Regionalna liga / 21. siječnja 2022.

PREMIER LIGA Sažetak petka u Beogradu i Budvi

Jugaši rutinski

Još je jedan hrvatski dvoboj viđen večeras u Premier ligi, ali ovaj je bio u 1. kolu beogradske skupine. Bez iznenađenja i sukladno očekivanom, Jug Adriatic osiguranje je rutinski došao do nove pobjede nad splitskim Mornarom BS s novim trenerom na klupi, Borisom Pavlovićem. U Beogradu je već nakon četiri minute jasno stavljeno do znanja tko će biti uvjerljiv pobjednik. Dubrovčani su preko Benića, Jokovića i Argyropoulosa brzo poveli 3:0, te su nadalje samo povećavali prednost.

Superioran Jadran

Momčad trenera Mile Smodlake u ukupno 6. nastupu ovosezonskog izdanja Premier lige, a u prvom kolu beogradskog turnira, rutinski je svladala suparnika iz Šapca, te došla do pete pobjede. Jadran je u Beograd stigao kompletan, konačno bez problema s izostancima iz bilo kojeg razloga, te se i to moralo osjetiti u njihovoj igri. Možda to i nije bilo potpuno vidljivo u prvoj polovici utakmice u kojoj je Šabac održavao ‘egal’ i čak više puta bio u minimalnom vodstvu, ali kada se ‘zagrijao splitski stroj’, a s druge strane malo i ispuhao šabački sastav, razlika u kvaliteti je došla do izražaja.

Šabac je inače ušao u utakmicu i s manjkom igrača u rotaciji, samo 11 od toga su dvojica vratari. Za suparničkog trenera je još veći problem bio kada je rano ostao i bez još jednog igrača. Zbog tri osobne, već u trećoj minutu druge četvrtine je iz igre morao izaći Marko Tubić. Ne bi, ruku na srce Šabac bio pretežak ispit i da su bili kompletni, a ovako je samo bilo pitanje trenutka kada će upasti u ‘žrvanj’. Dogodilo se to u drugoj polovici susreta.
Prve dvije četvrtine je Šabac cijelo vrijeme vodio odnosno poveo i primoravao Splićane na dostizanje ili izjednačavanje. Splićani su prvi put poveli u zadnjem napadu druge dionice kada je Rino Burić s igračem više, 9 sekundi prije kraja, uspješno završio napad Jadrana (6:5). To je bila naznaka onog što Šabac čeka u nastavku.
Prvo Bukić iz pozicijskog napada, pa Šetka s igračem više za plus tri (8:5). Ova je razlika bila i na koncu treće dionice (9:6), da bi u zadnjih osam minuta bio i više no vidljiv i umor, pad u tjelesnoj spremi kod igrača iz Šapca koji su praktički ostali bez zamjena. U tom razdoblju su Splićani ‘povukli’ i dva protunapada (Bukić i Delić), te je prednost samo rasla. Sve do konačnih, uvjerljivih 14:8 za Splićane.

Čudesnih 18 obrana Marcelića

Hrvatsko sučeljavanje u 2. kolu Budve odnosno sraz jedine dvije naše momčadi na ovom turniru okončano je miroljubivom raspodjelom. Odnosno, po jedan bod Solarisu i Mladosti.
Utakmica s malo golova, ali s dosta obostrano rastrzane igre, velikim brojem pogrešaka obiju momčadi s tim da tu ne mislimo na osobne pogreške. No, ono što ipak primarno valja pamtiti iz ove utakmice odnosno staviti naglasak na izvanredno izdanje mladostaškog vratara, reprezentativca Ivana Marcelića koji je prikupio zaista nestvarnih 18 obrana! Sve više dolaze do izražaja riječi trenera Zagrepčana, Zorana Bajića uoči ovog turnira kada je, budući da su Žapci oslabljeni za Lazića i Biljaku, u prvi plan stavio vratara Marcelića rekavši kako će se morati i još više osloniti na njega. Ivan ga je očito poslušao, sjajno uzvratio. Vrlo dobar je bio i dan ranije protiv kotorskog Primorca (10 obrana), a sada gotovo pa dvostruko više – čak 18 obrana! Rijetke su doista situacije da onda momčad s takvim vratarom ne uspije pobijediti.

Mladost je cijelim tijekom susreta vodila, ali nikada to vodstvo nije bilo izraženo s više od gola prednosti ili razlike, te je uvijek Solaris uspijevao izjednačiti. Učinili su to Šibenčani i u zadnjim trenucima utakmice. U posljednju minutu susreta je Mladost ušla s vodstvom 5:4 i igračem više, ali su se Šibenčani blokom uspjeli obraniti, te zaplivati u polukontru. Nju je pogotkom točno 18 sekundi prije kraja završio Eugen Koprčina za 5:5.
Uzevši u obzir sve viđeno, neodlučen ishod ove utakmice možda i najbolje odgovara zbivanjima u vodi.

Subota u Beogradu donosi najzanimljiviji dio cijelog turnira, posebno s hrvatskog gledišta, hrvatski derbi Jadrana i Jug Adriatic osiguranja. Dvije momčadi s vrha ljestvice i sastava koji su još prošlog mjeseca igrali i u finalu našeg nacionalnog kupa.

Od ostalih utakmica, samo dometnimo da je kragujevački Radnički (Josip Vrlić 2 gola) nanio prvi poraz Novom Beogradu u ovom natjecanju, a to je ujedno i druga uzastopna pobjeda Radničkog u kratko vrijeme nad istim suparnikom. Radnički je podsjetimo slavio i u nedavnom finalu Srpskog kupa.

Rezultati ostalih utakmica petka – skupina Budva: Radnički – Novi Beograd 11:10; skupina Beograd: C. zvezda – Partizan 13:11.

Poredak: Novi Beograd 18 (7), Jug Adriatic osiguranje 18 (7), Radniki 17 (7), Jadran Split 16 (6), C. zvezda 12 (6), Jadran (HN) 12 (7), Partizan 9 (7), Primorac Kotor 9 (7), Mladost 8 (8), Šabac 6 (7), Solaris 4 (7), Mornar BS 1 (6), Budva 0 (8).