Juniori / 11. ožujka 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (juniori) – Jadran i Jug AO u polufinalu

Jadran i Jug Adriatic osiguranje prva su dva polufinalista juniorskog Prvenstva Hrvatske koje se od četvrtka odigrava u Dubrovniku! To je najbitniji, iako jasno ne i jedini epilog nakon dva dana nadmetanja po skupinama na spomenutom natjecanju.

Jadranaši i jugaši su s tri pobjede iz isto toliko utakmica, izborili povlasticu slobodnog subotnjeg prijepodneva odnosno izravnog ulaska u krug 4 najbolja juniorska sastava u državi. Četiri sastava koja su osvojila drugo i treće mjesto u skupinama A odnosno B, nastojat će im se pridružiti tijekom prvog dijela subote. To su Primorje EB i POŠK 1937 iz A skupine, odnosno Mornar BS i Mladost iz skupine B. Te momčadi još moraju proći “sito i rešeto lažnih” četvrtfinala. Krenimo redom…

U A skupini su Jadran i Primorje EB bili naglašeno nadmoćni u 2. kolu u kojem su Riječani svladali Zadar 1952 (16:8), dok je Jadran u sučeljavanju s gradskim suparnikom POŠK-om 1937 iskazao višu razinu kvalitete (13:6). Bilo je jasno da će utakmica 3. kola između Jadrana i Primorja EB biti zapravo svojevrsno četvrtfinale odnosno susret za prvo mjesto i izravan ulazak u poluzavršnicu. Primorje EB je krenulo fantastično, vodstvo 4:0 odnosno 5:1 nakon prve četvrtine, ali i Jadran je uzvratio na praktički isti način u drugoj (4:1), te je u poluvremenu sastav kojeg vodi s klupe Samir Barač imao samo minimalnu prednost (6:5). U trećoj dionici stanje izjednačeno u svim segmentima, pa je na ulasku u zadnju četvrtinu riječki sastav još uvijek imao prednost 1 gola (9:8). Zadnju su četvrtinu puno bolje odigrali juniori trenera Andre Franičevića
Sredinom te dionice, golom Vite Jankovića, Jadran je prvi put poveo (10:9 za Splićane) i više prednost ne da nisu ispuštali nego su je i povećali. Sve do 12:9, minutu i pol do kraja utakmice. Za zasluženo prvo mjesto u skupini.

U grupi B, Jug Adriatic osiguranje je iskazao u 2. kolu snagu protiv momčadi iz iste županije, korčulanskog KPK (12:4). Za Dubrovčane su najbolji strijelci bili Patrik Kolak i Luka Bjelopera, obojica su po triput matirala suparničkog vratara.
Mornar BS je u istom kolu, ‘isprao fleke’ poraza od jugaša u četvrtak (4:14), te su svladali zagrebačku Mladost. S iznimkom početnog vodstva Zagrepčana (1:0) i dva izjednačenja (2:2 i 5:5), ostali je dio utakmice pripao mornarevcima. Početkom zadnje četvrtine bilježimo i najveću prednost Mornara BS (9:5). Kod pobjednika se nešto više golovima istaknuo Roko Gudurić (4 pogotka), a kod poraženih Jan Bušić (3 gola). Treće je kolo donosilo rasplet.

U njem je Mornar BS svladao KPK (11:9), u velikoj mjeri na ‘krilima’ četverostrukih strijelaca Roka Gudurića i Marina Majića. Konačan rezultat sugerira možda na prvi pogled izjednačen ili u najmanju ruku neizvjestan susret, makar nije baš tako bilo. Mornarevci su počeli s 5:0 vodstvom u prvoj četvrtini, ali i u kasnijim su dijelovima igre održavali ‘pristojnu udaljenost’ (7:2 u drugoj, 9:5 u trećoj četvrtini). U zadnjoj je dionici, tri i pol minute prije kraja golom Danijela Caktaša, KPK je došao na gol zaostatka (10:9), ali minutu kasnije je već Gudurić ‘odveo’ utakmicu u za Mornar BS ‘mirnije vode’.
Juniori Jug Adriatic osiguranja i u trećem su susretu opravdali ulogu favorita. I to jako brzo jer je nakon prvih osam minuta protiv Mladosti bilo 4:0 za mlade Gospare, a u poluvremenu čak 7:1. Prava bi mala umjetnost bila da su mladi Žapci uspjeli nadoknaditi taj zaostatak. Štoviše, u konačnom zbroju postignutih i primljenih