Preporuke Zdravstvenog povjerenstva Hrvatskog vaterpolskog saveza i Upravnog odbora HVS-a
Još prije završnice Prvenstva Hrvatske, natjecateljske sezone 2019./2020. (doigravanje) u mjesecu lipnju 2020., Zdravstveno povjerenstvo HVS-a je izdalo priopćenje s preporukama o mjerama koje trebaju poduzeti klubovi pri odvijanju i organizaciji treninga, zatim utakmica, putovanja i općenito odgovornijeg ponašanja igrača i trenera i ostalog klupskog osoblja kako bi se rizik mogućeg prijenosa koronavirusa sveo na minimum, a što je uvjet da se Prvenstvo održi s najmanjim mogućim problemima.
Kako bi se tijekom samog natjecanja izbjegao ili smanjio bilo kakav rizik eventualnog prijenosa koronavirusa, ponavljamo preporuku Zdravstvenog povjerenstva Hrvatskog vaterpolskog saveza od 23. lipnja 2020.:
- Mjerenje tjelesne temperature prije polaska na put i vođenje evidencije.
- Mjerenje tjelesne temperature 1 sat prije treninga i utakmice i vođenje evidencije.
- Korištenje svih sredstava za osobnu higijenu i zaštitu pri dolasku i odlasku na trening ili utakmicu.
- Službene osobe također su dužne prije putovanja izmjeriti tjelesnu temperaturu, te po potrebi, ukoliko su u istom automobilu 2 osobe (jedna službena osoba kao vozač i 1 osoba na zadnjem sjedalu), obvezno je korištenje zaštitne maske tijekom putovanja.
- Tehnički sastanak održati što kraće (10-ak minuta s udaljenosti između osoba od najmanje 2 metra).
- Domaćin-organizator utakmice treba osigurati po potrebi, po 2 svlačionice za svaku od momčadi ili se momčad može presvlačiti u istoj svlačionici u dvije grupe u razmaku od 10 minuta.
- Pri predstavljanju igrača pred utakmicu, suci utakmice trebaju biti udaljeni od momčadi najmanje 1 metar.
- Pri predstavljanju momčadi suci utakmice međusobno moraju biti udaljeni najmanje 1 metar.
- Iz protokola se izbacuje obveza rukovanja igrača i službenih osoba nakon predstavljanja prije i nakon završetka utakmice.
- Zapisnički stol mora biti organiziran tako da su suci za stolom udaljeni najmanje 1 metar između sebe (zapisničar, mjeritelji vremena, live scoring, opunomoćenik…)
- Liječnik mora sjediti sam, izolirano od svih ostalih službenih osoba.
- Službeni govornik utakmice (spiker) također treba sjediti sam, odvojeno od svih ostalih službenih osoba.
- Prostor za novinare treba biti tehnički pripremljen tako da između novinara bude razmak od najmanje 1 metar.
- Svaki gledatelj na tribini mora biti udaljen od sljedećeg najmanje za jedno sjedeće mjesto, a po mogućnosti i dva sjedeća mjesta (1 metar)
- Prije ulaska na tribine (službeni ulaz za gledatelje), klub-organizator utakmice treba organizirati beskontaktno mjerenje tjelesne temperature svakog gledatelja.
- Pri ulaska na tribine (službeni ulaz za gledatelje), klub-organizator utakmice treba organizirati dezinficiranje ruku svakog gledatelja (dezinficijens osigurava klub domaćin koji je također dužan angažirati osobu za dezinfekciju ili prskanje ruku).
- Na zapisničkom stolu treba biti dovoljna količina dezinficijensa (najmanje 1 litra).
- Klub domaćin je dužan osigurati jedan beskontaktni toplomjer za mjerenje tjelesne temperature igrača, službenih osoba utakmice i novinara. U ime kluba-domaćina će biti zadužena jedna osoba koja će igračima i službenim osobama izmjeriti tjelesnu temperaturu unutar 1 sat pred početak utakmice. Novinarima će se temperatura izmjeriti kada dođu do svog novinarskog mjesta.
- Klub domaćin-organizator je dužan organizirati preko zaštitarske službe poštivanje preporuke međusobne udaljenosti gledatelja na tribinama prije i tijekom same utakmice.
- Preporučuje se da klub domaćin neposredno prije početka utakmice, i još 4 puta tijekom utakmice (tijekom svake četvrtine) snimi tribine (publiku) u dužini snimke od cca 1-2 minute (može mobitelom s manje udaljenosti) kako bi se mogla po potrebi utvrditi bliskost osoba ako se ustanovi da je netko od posjetitelja bio pozitivan na koronavirus.
- Na sportskom objektu moraju biti vidno istaknute pisane preporuke održavanja higijene i ponašanja korisnika na sportskom objektu, igrača, službenih osoba i gledatelja u skladu s preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.