Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 4. veljače 2023.

PRVENSTVO HRVATSKE – Jadran slavio u derbiju

U posljednjoj utakmici 12. kola Prvenstva Hrvatske, ‘Lige za prvaka’, derbi susretu vodećih sastava, u Splitu je Jadran pobijedio Jug Adriatic osiguranje 11:9.

Ovo je prvi poraz Dubrovčana u državnom prvenstvu ove sezone, ali i prva pobjeda jadranaša nad Gosparima cijele ove sezone, u svim natjecanjima, u ukupno njihovoj petoj utakmici. Subotnja utakmica, derbi kola (ujedno i jedan od derbija prvenstva) imao je svoj značaj jer se radi o borbi za prvo mjesto uoči doigravanja ili nakon ligaškog dijela. Jadran se trenutačno bodovno poravnao s jugašima, iako ima utakmicu manje i to je ta nemalena prednost Splićana. Uz činjenicu da su nakon 10:10 u Gružu u prvom dijelu Prvenstva Hrvatske, sada izvojevali i pobjedu.

Utakmica je na tribine poljudskog bazena privukla lijepu brojku gledatelja, gotovo pa puna ispunjenost. Kako i ne bi kad se radilo o ‘sudaru’ dva naša najbolja sastava, prvaku i doprvaku iz prošle sezone, finalistima Kupa iz prošle i ove sezone, pa onda još i prilici vidjeti na djelu barem polovicu Barakuda u istom bazenu. I dečki nisu razočarali. Vjerojatno će njihovi treneri svojim igračima znati pronaći i koju zamjerku. Uostalom idealna utakmica i susret bez ijedne pogreške još nije odigran, u niti jednom sportu, no općenito gledano bilo je to zanimljivih 32 minute ‘čiste’ igre.

Domaćin je otvorio prvi golom (Bukić za 1:0), da bi gost preokrenuo (Fatović i Joković za 1:2). Već je to bio signal kako ćemo gledati izjednačen susret. U dva je tek trenutka druge četvrtine gostujuća momčad povela s dva gola razlike (2:4 i 3:5), da bi Jadran do poluvremena sve vratio na početak (5:5). Drugi dio utakmice je i opet golom otvorio Bukić (6:5).

U biti, jedno od temeljnih obilježja druge polovice susreta u poljudskom bazenu bit će da gosti više nisu niti jednom poveli, a tek su jednom nakratko izjednačili (6:6 – Kakaris s igračem više). Baš malo nakon tog pogotka Jugovog Grka, Jadran je prvi put došao do plus dva (8:6 – Butić i Marinić Kragić iz peterca) i to 16 sekundi prije kraja treće četvrtine. Samo 10 sekundi kasnije, kapetan gostiju, Loren Fatović je uspio smanjiti na 8:7.

U zadnjoj četvrtini, Jug Adriatic osiguranje je imao i peterac za moguće izjednačenje, ali udarac Fatovića ‘skida’ vratar Anić, a na drugoj strani Dužević je pogodio za novo vodstvo Jadrana plus 2 (9:7). Još su jednom uspjeli jugaši smanjiti (9:8 – Kržić s igračem više), da bi

nakon i trećeg gola Luke Bukića (10:8 s igračem više, s lijeve strane), domaćin malo pojačao, očvrsnuo svoj obrambeni zid, Mate Anić obranio nekoliko opasnijih šuteva i to je pružilo priliku Splićanima za osjetnije rezultatsko odvajanje. To je učinjeno golom Marine Čaglja s igračem više, za 11:8 i samo tri minute do kraja. Pobjeda Jadrana je tu manje-više zapečaćena.

Pripomenimo da u momčadi Jadrana nije bilo u zapisniku vratara Ivana Marcelića, odnosno Jadran je utakmicu odigrao s 13 igrača.