Regionalna liga / 22. siječnja 2022.

PREMIER LIGA Sažetak subote u Beogradu i Budvi

Veliki preokret jugaša

Čak 30 golova ukupno i senzacionalni obrat jugaša. Kada bi se trebalo u jednoj, kratkoj rečenici opisati hrvatski derbi u 2. kolu beogradske skupine Premier lige između Jadrana i Jug Adriatic osiguranja, onda bi to moglo i tako biti ispisano. Jedino što niti tada ne bi bila opisana sva zbivanja u bazenu.

Jadran je krenuo silovito, na način koji je neodoljivo podsjećao na prošlomjesečno finale Hrvatskog kupa istih momčadi, samo tada u Zagrebu. Ponovo 4:0 za Jadran (Marinić Kragić, Bukić, Harkov i Butić). Dubrovčani u obrani kao da nisu postojali, Splićani napadački silno ubojiti i precizni. Četiri razlike su ostvarili odnosno toliko vodili još do sredine druge četvrtine, a tada… Kao da su se ugasili motori jadranaša, a upalio turbo-punjač u agregatima jugaša. U samo tri minute Jug Adriatic osiguranje je uspio poravnati na 4:4 (!) golovima izvanredno raspoloženog Fatovića koji je u tom nizu postigao 3 pogotka, a još jedan je pridodao Benić. U tom su razdoblju Splićani ostali i bez Rine Burića koji je isključen s pravom zamjene.

Jadran se uspio pribrati, preko Marinića Kragića na poluvrijeme otići s pogotkom prednosti, a početkom treće dionice su zaslugom Harkova poveli ponovo nešto malo osjetnije (6:4). Tu je bio načelno ipak i kraj Splićana jer su Gospari uzvratili za potpuno preokret, opet munjevito (dvaput Argyropoulos i jednom Kržić) za prvo vodstvo jugaša na utakmici (6:7). Do kraja ove dionice Jadran bi vjerno pratio, sustizao vodstvo, ali bi jednako ustrajno Jug Adriatic osiguranje odlazio do plus 1, da bi na ulasku u zadnju četvrtinu bilo i plus 2 za jugaše (9:11).

U zadnjoj dionici je Jadran uspio još jednom tek poravnati (11:11), da bi vrlo brzo nakon toga slijedio i konačan udarac za pobjedu Jug Adriatic osiguranja. Manje od dvije minute prije kraja bilo je 4 razlike za jugaše (12:16)! Potpuno suprotno od onih početnih 4:0 Jadrana.

Druga pobjeda Šibenčana

Solaris je ubilježio drugu pobjedu u svojem osmom susretu ovosezonske Premier lige. Sunčani su naime subotu ili treći dan nadmetanja u Budvi počeli uvjerljivim i zasluženim slavljem nad ‘fenjerašem’ Budvom.

Izuzmemo li dva kratkotrajna vodstva Budvana (1:0 i 2:1), kao i činjenicu da je prva četvrtina rezultatski protekla izjednačeno (2:2), poput uvodne dvije minute druge dionice (4:4), sve ostalo vrijeme, svaki porez i akcija, govorila je u prilog znatno veće kvalitete šibenske momčadi. Ponešto tomu u prilog govore i brojke. Budva je primjerice imala očajno lošu realizaciju igrača više (1-11), ali za podosta toga je zaslužan i vratar Šibenčana, Marin Šparada (10 obrana). S druge strane, ako dodamo da je najdojmljiviji igrač u redovima poraženih bio njihov vratar Mandić (11 obrana), onda i to dosta govori o snazi Budve. Između ostalog, Budva nije zadnju četvrtinu i pol postigla ni pogotka.

Najbolji strijelac utakmice bio Jerko Penava s 4 gola.

Mornarevci bez šansi

Dan nakon poraza od gradskog suparnika, Crvene zvezde, izgleda da su igrači Partizana u 2. kolu beogradskog turnira odlučili sav ‘bijes i zlu volju’ iz te utakmice istresti na prvom sljedećem suparniku. Nažalost, to je bio baš naš, splitski Mornar BS.

Do sredine druge četvrtine, pravom kanonadom po golu Splićana, Partizan je poveo čak 7:0! Brzo, jako je brzo ova utakmica bila odlučena, te je i svaka daljnja minuta praktički išla u korist suparnika hrvatskog prvoligaša.

Mornar BS je prvi pogodak postigao tek u 12. minuti. Druga četvrtina nije još ni završila, kada su prvo Paolo Jakovčević, pa potom i Goran Solje prikupili po tri osobne pogreške. Dodatan problem više za trenera Borisa Pavlovića. Partizan je s druge strane do zadnje minute bio neumoljiv, s igračem više gotovo pa nepogrešiv (9-10) i posljedica svega je visokih 11 razlike za beogradsku momčad.