Prvenstvo Hrvatske / 17. svibnja 2022.

PRVENSTVO HRVATSKE – Jadran slavio petercima u Gružu

U finalnoj ćemo seriji gledati četiri! Najmanje četiri utakmice. No, budu li i sljedeće dvije ovako napete, lijepe, uzbudljive, pune obrata, te neizvjesnosti kao prethodne dvije, onda je s aspekta gledatelja vjerojatna želja – neka ih bude i pet! U Dubrovniku je naime, u utorak navečer, u drugoj utakmici finala Jadran pobijedio Jug Adriatic osiguranje bolji izvođenjem peteraca, time anulirao prethodnu pobjedu jugaša u Splitu, te seriji vratio apsolutnu dramatičnost.

Prepoznali su to i gledatelji na hrvatskom jugu. Jako lijepo ispunjene tribine, jedna od najposjećenijih, ako ne i najposjećenija utakmica ove sezone u Gružu. Ljudima na tribina, igrom i potezima su se na najbolji način zahvalili oni u vodi.

Domaćin je puno bolje otvorio utakmicu. Silovito je krenuo Jug Adriatic osiguranje, a manje dobro Harkov. U prvoj finalnoj utakmici je Harkov imao šut 0-4, ali u prve dvije minute dubrovačkog ogleda već 0-3. Prva dva napada, šut u Popadića. Treći napad Jadrana opet završava Harkov, ali sada je promašio gol.

Ne bi sve to čak ni bilo odveć dramatično za Splićane da na drugoj strani jugaši nisu solidno izrešetali vratara Marcelića. Već nakon polovice prve četvrtine bilo je 3:0 za domaćina, sve s vanjskih pozicija – Žuvela, Benić i Argyropoulos. Prvi gol je za goste postigao Luka Bukić tek u petoj minuti. Trener Gospara Vjekoslav Kobešćak je i u Dubrovniku zonskom obranom, poglavito M-zonom malo izneredio Jadrana. U svakom slučaju, nakon osam minuta Gospari su imali “fina” tri gola prednosti, 4:1.

Drugu je dionicu otvorio pogotkom drugi centar Jadrana, Antonio Dužević za 4:2. Sredinom treće četvrtine domaćin je imao kolosalnu priliku za vratiti prednost na tri razlike. Kazneni je udarac imao kapetan domaćina Loren Fatović, ali ga je vratar splitske momčadi Ivan Marcelić savršeno ‘snimio’ i obranio loptu koja je išla u lijevi gornji kut. Već u sljedećem napadu, opet peterac, ali sada za Jadran. Jerko Marinić Kragić ne oprašta, smanjuje na 4:3. Dvije minute prije kraja, sjajnu je ‘šraubu’ potegao Butić, Popadić je uspio odbiti, ali na njegovu nesreću samo do Burića koji plasira loptu u mrežu za izjednačenje. Pola minute kasnije i kontra Jadrana koju Delić okončava golom za prvo vodstvo Jadrana! I opet, nije kraj. Četrdesetak sekundi prije kraja, Rino Burić s desnog vanjskog je uspio provući loptu ispod Popadićeve ruke za vodstvo gostiju 6:4! Splitski tornado na djelu, mini-serija od 5:0! To se u Dubrovniku rijetko viđa u izvedbama gostujućih momčadi. Još sredinom druge četvrtine su imali prednost 4:2 i peterac za mogućih plus 3. U poluvremenu utakmice se tek vidjelo koliko je skup bio taj promašaj Fatovića, odnosno koliko veličanstvena obrana Marcelića.

Treću je četvrtinu sjajnim golom iz poveće udaljenosti otvorio Rino Burić za novo vodstvo Jadrana od dva gola razlike. Međutim, jugaši ponešto na krilima vratara Popadića, ali i iskusnog Mare Jokovića koji je samo u ovoj dionici postigao 2 pogotka, uspijevaju držati zaveslaj za jadranašima. Štoviše, perfektnim pogotkom Argyropoulosa samo 2 sekunde prije kraja četvrtine, Jug Adriatic osiguranje je uspio i izjednačiti na 9:9. To je bio rezultat uoči završnih 8 minuta.

U prvom napadu zadnje dionice, nakon što je vidio kako 34-godišnja ljevica Joković pogađa, uzvratio je dvije godine stariji Anđelo Šetka. Kapetan gostiju doveo je Jadran u novo vodstvo prekrasnim golom u rašlje sa 7 metara. Minutu kasnije, Marino Čagalj na drugoj vratnici uplivava u pravi trenutak, još ga je bolje zamijetio Marinić Kragić kao asistent za 11:9 vodstvo Jadrana pet i pol minuta prije kraja. Daleko od rješenja, što su i dokazali u sljedeće tri minute Fatović i Argyropoulos koji sa svoje lijeve strane pogađaju, za poravnanje 11:11, rezultat s kojim se ušlo i zadnju minutu i tako do zadnje sekunde.

U ruletu peteraca, ‘kuglice’ nisu bile sretne za Fatovića. Ponovo je kapetanu domaćina šut obranio Marcelić što se kasnije pokazalo dostatnim za slavlje Jadrana. U izvođenju peteraca za domaćina su pogađali – Papanastasiou, Joković i Argyropoulos, a za gosta – Harkov, Butić, Šetka, Dobud i zaključno, Marinić Kragić.

Jedva čekamo sljedeću finalnu, a ona je na rasporedu u petak, 20. svibnja u Splitu od 18.30 sati, ponovo jasno uz prijenos na HTV 2.

IZJAVE

Vjekoslav Kobeščak, trener Juga AO:

– Krenuli smo odlično i onda nam se dogodi taj pad u drugoj četvrtini. Previše smo primili u seriji. Kasnije smo se previše trošili da bi se vratili. Jadran je bio bolji, a mi ćemo se ponovo, vjerujem, vratiti u petak u Splitu.

Anđelo Šetka, kapetan Jadrana:

– Fizički i psihički teška utakmica, kako nama tako i njima. Pribrali smo se nakon minusa od 1:4, dobro reagirali i pokazali momčadsku snagu. A peterci su mogli poći i na Jugovu stranu. Bila je drama, ali tako je to u našim utakmicama. Neka gledatelji uživaju kada mi patimo, ha, ha.