Regionalna liga / 5. ožujka 2022.

PREMIER LIGA – Sažetak 3. dana u Zagrebu

Novi Beograd preko Jadrana do 1. mjesta

Pi svemu će sudeći Beograd odnosno VK Novi Beograd biti domaćinom ne samo završnog turnira Lige prvaka, nego i Premier lige. Naime, srpski je sastav visoko svladao splitski Jadran, ali u kontekstu borbe za prvo mjesto u Premier ligi, bitnija je za srpsku momčad vijest da je Radnički u Kragujevcu svladao Jug Adriatic osiguranje.
Budući da Novi Beograd u zadnjem, nedjeljnom kolu u Zagrebu ima za suparnika pretposljednji Mornar BS, teško je vjerovati da će išta prepustiti slučaju. Kao što nisu očito niti protiv Jadrana.
Ubitačni u napadu, čvrsti u obrani. Igrač više 7-10, dok je onaj Jadrana tek 5-16. Početkom posljednje četvrtine, u trenutku kada je Novi Beograd poveo 16:8, malo su stali. Sasvim razumljivo.

Čudesnih 20 Jurlininih obrana

Vrlo, vrlo dobra utakmica uz Savu. Mladost i Crvena zvezda ove sezone očito igraju susrete izjednačene, s neizvjesnom završnicom, utakmice koje se odlučuju u zadnjim sekundama, ali koje su doista i vrlo lijepe. Tako je bilo u listopadu prošle godine u utakmici ova dva kluba u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Onda je slavila Mladost. Sada je u zadnjoj minuti, točnije 5 sekundi prije kraja, golom Gavrila Subotića slavila beogradska momčad.

No, prije sveg ostalog, valja naglasiti odlično izdanje mladostaškog vratara Jerka Jurline koji je protiv momčadi iz Lige prvaka, pune klasnih igrača, ubilježio okruglih 20 obrana! Nestvarno, ali pomno bilježeno. U prve dvije minute 3, do poluvremena ih je već bilo 12 itd. Mlada momčad Zagrepčana, Bajićev ‘dječji vrtić’ odigrao je neopterećeno jer oni su svoj status u Premier ligi osigurali i za sljedeću sezonu, te su iskazali raskoš koji ova momčad ima.

U potpuno izjednačenoj utakmici u kojoj su se Mladost i gosti izmjenjivali u vodstvu, a ono nikada nije bilo veće od gola razlike, odluka je pala u zadnjim sekundama. Vratar srpskog sastava Vladimir Mišović je ‘skinuo’ pokušaj šraubom Luke Bajića 26 sekundi, te je gost imao puni napad za pokušati ostvariti pobjedu. Uspjeli su ishoditi igrača više, a njega je sjajni Gavril Subotić okončao parabolom 5 sekundi prije kraja s lijevog krila. Izgleda da su i gledatelji u solidnoj mjeri osjetili da bi to mogla biti lijepa utakmica, ispunili su tribine bazena uz Savu i sigurno nisu požalili.

Hercegnovski Jadran je u lovu i dalje na jedno od mjesta na Final Fouru, te im je utakmica s Mornarom BS nametala imperativ pobjede. Mornarevci su s druge strane, remijem dan ranije, pogotkom Marina Vrdoljaka u posljednjim sekundama vrlo je izvjesno spriječili izravno ispadanje iz lige. To ni u kojem slučaju ne znači da je momcima trenera Pavlovića bilo svejedno. Konačno, pružili su čvrst otpor, u početku su bili i donekle izjednačeni da bi u trećoj četvrtini s tri uzastopna pogotka, od 6:4 do 9:4, Novljani stekli prednost koju više nisu ne ispuštali, nego nisu dopustili suparniku i da ju ugroze.
Valja pripomenuti i da su Splićani vrlo rano, već u 11. minuti ostali bez usluga Luke Duževića koji je jako brzo prikupio tri osobne pogreške.