Regionalna liga / 16. siječnja 2021.

PREMIER LIGA – Sažetak subote

Jugaši osigurali prvo mjesto, a mladostaši nastup na Final Fouru

Večer uoči posljednjeg kola, dobili smo neke odgovore. Dubrovački Jug Adriatic osiguranje je kolo prije kraja osigurao prvo mjesto u skupini B, dok je u A skupini Mladost osigurala jedno od vodeća dva mjesta odnosno plasman na Final Four Premier lige u Zagrebu u ožujku.

Subota ili pretposljednji dan natjecanja na kvalifikacijskim turnirima Premier regionalne lige donio je mirne ili predvidljive ishode prijepodnevnog-ranoposlijepodnevnog dijela programa kojim je kompletirano 2. kolo, dok je večernji dio bio predodređen za derbije.

Prvi dio dana protekao u uvjerljivim pobjedama dva hrvatska kluba u Beogradu, Jadrana koji je bio rezultatski dvostruko bolji od Partizana, te Mladosti čiji trijumf nad Primorjem EB nije niti jednog trenutka bio upitan. U Dubrovniku je pak, u utakmici s malo pogodaka, momčad Radničkog svladala hercegnovski Jadran.

Primorjaši pali pred kraj

Drugi dio subote u Beogradu je počeo gradskim derbijem u kojem je Crvena zvezda pobijedila Partizan. No, zaljubljenicima vaterpola u Hrvatskoj je ipak puno zanimljiviji bio ogled riječkog Primorja EB i Šapca. Dvoboj momčadi koje do tog kola nisu osvojile ni bod, iako se ne može reći da nisu pružili dobre utakmice. Posebno Riječani. Utakmica je bila izvanredno neizvjesna, te s neuobičajeno puno pogodaka. Možda ne ide na čast obranama, ali valja zato pohvaliti napade. Nakon čak 4:4 u prvoj četvrtini, Primorje EB je u drugoj polovici druge četvrtine povelo s 2 gola razlike i tu su prednost sačuvali do polovice utakmice (8:6). U nepune prve dvije minute treće četvrtine golovima Noe Burburana odnosno centra Lovre Paparića, Riječani su imali osjetniju prednost od četiri pogotka (10:6). Manje od tri minute prije konca treće četvrtine, ponovo sjajno raspoloženi Tin Brubnjak iz protunapada je povisio iznova na +4 (13:9). No, Hinićeva momčad izgleda da ima problema s ‘završavanjem’ utakmica. Šabac je do kraja četvrtine uspio izjednačiti (13:13), a tek je golom Rakovca četiri sekunde prije kraja Primorje EB u zadnju četvrtinu ušlo s minimalnim golom prednosti. U zadnjoj dionici je viđen vrlo izjednačen vaterpolo, dosta je tu bilo i obostranih izgubljenih lopti, promašaja, da bi tri minute iz kontre Šabac preko Jankovića postigao gola za, ispostavit će se na kraju, konačnih 16:15 za momčad iz Srbije. Najbolji strijelci s po 5 pogodaka bili su Tin Brubnjak (Primorje EB) i Đorđe Vučinić (Šabac).

Šibenčani svladali prvaka Crne Gore

U Dubrovniku je drugi dio subote počeo pobjedom Solarisa nad prvakom Crne Gore. Momčad iz Herceg Novog je ove sezone u velikim problemima, to je vidljivo još od 1. kola Crnogorskog prvenstva i nije neočekivano. Pa ipak, to nikako ne može umanjiti značaj pobjede šibenskih vaterpolista. Uostalom, izuzev dva kratkotrajna i minimalna vodstva Novljana u drugoj četvrtini (5:4 i 6:5), cijelim je tijekom susreta Solaris bio taj koji je nadzirao rezultat, ‘vodio’ igru i na koncu zasluženo slavio. U trećoj četvrtini bilježimo i najveću prednost Šibenčana (10:6 i 11:7). Gotovo pa već poslovično na ovom turniru, kada su Sunčani u pitanju, među najboljim igračima i najbolji strijelac bio je Roko Pelicarić, 4 gola.

Crnogorski ogled Primorca i Budve uvjerljivo je pripao Kotoranima. Kao kuriozitet spomenimo da je od ukupno 7 golova Budve, čak 6 postigao isti igrač – Blažo Mitrović.

Gospari se poigrali s Kragujevčanima

Posljednja utakmica 4. kola u Gružu bio je ogled dotad jedine dvije neporažene momčadi u B skupini. No, koliko je velika razlika između Jug Adriatic osiguranja i Radničkog, pokazalo se nakon samo 9 minuta igre. Naime, na isteku 9. minute ili prve minute druge četvrtine Jug AO je vodio 8:0! Doista je suvišno nakon ovog bilo što više opisivati, osim čestitati Kobešćakovim učenicima koji su iz vrlo dobru igru do vrha napunili mrežu jedne od boljih srpskih momčadi.

Mladost-express

U istom terminu u kojem se Jug AO u Dubrovniku ‘poigrao’ s Kragujevčanima (što je bilo za očekivati), Mladost je na skoro pa isti način odigrala protiv puno jače momčadi od Radničkog, splitskog Jadrana. Čak 4:0 odmah u startu, nakon dva gola Harkova s igračem više, Miloša iz kontre, te Viskovića iz pozicijskog napada, ipak je bilo malo iznenađenje. Naime, ako su nas na nešto Mladost i Jadran naviknuli u zadnje vrijeme to je dramatičnost i neizvjesnost u njihovim utakmicama. Istina da su u pravilu dobivali Zagrepčani, ali ne bez puno muke, ‘čupanja’… Sada u Beogradu, jedna od najlakših i najuvjerljivijih pobjeda Žabaca u zadnje vrijeme. Za Mladost sedma uzastopna protiv istog suparnika.

Mladost je bila neumoljiva u napadu s igračem više, praktički su to izvodili do perfekcije. Obrambeno solidni, plivački puno aktivniji, ‘vruć’ je bio Konstantin Harkov (4 pogotka). S druge strane igrača Jadrana napravili puno previše pogrešaka da one ne bi bile kažnjene. Samo su u jednom trenutku, pred kraj druge četvrtine jadranaši smanjili na gol zaostatka (8:7), ali nije im baš puno značilo jer su potom u 58 sekundi primili dva gola, te im je sav trud propao.

Vrlo zanimljiva nedjelja

Ovakvim raspletom nakon odigrana 4 kola, nedjelja nikako neće biti nezanimljiva. U A skupini u Beogradu, Mladost je sigurna glede plasmana na završni turnir, ali… U zadnjem se kolu sastaju protiv C. zvezde koja je trenutačno druga, ima 2 boda manje i teorijski čak ima priliku osvojiti turnir. Pobjede li Beograđani, tada bi splitski Jadran ostao treći ili ostao bez Final Foura. Mladost jest sigurna što se tiče nastupa u Zagrebu, ali Žapcima sigurno nije svejedno hoće li biti u Beogradu prvi ili ne. Osvoje li prvo mjesto izbjegavaju za suparnika u polufinalu u ožujku momčad Juga AO. Dakle, Zagrepčani će se itekako boriti za sebe, a onda usputno i za Jadran. Dakako, prethodno Splićani moraju i sebi samima pomoći pa u nedjelju dobiti Primorje EB.

U dubrovačkoj ili B skupini, Jug AO je nedodirljivo prvi. Otvorenim ostaje borba za drugo mjesto i to između Radničkog i kotorskog Primorca našeg trenera Sandra Sukna. Kotorani imaju tri boda manje, ali s pobjedom bi se bodovno izjednačili, no poradi boljeg međusobnog omjera i zauzeli drugo mjesto u Gružu. Ta je utakmica posljednja na programu dubrovačkog turnira.