Juniori / 12. ožujka 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (juniori) – Jadran i Jug AO u finalu

U nedjelju će, s početkom u 13.30 sati u gruškom bazenu, Jadran i Jug Adriatic osiguranje odlučivati o novom juniorskom prvaku Hrvatske u vaterpolu! Naime, Splićani i Dubrovčani su u subotnju večer svladali svoje polufinalne suparnike, te time stekli priliku boriti se za zlatnu medalju i pobjednički pokal.

Prvi su u finale ušli mladići iz splitskog Jadrana. Oni su u polufinalu svladali suparnike, kolege iz istog grada, splitski POŠK 1937. Rezultat 18:3 ukazuje na gotovo pa neravnopravnu borbu. No, ona je takva bila samo poradi nadmoći i većeg umijeća jadranaša. Posljednjih 13 i pol minuta igre, momčad POŠK-a 1937 nije postigla niti jedan gol. S takvim podatkom, teško da je rezultat i mogao biti drukčiji od 15 razlike za Jadran.
Robert Stojanac i Ante Elez za pobjednika su postigli najviše pogodaka, svaki po četiri.

Puno je neizvjesnije bilo u drugom polufinalnom paru u kojem su se ogledali Dubrovčani i Riječani. Ponovo je, baš kao i u četvrtfinalu protiv Mladosti u subotnje prijepodne, briljirao mladi vratar riječke momčadi. Mauro Ivan Čubranić je imao protiv Zagrepčana 17 obrana, da bi protiv jugaša otišao korak ili možda 4 ‘koraka’ dalje, prikupivši prema statističarima čak 21 obranu! U prvoj polovici utakmice koja je u cijelosti bila ravnopravna, neizvjesna, jugaši su prvi poveli (1:0 i 2:1, pa i 4:2 sredinom druge četvrtine). Maksimum koje su uspjeli postići igrači Primorja EB su bila dva poravnanja (1:1 i 2:2).
Treća četvrtina je donijela pobjednika. U toj dionici, golovima Kolaka i Mozare, mladića koji već stječu minute i u seniorskom sastavu i u najtežim utakmicama, Jug Adriatic osiguranje je poveo najvećom prednosti (6:3). Ovakva razlika u ‘tvrdoj’ utakmici i više no solidnih obrana, nerijetko je odlučujuće za pobjedu. Pokazalo se takvim i sada.
U zadnjih 8 minuta utakmice, viđen je još samo jedan pogodak, u dubrovačku mrežu (Dujmić tri minute prije kraja). Bilo je to za smanjenje dubrovačkog vodstva na 6:4 što će se kasnije ispostaviti i kao konačan rezultat utakmice. Ono što je bilo među presudnijim detaljima je jugova obrana s igračem manje. U 7 takvih situacija, uspjeli su se mladi Gospari obraniti čak 6 puta.
Patrik Kolak i Toni Mozara su postigli po 2 gola za pobjednika, baš koliko i Lucijan Dujmić za poražene.

U nedjelju će tako Jadran i Jug Adriatic osiguranje u borbu za tron. Potpuno zasluženo, to su jedine dvije momčadi sa stopostotnim učinkom, 4 pobjede iz 4 utakmice. Za broncu će se boriti od 12.00 sati POŠK 1937 i Primorje EB, a prije njih su još utakmice za 5. odnosno 7. mjesto.
Sve utakmice nedjeljnog programa u Gružu možete pratiti u prijenosu na mrežnoj stranici Hrvatskog vaterpolskog saveza!