Juniori / 13. ožujka 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE (juniori) – Jugaši su prvaci Hrvatske!

Najbolje juniore u Hrvatskoj ima Jug Adriatic osiguranje iz Dubrovnika!
Mladi Gospari, momčad koju vodi trener Đani Pecotić, postali su juniorski prvaci države nakon što su u finalu prvenstva, koje je u četvrtak počelo u gruškom bazenu, svladali splitski Jadran. Jugašima je to bila peta utakmica i peta pobjeda na turniru.
Do finala su mladi Dubrovčani pobijedili, u skupini – Mornar BS 14:4, KPK 12:4 i Mladost 12:5, te se izravno plasirali u polufinale u kojem su bili bolji i od riječkog Primorja EB 6:4. Trijumfalni su niz okončali nedjeljnim finalnim slavljem nad Jadranom koji također do finala nije znao za poraz.

U prvom smo dijelu zaključne utakmice Prvenstva Hrvatske gledali izjednačeni vaterpolo. Jadranaši su poveli 1:0, pa i 2:1 početkom druge četvrtine, da bi do poluvremena Jug Adriatic osiguranje preokrenuo do 3:2 u svoju korist. Pogodak Burđeleza s igračem više, sredinom druge dionice, za navedenih 3:2 bilo je prvo vodstvo jugaša. No, od tog trenutka ga Dubrovčani nisu više ni ispuštali. Štoviše, samo su ga povećavali, a posebno u trećoj dionici koju su riješili s glatkih 4:0 u svoju korist i tada već (činilo se tako) ‘položili’ ruke na pokal namijenjen pobjedniku, povevši 7:2. Nisu se s tim mirili olako jadranaši, odigravši vrlo dobro zadnju dionicu i dovevši utakmicu do praga rezultatskog poravnanja.
Naime, s četiri uzastopna pogotka (Dodoja i Stojanac po 2 puta), Jadran je smanjio vodstvo jugaša na samo 7:6, a do kraja ostalo tek malo manje od dvije minute. Minutu i 15 sekundi do kraja, sjajno je pogodio Toni Mozara s lijeve strane, s igračem više za 8:6 u korist Dubrovčana.
Međutim, nije još ni tada bilo gotovo jer su Splićani u samo 15 sekundi uspjeli doći do gola suparnika, iznuditi peterac kojeg je u pogodak pretvorio ljevak, Vito Janković. Bilo je to tada 8:7 za Jug Adriatic osiguranje, ali i točno minuta do kraja. Statistički, vremena dostatno za po jedan napad svake momčadi. Jugaši svoj napad nisu iskoristili, Josip Tolja je izgubio loptu, te je sada Jadran krenuo u odlučujući napad za moguće poravnanje. No, pogriješio je, nesmotren bio ponajbolji jadranaš, Robert Stojanac kojem je Hrvoje Zvono oteo loptu, a pritom i primorao Stojanca na osobnu. Budući da je to bilo manje od 10 sekundi do kraja, slavlje jugaša je moglo početi.

Juniori Primorja EB osvajači su bronce na državnom prvenstvu koje danas završava u Dubrovniku. U utakmici za treće mjesto, Primorje EB je svladalo splitski POŠK 1937, a umnogome zahvaljujući velikoj prednosti koje su igrači trenera Samira Barača stekli u prvih 8 minuta. Tada je naime Primorje EB povelo 5:1. To je definitivno presudilo pobjednika.
Splićani su se uspjeli samo jednom, na 20-ak sekundi pred kraj treće četvrtine primaknuti na 2 gola zaostatka (9:7), ali sav preostali dio utakmice su Riječani imali prednost od 3, a najčešće 4-5 golova razlike.

U utakmici za 5. mjesto, Mladost je svladala Mornar BS 13:9, dok je za 7. mjesto bolja bila momčad KPK od Zadra 1952, pobijedivši 15:11.

Robert Stojanac – najbolji igrač Prvenstva
Tradicionalno, po okončanju Prvenstva Hrvatske, dodijeljene su i nagrade najboljim pojedincima.
Najboljim vratarom Prvenstva Hrvatske za juniore proglašen je Ivan Jurišić (Jug Adriatic osiguranje); najbolji strijelci su čak trojica, po 15 golova – Patrik Kolak (Jug Adriatic osiguranje), Niko Čubranić (Primorje EB) i Luka Omrčen (Mornar BS); dok je najbolji igrač Robert Stojanac (Jadran).
Trofej za fair-play pripao je splitskom klubu, POŠK 1937.