Regionalna liga / 25. veljače 2023.

PREMIER LIGA – Sažetak 12. kola

Utakmicama ukupno 12. kola na turnirima u Splitu i Dubrovniku, završena je ovogodišnja sezona Premier lige, dakako onaj temeljni dio, prije završnog turnira koji će se odigrati 25. i 26. ožujka. Nepoznanica više nema. Na Final Four u Beograd će Novi Beograd, splitski Jadran, kragujevački Radnički i Jug Adriatic osiguranje.

Iz lige je ispao kotorski Primorac koji nije osvojio niti jedan bod, dok će Solaris u razigravanje protiv Valisa iz Valjeva koji je u A1 ligi osvojio drugo mjesto. Znano je od ranije da se u Premier ligu vraća riječko Primorje EB.

Turnir u Dubrovniku

Žapci šokirali Gruž

Nakon dvije godine mladostaši su pobijedili jugaše u Dubrovniku. Prvi put nakon svibnja 2021. kada su posljednji put Žapci bili i prvaci države.

Subotnja pobjeda Mladosti nad Jug Adriatic osiguranjem u Dubrovniku, (18:12) je neovisno svim okolnostima, s prizvukom velikog iznenađenja. Sama utakmica rezultatski više nikome nije mogla išta bitnije donesti, ali… Ipak, kada se igra kod kuće, pa izgubi drugi put uzastopno (nakon Novog Beograda u petak navečer), a k tomu i dosta uvjerljivo… Nije baš ni jugašima vjerojatno bilo svejedno.

S druge strane, Mladost je igrala bez svojeg kapetana, najboljeg igrača i strijelca, Marka Jelače. U sastavu Jug Adriatic osiguranja izostajao je samo Maro Joković.

Prve dvije četvrtine su protekle u izjednačenoj igri, pa onda i takvom rezultatu, ali u trećoj četvrtini je uslijedio veliki niz mladostaša. Treći dio igre je Mladost dobila čak 7:2! U zadnju su dionicu Zagrepčani ušli s prednošću 15:9. Tog je trenutka sastav trenera Bajića praktički osigurao pobjedu, pa onda ne treba čuditi da je i trener jugaša sjeo na klupu i tako odgledao utakmicu do kraja. Prethodno je izvukao iz igre vratara Popadića, kapetana Fatovića, baš kao i Žuvelu… Doduše, i Mladost je pri kraju uvela svoje najmlađe poput inače trećeg vratara, Jakova Čosića.

Zagrepčani su dvije minute prije kraja vodili s čak 8 pogodaka razlike, (18:10) što je bila najveća prednost na utakmici.

U preostalim utakmica dubrovačkog turnira, Novi Beograd je bez problema svladao posljednju momčad lige, kotorski Primorac, (18:10), dok je Šabac svladao Jadran iz Herceg Novog 17:12.

Turnir u Splitu

Mornarevci pali u zadnjih 8 minuta

Kragujevački Radnički, klub Lige prvaka ‘slomio’ je splitski Mornar BS tek u zadnjoj četvrtini. Pune tri dionice je sastav trenera Borisa Pavlovića ne samo odolijevao napadima, već bio potpuno ravnopravan sastavu iz Kragujevca. Uostalom, nakon tri četvrtine smo bili na istom mjestu kao na početku – stanje rezultatski poravnato, 7:7.

Tko zna kako bi utakmica završila da Radnički nije imao dvojicu odličnih igrača u Nemanji Stanojeviću i Vuku Draškoviću. Prvi je postigao 5, a drugi 6 golova! Samo njih dvojica zajedno, dva gola više od cijele splitske momčadi. Odluka je ‘pala’ u zadnjih osam minuta ili još preciznije zadnjih 7 minuta, budući da je dotad rezultat bio 8:8. Slijedilo je čak 6 pogodaka gostiju iz Srbije, samo jedan mornarevaca, za konačnih plus 5 Radničkog, (14:9).

Solaris definitivno predzadnji

Šibenčani su porazom od Crvene zvezde i službeno zauzeli predzadnje mjesto na tablici Premier lige. To dalje znači da je pred njima razigravanje za ostanak u Premier ligi, proiv valjevskog Valisa. Nije nepremostiva prepreka.

Poglavito ako zaigraju kao protiv Zvezde. Beograđani su istina vodili cijelim tijekom utakmice odnosno nisu dopustili Sunčanima niti jedno vodstvo, ali… Solaris je cijelo vrijeme prijetio, izjednačavao, bio na gol zaostatka tek, ‘disao’ za vratom suparnicima. U konačnici, u zadnju se minutu ušlo s minimalnim vodstvo Crvene zvezde (11:10), da bi pola minute prije kraja, Gajić postigao gol za konačnih 12:10, pobjedu Beograđana.

Jadran s plus 12 ispratio i Partizan

U posljednjoj utakmici splitskog turnira, Jadran je ponovio plus 12. Naime, s toliko su golova razlike pobijedili u prvoj utakmici poljudskog turnira kragujevački Radnički (15:3). Sad su ponovili doseg, ali protiv beogradskog Partizana, (18:6). Splićanima čak nije previše zasmetalo što je vrlo rano, u 4. minuti s pravom zamjene im isključen ponajbolji igrač i prvi strijelac, Jerko Marinić Kragić.

U prvoj i zadnjoj četvrtini Partizan se nije loptom uspio približiti golu jadranaša, odnosno nisu postigli niti jedan pogodak. Samo na takav način su igrači trenera Marelje postigli 9 golova prednosti. Ovom pobjedom se Jadran probio do drugog mjesta na tablici, prestigavši u zadnjem kolu dubrovački Jug Adriatic osiguranje