Regionalna liga / 17. siječnja 2021.

Mladost i Jadran, te Jug AO i Radnički na Final Fouru u Zagrebu (26. i 27. III.)

U Beogradu i Dubrovniku su završeni kvalifikacijski turniri Premier regionalne lige, a samim time dobili smo i sudionike, štoviše polufinalne parove završnog turnira Premier lige koja će se odigrati u Zagrebu, 26. i 27. ožujka. U polufinalu će se, temeljem plasmana na odigranim turnirima sastati Mladost – Radnički i Jug Adriatic osiguranje – Jadran.

Jadran do pobjede odveli Šetka i Zović

Momčad splitskog Jadrana, prvenstveno ‘na krilima’ peterostrukih strijelaca, kapetana Anđela Šetke i ljevorukog povratnika iz Berlina, Ivana Domagoja Zovića, svladala je Primorje EB i tako osvojila drugo mjesto u skupini A. Ujedno to znači i nastup na Final Fouru. Jadran je bio bolji najveći dio utakmice, te su izostavimo li početno vodstvo Riječana (1:0 i 2:1), Splićani cijelo vrijeme vodili. Dapače, u nekoliko navrata i dosta uvjerljivo (6:3, 7:4 i 9:6), pa ipak završnica je bila dramatična. Riječani su manje od tri minute prije kraja utakmice uspjeli izjednačiti (10:10), a to je opasno prijetilo ambicijama jadranaša za plasman na zagrebački završni turnir. Jadran je ultimativno tražio pobjedu nad Primorjem EB, i to u četiri četvrtine ili bez peteraca jer bi svaki drugi ishod ozbiljno kompromitirao šanse Splićana. Kod navedenog rezultata na scenu stupaju upravo Šetka i Zović koji su i dotad bili nerješiva zagonetka za Hinićevu momčad.

Prvo Zović uspijeva iz pozicijskog napada, a zatim i s igračem više, u manje od minute postići dva pogotka, da bi 40-ak sekundi prije kraja kapetan Šetka golom za 13:10 nedvojbeno razriješio sve dvojbe i osigurao pobjedu svojoj momčadi. Dakako, tog trenutka još uvijek Jadran nije bio siguran što se tiče plasmana na Final Four jer valjalo je pričekati i ogled Mladosti i Crvene zvezde.

Mladost uvjerljiva protiv Beograđana

Žapci su rutinski svladali momčad koja je prije 20-ak dana osvojila Srpski kup. Beogradski sastav niti jednog trenutka nije uspio povesti, a maksimum što su uspjeli su tri poravnanja u početku susreta. Posljednje početkom druge četvrtine (5:5). Već malo kasnije je Mladost ‘otišla’ na 2-3 gola razlike, a prednost su samo dalje povećavali kako je utakmica odmicala. U pobjedničkom sastavu se golovima istaknuo Cosmin Radu koji je 4 puta zatresao mrežu Crvene zvezde. Solidan je bio i vratar Ivan Marcelić s 12 obrana.

Jugaši bez popusta protiv Solarisa

U dubrovačkoj B skupini, Jug Adriatic osiguranje je slično kao Mladost u Beogradu, ‘protutnjao’ tom grupom. U posljednjoj utakmici su svladali Solaris s 9 golova razlike. Gosparima je to bila treća pobjeda s tolikom prednošću, dok su kragujevački Radnički ostavili na minus 11, a Budvu na čak 17 golova zaostatka. Protiv Šibenčana su najbolji strijelci bili Loren Fatović i Alexandros Papanastasiou s po 3 pogotka. Već nakon prvih osam minuta je bilo 4:0 za Dubrovčane, a sve ostalo bilo je puko ‘odrađivanje posla’.

Radnički izborio polufinale

U posljednjoj utakmici B skupine, Radnički je svladao kotorski Primorac našeg trenera Sandra Sukna i tako potvrdio drugo mjesto i ulazak u polufinale Premier lige za sezonu 2020./21. Odluka o pobjedniku ‘pala’ je u trećoj četvrtini. Naime, u poluvremenu je još Primorac imao minimalnu prednost (8:7), da bi u trećoj dionici kragujevačka momčad postigla 5 golova, a primila samo 1. Tu prednost u zadnjoj četvrtini Primorac više nije mogao ugroziti. Nakon duže vremena će tako na završnom turniru Regionalne lige nastupati i jedna momčad iz Srbije.