Regionalna liga / 2. travnja 2022.

PREMIER REGIONALNA LIGA – Novi Beograd i Jadran u finalu

Prvo polufinale je bilo dobro, ne možemo zanijekati, ali drugo je bilo ipak za oktavu, jednu razinu više ako ne kvalitetnije (makar i to stoji), no onda sigurno uzbudljivije, dinamičnije, neizvjesnije sadržajnije. To što su pružili igrači obiju momčadi, Jadrana i Jug Adriatic osiguranja, zaista zaslužuje čestitke. Utakmica koja je malo više od sat vremena morala prikovati uz TV ekrane i one koji možda ne gledaju svaki dan ili ne “gutaju” vaterpolo.

Vaterpolisti Jadrana su pobjedom nad jugašima ostvarili velik uspjeh. Prvi put u povijesti, plasirali su se u finale ovog natjecanja. Za Splićane je ovo ujedno i drugo finale nekog nadmetanja ove sezone, nakon prošlog prosinca osvojenog Hrvatskog kupa.

Tempo utakmice je bio izvanredno snažan, visok od prve minute, a čak bi naveli da su ga nametnuli jugaši, te spremno prihvatili jadranaši. I nitko do kraja nije popuštao, niti je bilo za zamijetiti pad u igri, tjelesnoj spremi. Stoga, palac gore i stručnjacima u oba stožera zaduženim za ovaj dio posla.
Za razliku od sva 4 prijašnja susreta Splićana i Dubrovčana, sada je Jug Adriatic osiguranje bolje otvorio. Poveli su Gospari 2:0, 3:1, 5:3. Sve u prvoj četvrtini, dionici koja je obilovala golovima, a u biti je bila uvertira za jednako takve preostale tri dionice. Unatoč tim vodstvima jugaša, Jadran nije zaostajao niti jednom previše. Uvijek su bili ‘tu negdje’, blizu, na gol, najviše dva zaostatka. Ono jedino što je bilo odmah primjetno je velik broj isključenja, a imajući u vidu razliku u ‘širini’ klupe jedne i druge momčadi, tu se krila opasnost za Kobešćakovu momčad.

Početkom druge četvrtine, trener Jadrana Mile Smodlaka je kod vodstva suparnika 7:5 zamijenio između vratnica Marcelića za Anića. Doduše, kasnije će ga, već tijekom treće četvrtine vratiti u igru. Zanimljivije je što je trener Jug Adriatic osiguranja, Vjekoslav Kobešćak također zamijenio svojeg prvog vratara Tonija Popadića, te od početka treće dionice između vratnica poslao mladog Ivana Jurišića. Razlika u trenerskim izmjenama vratara je samo utoliko što je prvi vratar Dubrovčana, Toni Popadić vraćen u igru tek zadnjih minutu i pol utakmice, kada je Jadran već vodio 18:16 i pobjeda Splićana se nazirala.

Sjajnu je predstavu pod kapicom Jadrana odigrao apsolutno prvo ime susreta, Jerko Marinić Kragić. Očito, silno ‘vruć’, ali u pozitivnom smislu, postigao je čak 7 pogodaka. U prve dvije četvrtine čak 5 pogodaka, nadmetao se donekle s grčkim centrom kod jugaša, Kakarisom (4 gola), ali Marinić Kragić je bio tak koji je ‘držao’ Jadran u igri, sprječavao da se Gospari ne odlijepe na 3 razlike. Bitno posebno stoga jer su jugaši silnu pozornost obratili na Luku Bukića, donekle i Konstantina Harkova.
Prvo vodstvo Jadrana bilježimo 4 sekunde prije kraja druge četvrtine kada je sjajan pogodak postigao kapetan Anđelo Šetka. Međutim, praktički se do kraja utakmice odvijala sjajna borba, nadmetanja i trenera, kao i bekova s centrima. Mali taktički ‘rat’ u bazenu u kojem su se momčadi izmjenjivale u vodstvu, a sve do posljednje tri minute nikada nitko nije poveo s više od pogotka razlike. Kada se to dogodilo, bio je kraj ili početak odluke.

Malo manje od 4 minute do kraja, Bukić na asist Marinića Kragića pogađa za vodstvo Jadrana 17:16, a dvije i pol minute prije kraja jako lijep pogodak s vanjske je pozicije postigao bek-šuter Rino Burić za 18:16. U utakmici u kojoj je bilo i isključenja s pravom zamjene, i žutih kartona trenerima, jedan peterac, te ukupno čak 35 osobnih pogrešaka, iz bazena su zadovoljniji izašli jadranaši.
U nedjelju će Jadran od 20.30 sati u finalu odmjeriti snage s Novim Beogradom.

Parovi i satnica finalnog dana – nedjelja, 3. travnja:
(17.00) Radnički – Jug Adriatic osiguranje (Arena Sport 5)
(20.30) Novi Beograd – Jadran (Arena Sport 2)

Kragujevački Radnički neće biti u mogućnosti braniti prošle sezone u Zagrebu osvojeni naslov pobjednika Premier regionalne lige. Naime, u prvoj polufinalnoj utakmici beogradskog Final Foura, Novi Beograd je svladao suparnika, zasluženo, na koncu i uvjerljivo, iako je utakmica u prve tri četvrtine bila uglavnom izjednačena.

Pobjednik je u konačnici i odlučen u prvim minutama zadnje dionice u koju je Novi Beograd ušao s minimalnom prednošću 8:7 i to golom Vlachopoulosa s najmanje 8 metara, u kontri i doslovno u zadnjoj sekundi treće četvrtine. U već spomenutom početku zadnje dionice pala je konačna odluka. U prve dvije minute, s igračem više koji je dotad bio rak-rana obiju momčadi, Duško Pijetlović odnosno Drašović pogodili su za 10:7. Do kraja je tada ostalo gotovo punih 6 minuta. Tri razlike nisu baš nenadoknadivi, ali jesu vrlo teško kada igrate protiv odličnog sastava kakav je Novi Beograd. Posebno kada imaju raspoloženog (a kada i nije) vratara Gojka Pijetlovića, te jako dobro posloženu, pokretljivu obranu. Točku na i je praktički stavio, pobjedu potvrdio, kapetan Novog Beograda Dušan Mandić golom iz peterca (11:7), dvije i pol minute prije kraja.

Utakmica je kao što smo naveli bila uglavnom izjednačena, samo što je Radnički imao velikih napadačkih problema. Kragujevčani su tako prvi gol postigli tek sredinom druge četvrtine, no taj dugački post u napadu, Novi Beograd nije pretjerano kaznio. Samo vodstvom 2:0. Jedna od karakteristika utakmice bila je i vrlo slaba realizacija igrača više. Nakon tri četvrtine, oba sastava su bila na mizernom omjeru 1-9. Nije se puno izmijenio niti do kraja – Novi Beograd 3-12, a Radnički 2-12.

Ipak, nakon što su Kragujevčani postigli prvi pogodak, brzo je slijedio i drugi, za 2:2. Prvo u nizu poravnanja. Prvi su put igrači Radničkog došli u vodstvo u trećoj četvrtini, golom Pljevančevića dvije minute prije konca te dionice (7:6 za Radnički). Na ovome je Radnički i stao. Sljedećih 8 minuta nisu postigli pogodak, a primili su nekoliko pomalo ‘jeftinih’, prije svega onaj Vlachopoulosa za 8:7.

Bilo kako bilo, Novi Beograd se plasirao u finale koje je na rasporedu u nedjelju, od 20.30 sati uz prijenos na Arena Sport 2.