Regionalna liga, Vijesti / 23. veljače 2023.

PREMIER LIGA – Sažetak 10. kola

Utakmicama ukupno 10. kola, na turnirima u Splitu i Dubrovniku, ušli smo u završnicu osnovnog dijela natjecanja Premier lige.

SKUPINA SPLIT

Jadran iskazao moć nad Radničkim

Splićani su nestvarno visokim rezultatom, ali apsolutno zasluženo pobijedili kragujevački Radnički. U srazu dva sastava iz Lige prvaka, hrvatski je doprvak ostavio na minus 12 momčad Radničkog koja je prije samo nekoliko dana još imala ‘na konopcima’ veliki Olympiacos.

U Jadranu bilježimo čak 11 različitih strijelaca. Samo jedan igrač, ne računajući jasno vratare, nije probio obranu Šumadinaca. Zanimljivo, taj jedini je baš najbolji strijelac jadranaša, Jerko Marinić Kragić. Radnički, točnije njihov trener, inače srpski izbornik Uroš Stevanović je isprobao sve što je mogao i što mu je palo na pamet. Pokušao je s izmjenama vratara – nije išlo. Samo, još je slabije išlo njegovim učenicima u napadu. Uostalom, dosta govori podatak da je Radnički imao realizaciju igrača više 1-9!? Prvi su gol gosti postigli tek tri sekunde prije kraja druge četvrtine, a dotad je već bilo 5:0 za Jadran. Sjajna izvedba Splićana.

Zvezda prejaka za mornarevce

Kratko je trajala neizvjesnost, ona rezultatska u srazu Crvene zvezde i splitskog Mornara BS. Samo prvu četvrtinu (4:4), pa možda još i polovicu druge ili do vodstva Beograđana od gola razlike (7:6). Nakon toga kao da je slijedilo paljenje turbo-motora srpske momčadi, sastava koji je prije nepuna dva tjedna osvojio nacionalni kup u svojoj zemlji.

Jedna od važnijih karika u momčadi iz Beograda, Bojan Baničević je na isteku sedme minute mora iz bazena zbog isključenja s pravom zamjene. Iako se to u tom trenutku učinilo kao dodatni mali tračak mogućem čudu, odnosno još jačem otporu ili podizanju šansi naše momčadi… nije se dogodilo. Do poluvremena je već bilo 10:6, do konca treće dionice 15:9 za suparnika Mornara BS. Doslovno je sa svakom novom minutom rasla do konačnih +8 ili 18:10 za Crvenu zvezdu.

Solaris nije uspio

Šibenčani su izgubili od Partizana (12:8), te su time dodatno otežali svoj položaj pri dnu ljestvice ili pokušaju izbjegavanja pretposljednjeg mjesta koje vodi u razigravanje (ili potencijalno izbjegavanje i zadnjeg mjesta koje jamči izravno ispadanje u A1 ligu). Presudna je bila bolja igra suparnika u drugom dijelu utakmice, trećoj i četvrtoj četvrtini.

Sunčani su doista krenuli sjajno. Nakon nepunih pet minuta igre Solaris je vodio 3:0 (Kreković, T. Šparada i N. Burburan), ali Partizan je uspio povezati svoje redove i do kraja ove dionice smanjiti na minimalni zaostatak (2:3). U drugoj četvrtini su Šibenčani izgubili i tu minimalnu prednost, odnosno Beograđani su uspjeli izjednačiti na 3:3 odnosno 4:4 što je bio rezultat nakon polovice susreta.

Suparnik Šibenčana je poveo prvi put tek tri i pol minute prije kraja treće četvrtine (6:5), ali kada su i drugi put došli do prednosti (7:6), postali su nezaustavljivi. Sredinom zadnje četvrtine Partizan je poveo 10:6 i usmjerio utakmicu prema svojoj pobjedi. Solarisu u predstojeća dva dana slijede još teže dvije utakmice. U petak protiv Radničkog, te u subotu prijepodne kontra Crvene zvezde.

SKUPINA DUBROVNIK

Petarda Fatovića, branio mladi Jurišić

Jug Adriatic osiguranje je bez stresa prošao Šabac, (14:9). Istina da se suparnik uspijevao solidno držati prve dvije četvrtine. Prvih osam minuta ispunjenih s ukupno čak 10 golova (5:5), te drugu koju su Dubrovčani riješili s minimalnih 2:1 u svoju korist ili za ukupno vodstvo 7:6.

To je ipak bio i optimum mogućnosti momčadi iz Šapca. Već u prve tri minute trećeg dijela, s tri pogotka (1 s igračem više Žuvela, te 2 iz pozicijske igre Kakaris i Mozara), jugaši postavljaju stvari na svoje mjesto. Lagodnih 10:6, vodstvo koje do kraja utakmice nije bilo niti jednog trenutka ugroženo. Kako i bi kada u napadu imate sjajno raspoloženog Lorena Fatovića koji je postigao 5 golova, ali posebno zanimljivo, vrlo sigurnog vratara. To ovog puta nije bio Toni Popadić već je trener Kobešćak povjerenje dao mladom Ivanu Jurišiću koji je ubilježio čak 16 obrana.

Pridodajmo da je nešto minuta u Jugovom sastavu ubilježio i Matias Biljaka koje je ovo bio prvi nastup nakon loma nosu u domaćoj prvenstvenoj utakmici protiv riječkog Primorja EB.

U petak jugašima slijedi najznačajnija utakmica na ovom turniru, derbi protiv Novog Beograda. Za prvo mjesto nakon ligaškog dijela i domaćinstvo Final Foura. Utakmicu će biti moguće pogledati i u programu Arena Sport 1.

Inače, u prvoj utakmici ove skupine, Novi Beograd je svladao Jadran iz Herceg Novog u strogo kontroliranoj utakmici s njihove strane, (13:10).

Mladost pobijedila u završnici

Možda se sjećate najave zadnjeg turnira Premier lige, te tvrdnje o vrlo opasnom, ali i kvalitetnom sastavu iz Kotora. Neovisno tomu što je Primorac zadnja momčad na tablici, što nema niti jedan bod, njihova je kvaliteta realno puno veća, bolja od bodova koje imaju (ili točnije, nemaju). Prognozirali smo i njihovu grčevitu borbu u Gružu s nadom u bijeg s dna. Sve su to uspjeli potvrditi protiv Mladosti koja ih je ipak svladala, ali tek u samoj završnici utakmice.

Valja navesti da je Mladost odigrala utakmicu s 13 igrača. Naime, od dvojice koji su imali prijašnjih dana problema s povišenom temperaturom (Jurlina i Fabris) i koji nisu ni odletjeli s momčadi iz Zagreba u srijedu poslijepodne, na dan utakmice se u Dubrovniku ipak uspio pojaviti Tin Fabris. Ne i prvi vratar Jerko Jurlina, ali imao je i više no dostojnu zamjenu u Ivanu Sunari.

Utakmica je bila naglašeno izjednačena, ravnopravna, s učestalim izmjenama u vodstvu. No, prvo malo osjetnije (2 razlike) uspjelo je Kotoranima (5:7) sredinom druge četvrtine. Činjenica je međutim da je Primorac duže i češće vodio. Imao je Primorac veliku priliku dvije minute prije kraja.Vodstvo 11:10 i napad. Ono što nisu uspjeli Kotorani, jesu mladostaši. Prvo Jelača gol s igračem više, malo manje od dvije minute do kraja, pa presing u obrani, a onda Gluhaić 40 sekundi do kraja pogađa za prvo vodstvo Mladosti nakon kraja druge četvrtine (zanimljivo, i tada Gluhaić). Slijedila je potom i sjajna obrane Ivane Sunare koji je s 14 obrana dokazao da Žapci imaju dvojicu pouzdanih vratara.