Prvenstvo Hrvatske / 23. listopada 2021.

Prvenstvo Hrvatske – Rezultati 3. kola

PH – Rutinska pobjeda Žabaca

Mladostaši su do nova 3 prvenstvena boda došli na gostovanju u… Zagrebu! Naime, u utakmici POŠK-a i Mladosti, Splićani su bili domaćini uslijed dogovorene zamjene domaćinstva, pa od tuda i prva rečenica.

Što se same utakmice tiče, tu baš nikakvih dvojbi nije bilo od prve minute, niti je bilo za očekivati i trunka neizvjesnosti. Splićani su došli s 12 od maksimalno mogućih 14 igrača, a na klupi pak potpuno usamljen glavni trener Mirsad Mica Zajmović. Bez pomoćnika i fizioterapeuta. S druge strane Mladost bez ozlijeđenog kapetana Marcelića, pa je između vratnica bio Jerko Jurlina. No, zato je zagrebački sastav bio pun mladih igrača, ‘klinaca’ s kojima su u konačnici Žapci i ušli u ovu sezonu – Mihaljević, Obuljen, treći vratar (u subotu drugi), Udović, Bakarić…

U kolikoj je mjeri Mladosti bila od pomoći ova utakmica za provjeru uoči četvrtfinala Eurokupa, sljedeće srijede (20.30 TV prijenos) protiv Palerma, podložno je raspravi.

U splitskom se sastavu izdvajao samo jedan igrač, onaj od kojeg smo to i očekivali. 32-godišnji Luka Vukić. Ovaj inače doktor znanosti, čak i s impresivnom zbirkom dosad objavljenih znanstvenih radova, odličan je i opasan i u bazenu. Prvi strijelac POŠK-a, s vrlo lijepo izrađenim šutom s vanjskih pozicija, a što je dokazao i u Zagrebu protiv Mladosti. Uostalom, do zadnje tri minute utakmice on je i bio jedini strijelac golova za POŠK.

PH – Jadran suveren u Splitu

Kada pripadaju europskoj eliti, onda se i očekuje da su glavni u svome gradu. Jadranaši su to dokazali u 3. kolu, svladavši gradske suparnike iz Mornara BS, ‘zamrznuvši’ ih na minus 11. Konačan rezultat naslućuje vrlo laganu pobjedu Smodlakine momčadi, što je ona u konačnici i bila, ali Mornar BS se sasvim solidno ‘držao’ u prve dvije četvrtine. Uostalom, u poluvremenu je bilo samo 8:5 za jadranaše.

Snimku cijele utakmice možete pogledati ovdje.

Štoviše, u prvoj minuti druge četvrtine Jadran je imao minimalnu prednost (4:3), malo kasnije 5:3, sve ponajviše zaslugom Konstantina Harkova koji je postigao čak 4 od tih uvodnih pet pogodaka Jadrana. U drugom dijelu ove dionice, uslijedilo je rezultatsko odvajanje koje je u nastavku ili trećoj i četvrtoj četvrtini preraslo u ‘Jadranovo glisiranje’. Mile Smodlaka, strateg Jadrana za ovu je utakmicu odmarao Luku Bukića, a jadranašima je to ujedno bila i generalka za start Lige prvaka koji je za njih sljedećeg utorka u gostima kod Barcelonete.

PH – Jugaši bez milosti

Jug Adriatic osiguranje je u Višnjiku ‘trpao’ do maksimuma. Koliko ide i koliko se može. Bez iskazivanje milosti. U konačnici, to je jedini ispravan sportski pristup. Čak 28 postignutih golova, ujedno je i trenutačni ovosezonski rekord u broju pogodaka. Upravo su jugaši i vodili dosad u tom statističkom segmentu. U prva dva kola su u obje utakmice postigli po 22 gola. Sada su odlučili malo ‘pojačati’ ritam.

Osim vratara Dubrovčana (s tim da je branio samo mlađi, Antonio Vukojević), u pobjedničkom sastavu samo dvojica igrača nisu postigla gol. Reprezentativac sadašnji, Hrvoje Benić i reprezentativac dojučerašnji, legendarni Maro Joković! Međutim, Joke se orijentirao više nas asistiranje, makar u biti nije ni igrao previše. Dobra je to prilika bila za nametnuti se Jugovim klincima, od Ivana Vukojevića (6 pogodaka čak, što mu je vjerojatno i rekord), preko Marina Tomasovića (4 gola), Hrvoja Zvona i Marka Žuvele (po  2 pogotka).

PH – Sunčani ‘zamračili’ Svetice

Raspucao se u ovom kolu i šibenski sastav. Solaris je došao na Svetice, u ‘brlog’ Medvjeda, te su ih učinili očito dosta krotkim. Sunčani su naime postigli čak 23 gola, što ih čini drugom najpreciznijom ili što se golova tiče, najučinkovitijom momčadi 3. kola. Odmah nakon Juga Adriatic osiguranja koji je u Zadru ‘utrpao’ 28 komada.

Razlika u kvaliteti ovih dviju momčadi nedvojbeno je na strani Solarisa, te je to najavljivao u prognozi kola na hvs.hr i trener Primorja EB, Igor Hinić. No, ipak utakmicu s ovolikim, kako ukupnim brojem pogodaka, pa onda i ovako izraženom razlikom u korist Šibenčana, bilo je malo teže predvidjeti. Posebno je teško opisati zbivanja u trećoj četvrtini koju je Solaris dobio nestvarnih 9:1! Treba znati i uspjeti postići više golova nego je minuta u jednoj četvrtini.

Nakon čak 18:6 po okončanju treće dionice, u trećoj se četvrtini obrane nisu igrale, pa je shodno tomu takav bio i rezultat te dionice – 5:5.

Jerko Penava s čak 6 golova bio je prvi strijelac susreta.

PH – Prvi bodovi Riječana

Riječki sastav trenera Hinića, mladež s Kantride, došli su do prvih ovosezonskih bodova u državnom prvenstvu. Dapače, prva tri boda osvojili su na vrlo uvjerljiv način, ostavivši goste s juga, s otoka Korčule na ‘pristojnoj’ udaljenosti. Baš kolika je i ona zemljopisna.

Tin Brubnjak, Roko Jurišić i Niko Čubranić, trojica četverostrukih strijelaca sigurno su među najznačajnijima za pobjedu primorjaša. Njih trojica su postigla 12 od ukupno 17 golova domaćina ili značajno više od cijele momčadi gostiju. Valja spomenuti i vratara Riječana, Maura Ivana Čubranića s dvoznamenkastim brojem obrana (11).

Prva je četvrtina bila potpuno otvorena, te je i protekla u ravnopravnoj igri, posljedica čega je bio i rezultat od 3:2 nakon osam minuta. Dionica puna preokreta, od 1:0 preko 1:2, do spomenutih 3:2. Sve spomenute odlike igre ostale su aktualne do posljednje minute druge četvrtine i do tek minimalnog vodstva primorjaša (4:3). Tada, u manje od minute, Karlo Babić i Roko Vuković golovima završavaju domaćinove napade s igračem više za prvo osjetnije odvajanje (6:3).

Treća četvrtina nerijetko rješava pobjednika, tako se barem govori, a u Rijeci se i pokazalo. U ovoj je dionici domaći sastav dodatno povećao i povećavao prednost (7:3, 9:4, 13:7), te su tada Riječani postali neuhvatljivi za Korčulane. U zadnjoj četvrtini je slijedilo samo završno ‘zakucavanje’ primorjaša za konačnih 17:9, što je i najveća prednost na utakmici.