrlo teškog poraza u polufinalu od Jug Adriatic osiguranja. Nije to ostavilo dubljeg traga na jadranašima i njihovoj igri. Dapače, bili su od početka značajno bolja momčad u bazenu, cijelo su vrijeme vodili, a već u drugoj četvrtini i osjetnije poveli (6:2 i 7:3). Upravo su to vodstvo, odnosno razliku uspješno i održavali do kraja utakmice i zasluženo doma ose broncu oko vrata.

Najbolji strijelac kod Jadrana bio je Robert Stojanac (4 gola), a kod Mladosti su to dva pogotka postigli Bartul Bučević i Jakša Zaratustra Mihaljević.

Omrčenovih 5 za mjesto broj 5

Prije susreta za kolajne, odigrane su i utakmice za  5. odnosno 7. mjesto. Peta juniorska momčad u državi je Mornar BS koji je bio bolji od gradskih suparnika iz POŠK-a 1937, (12:8). Mornarevac Luka Omrčen koji je inače bio najbolji strijelac susreta (5 golova), bio je i junak utakmice odnosno onaj koji je usmjerio susret, presudio pobjednika. Nakon izjednačene prve četvrtine (3:2 za Mornar BS), Omrčen je u tri minute druge dionice postigao tri uzastopna gola za vodstvo svoje momčadi 6:3 (jedan je gol za poškovce postigao Luka Buljan iz kontre). Nakon što su kasnije još po jedan gol pridodali Duje Budiša i Marin Čumbelić za vodstvo 8:3, bilo je izvjesno kako Mornaru BS pripada 5. mjesto.

Korčulani bolji od Zadrana

Ogorčenu su borbu za 7. mjesto vodili KPK i Zadar 1952. Ukupno čak 27 golova i dramatične posljednje tri minute u kojima su Zadrani tražili novo izjednačenje, a Korčulani odolijevali, no i pokušavali se odvojiti na dva gola razlike. Od početka je to bila izrazito izjednačena utakmica s obratima u kojima su obje momčadi naizmjenično vodile, nikad više od gola razlike. Barem ne u prve dvije četvrtine.

U drugoj polovici treće četvrtine Korčulani su postigli 4 uzastopna gola, te od ‘egala’ 8:8 poveli 12:8! S rezultatom 12:9 se ušlo u zadnju četvrtinu. U njoj je ponovo KPK poveo 4 razlike (13:9 – Bjelopera), ali su uporni Zadrani uspjeli sve to sustići i izjednačiti (13:13) malo više od tri minute prije kraja. Koju tek sekundu kasnije, u idućem je napadu KPK pogodio za novo vodstvo (14:13 – Duje Paviša), te se do kraja rezultat više nije mijenjao.

Luka Bjelopera je s 5 pogodaka bio najbolji kod Korčulana, dok su po 4 gola za Zadar 1952 postigli Karlo Kulišić i Luka Donđivić.

Pojedinačne nagrade

Najboljim igračem Prvenstva Hrvatske proglašen je Toni Mozara (Jug Adriatic osiguranje). Najbolji vratar je Mauro Ivan Čubranić (Primorje EB).

Trofej fair-playa pripao je Mladosti iz Zagreba.