Regionalna liga / 15. siječnja 2021.

PREMIER LIGA – Sažetak 3. i dijela 2. kola

Glatke pobjede tri najjača hrvatska kluba

Petak je u Beogradu i Dubrovniku na kvalifikacijskim turnirima Premier regionalne lige donio dvokolo (2. i 3. runda), iako ne doduše kompletno. Prijepodnevni dio programa uglavnom i nije donio prevelika uzbuđenja. Posebno ne u B skupini u Gružu. Ondje je Solaris ostvario prvu pobjedu nadvisivši Budvu protiv koje su vodili praktički cijeli susret. Najbolji u redovima Sunčanih bio je Roko Pelicarić s 5 golova.

Jug Adriatic osiguranje se ‘poigrao’ s Kotoranima iz Primorca, ostavivši goste na 9 golova zaostatka. Ujedno, i u ovoj smo utakmici imali igrača s pet golova. U redovima pobjednika je to bio hrvatski reprezentativac Loren Fatović.

U beogradskoj A skupini je prijepodne odigrana samo jedna utakmica, a u njoj je Crvena zvezda pobijedila Šabac s dva gola razlike. Poslijepodnevni je dio nudio već nešto malo više uzbuđenja.

Suvereni Mladost i Jadran

U A skupini prvi favorit turnira, zagrebačka Mladost nije ni mrvice šanse ponudila Partizanu. Odlična igra obrambeno i napadački dovela je Žapce do vrlo visoke pobjede od 11 golova razlike (20:9). Možda treneri neće biti previše zadovoljni s dosta neobvezujuće igre u zadnjoj četvrtini čiji rezultat nalikuje na rezultat neke cijele utakmice (8:5), ali to nimalo i ni na koji način ne umanjuje zasluženost i uvjerljivost pobjede zagrebačkog sastava.

Onako kako je Mladost ‘riješila’ Partizan, tako je i Jadran odigrao protiv Šapca. Od prvog su se plivanja za loptu Splićani u bazenu ‘postavili’ kao jači, bolji, kvalitetniji sastav. Nametnuli su se autoritetom momčadi kao i pojedinaca, te je to bilo vidljivo i u kretanju rezultata. Šabac nije niti jednom vodio, a kada je Slovak u momčadi Šapca, Marek Tkač izjednačio na 4:4 sredinom druge četvrtine, to kao da je razljutilo jadranaše. Uslijedila je ‘Jadranova bura’ sa 6 uzastopnih pogodaka (10:4) u sljedećih osam minuta. Na kraju treće četvrtine sedam razlike za Splićane (12:5), pa su si izabranici trenera Smodlake mogli priuštiti malo opuštanja u zadnjoj četvrtini. U njoj nisu postigli gol, ali nisu ni primili više od dva.

Nakon nepotpuna tri kola ili uoči sutrašnjeg prijepodnevnog nastavka natjecanja, zanimljiv je poredak u vrhu. Tri kluba u ukupno dva boda razlike – Mladost 6, Jadran 5 i C. zvezda 4. Doduše, Zagrepčani s utakmicom manje. Odlična uvertira za derbi cijelog turnira koji donosi subota navečer od 20.40 sati s ogledom dva hrvatska kluba, Mladosti i Jadrana.

Tin Brubnjak prijetio ‘gašenjem’ Zvezde

Zanimljiv je bio ogled Primorja EB protiv Crvene zvezde. Riječani su opet bili nadomak iznenađenja, pobjede. Ne toliko blizu kao dan ranije protiv Partizana, ali ipak… Većim dijelom izjednačenog susreta su mladići trenera Igora Hinića vodili. Pred kraj druge četvrtine i malo osjetnije (7:4). Beograđani su posve preokrenuli u trećoj dionici i poveli 8:7, ali su Lovro Paparić s dva metra, te Bojan Car s igračem više doveli primorjaše u vodstvo uoči zadnje četvrtine (9:8). Najbolji kod Riječana, Tin Brubnjak svojim petim golom je početkom zadnje četvrtine doveo squadru s Kantride u još malo veću prednost (10:8). Samo, očito ništa nije nedostižno ni Beograđanima. Ukoliko je Primorje EB imalo junaka u Brubnjaku koji je postigao čak 6 golova, imao je i suparnik u Gavrilu Subotiću koji ih je postigao jednako toliko. Od toga polovicu baš u zadnjoj četvrtini. Prvo dva za poravnanje (10:10 tri i pol minute prije kraja), pa potom nakon pogotka Tankosića, još jedan gol Subotića za 12:10 minutu prije kraja. Sada je na red došao mladi Brubnjak koji svojim šestim pogotkom 40-ak sekundi prije kraja smanjuje zaostatak Riječana (11:12).

Vremena je ostalo još za po jedan napad na svakoj strani. Zvezda ga je odlučila riješiti preko Subotića (logično) čiji je šut Boris Letica blokirao. Trener Igor Hinić je odmah pozvao minutu odmora, do kraja je ostalo bilo još samo 12 sekundi. Tri sekunde prije kraja Boris Letica je gađao za izjednačenje, ali nažalost Riječana nije uspio.

Solaris namučio Radnički

Šibenčani su protiv objektivno puno jačeg, kvalitetnijeg sastava Radničkog odigrali vrlo solidnu, pa i dobru utakmicu. Potpuno su iznenadili Kragujevčane daleko boljim, ozbiljnijim ulaskom u susret što se zrcalilo i u vodstvu Solarisa čak 5:1 na početku druge četvrtine. Rezultat 5:2 za Solaris nakon točno polovice utakmice je djelovao obećavajuće. Vrlo dobru je rolu na vratima imao mladi Marin Šparada kod Šibenčana. Međutim, u trećoj četvrtini je Radnički zaigrao u obrani agresivnije, s puno više bržeg plivanja i to se brzo ‘osjetilo’ i na rezultatu. Od onih 5:1 za Solaris u drugoj minuti druge dionice do 8:5 za Radnički u prvoj minuti zadnje četvrtine. Ipak predugačko razdoblje bez postignutog gola, a u međuvremenu čak 7 primljenih. Međutim, Solarisu kapa dolje i poradi ne odustajanja. Šibenčani su smogli snage pred kraj ozbiljno priprijetiti, smanjiti na tek jedan gol zaostatka dvije minute prije kraja, učinivši završnicu vrlo uzbudljivom. Radnički je dvaput priprijetio preko ljevorukog Crnogorca Aleksa Ukropine. Jednom je obranio vratar Šparada, drugi je put Karlo Kreković blokirao. Za Solaris je pak pokušao izjednačiti Roko Pelicarić, ali njegov šut nije pronašao cilj. Neovisno porazu, ovo je bio i više no solidan otpor Solarisa protiv, ponavljamo, dosta jačeg suparnika.

U posljednjoj utakmici petka u Dubrovniku, najjača momčad skupine B (Jug Adriatic osiguranje) se sučelila najslabijoj (Budva). Ne treba ni pojašnjavati kako je završilo. Dovoljno je navesti da je zadnja četvrtina završila 7:0 za jugaše, a s 5 golova najbolji strijelac utakmice bio je ruski reprezentativac u momčadi Juga AO, Daniil Merkulov.