Regionalna liga / 26. studenoga 2022.

PREMIER LIGA – Sažetak 5. kola u Zagrebu

Iza nas je drugi dan turnirskih nadmetanja ili ukupno 5. kolo Premier lige. Na bazenu uz Savu, u središtu je pozornosti bio svakako derbi dva euroligaša ili sudionika Lige prvaka, Jadrana i Novog Beograda, ali prije toga su odigrana dva susreta čiji su pobjednici dosta brzo odlučeni.

Mornarevci bez šansi

Šabac je baš kako sugerira naslov, ostavio splitski Mornar BS praktički bez šansi. Dvije su čak četvrtine (prvu i treću) Šapčani ostavili Splićane na nuli. U prvoj dionici 4:0 za momčad iz Srbije, a u trećoj 5:0. U takvoj konstelaciji snaga odnosno pri takvom kretanju rezultata, bilo bi skoro pa iluzorno očekivati išta bolje za našeg predstavnika od uvjerljivog poraza od 9 golova.

Mladost lakoćom do nove pobjede

Sraz Žabaca i Sunčanih bila je repriza prošlosezonskih susreta za 3. mjesto u našem državnom prvenstvu, ali… Repriza samo imenima momčadi.

Niti traga izjednačenosti i neizvjesnosti kakva je vladala još prije pola godine. već u prvoj je četvrtini Mladost povela uvjerljivo (6:3), a kako je vrijeme odmicalo tako su svoju prednost samo malo po malo Zagrepčani podizali. Strogo kontrolirana utakmica Žabaca, solidna obrana, odlične izvedbe Marka Jelače koji je daleko najveće ljetošnje pojačanje mladostaša, ali i obećavajuća izvedba centra Hercega, te Gluhaića.

Jadran namučio Novi Beograd

Derbi kola, ali i cijele skupine nije razočarao. Vrlo dobra utakmica, nekoliko sjajnih poteza, ali i završnica koja je ‘mirisala’ na neizvjesnost iako se to tri i pol minute prije kraja nije dalo za očekivati, nakon vodstva prvaka Srbije 12:8. Naime, s dva uzastopna pogotka kapetana Jadrana, Anđela Šetke (jedan sa srednjeg vanjskog, silovito toliko da je skinuo kapicu brazilskom vrataru suparnika, te jedan iz peterca), plus još jedan briljantan Dobuda (iz ‘odbojke’ na dodavanje Šetke s desnog krila), Jadran je minutu i pol prije kraja smanjio na 12:11!

Slijedio je napad Novog Beograda u kojem su se Splićani sjajno branili, udaljili suparnike od gola, da bi u zadnjim sekundama napada, 1.02 minute do kraja Skoumpakis pucao, pogodio vratnicu, a onda se lopta nesretno odbila u Marcelićeva leđa i otplutala u gol. Taman toliko da cijelim obujmom pređe gol-crtu. Uistinu, da je bilo manje nesreće za jadranaše u toj akciji, imali bi Splićani priliku za poravnanje, te punu dramatiku na koncu utakmice.

Ostaje činjenica da je Novi Beograd vodio cijelim tijekom utakmice (od 2:0, preko 6:2, 9:6 itd.), te je s te strane pobjeda Novog Beograda zaslužena, ali jednako tako stoji i da je Jadran pružio vrlo dobru igru. Posebno su obrambeno činili velike probleme srpskoj momčadi koja je uostalom imala i postotak realizacije igrača više ispod 30 posto (2-7), što je za Novi Beograd rijetkost.