Regionalna liga / 26. studenoga 2021.

PREMIER LIGA – Navečer je 3. četvrtina odlučivala

Pomalo otrcalo, ali ipak nerijetko i točno, nepisano pravilo u vaterpolu kaže “tko dobije treću četvrtinu, taj dobiva utakmicu”. U beogradskom 4. kolu Premier lige, treća je četvrtina doista bila odlučujuća u obje utakmice hrvatskih klubova. Kako slavlju Partizana nad Mladosti, tako i onom Jug Adriatic osiguranja protiv hercegnovskog Jadrana.

Dva propuštena peterca Zagrepčana

Partizan je zasluženo dobio Mladost (14:10), ali je činjenica i da su Žapci napravili previše pogrešaka, posebno u drugom dijelu susreta, a da ne bi bili za to i kažnjeni. Prve dvije četvrtine, sasvim izjednačen vaterpolo, a u konačnici takav je bio i rezultat u poluvremenu (6:6). Zanimljivo da je u drugoj četvrtini, beogradski sastav poveo 4:2, da bi Žapci s četiri gola (Rakovac, Biljaka i Lazić 2), preokrenuli na 6:4 u svoju korist. No, potom je uslijedila treća četvrtina.

Za početak, gol sa svake strane (Aleksić iz peterca za Partizan, te Dašić za Mladost) i to je 7:7, a onda… Onda se srpska momčad ‘odljepljuje’ na 11:7 i to je prednost koju mladostaši više do kraja nisu dostigli. U ovom razdoblju Mladost nije iskoristila jedan peterac (Rakovac puca – Rističević brani). Početkom zadnje dionice je Partizan golom iskusnog Milana Aleksića podigao prednost na plus 5 (12:7), međutim sada je Mladost ‘pritisnula’. S dva gola su smanjili na 12:9, da bi potom izborili i peterac, manje od 4 minute do kraja. Sjajna prilika za vratiti dramatiku susretu. Međutim, raspoloženi vratar Beograđana, ‘skida’ i još jedan kazneni udarac (pucao je Lazić), da bi u sljedećem napadu, bivši mladostaš, Amerikanac Bowen pogodio. Umjesto mogućeg smanjenja vodstva Partizana na 12:10, suparnik Mladosti je poveo 13:9 i to je bio praktički kraj utakmice.

Petarda Mare Jokovića

U utakmici prvaka Crne Gore, Jadrana iz Herceg Novog i našeg Juga Adriatic osiguranja, donekle sličan scenarij. S tim da su sada dakako s epilogom zadovoljniji hrvatski vaterpolski navijači. Iako je još sredinom druge četvrtine, sastav trenera Vjekoslava Kobešćaka imao 2 gola prednosti (6:4), nakon prvih 16 minuta igre zadovoljniji su bili na suparničkoj strani. Novljani su naime vodili 7:6.

Sada dolazimo do ‘priče o trećoj četvrtini’. Napadački razgoropađeni jugaši ‘zatrpali’ su mrežu kluba iz Herceg Novog s pet ‘komada’ u nepunih šest minuta igre – Joković 2, Papanastasiou 2 i Tomasović. Pogled na semafor sugerirao je da je utakmica odlučena, 12:7 za jugaše. Do kraja utakmice je Jadran (HN) istina uspio smanjiti na konačnih 15:13, ali pobjeda Gospara nije niti jednog trenutka bila upitna. Uostalom, u zadnjoj četvrtini je Jug Adriatic osiguranje imao vodstvo i 14:10 i 15:11. Ono što možda neće veseliti trenera Kobešćaka i njegov stožer je osim velikog broja primljenih golova, dosta velik broj pogodaka primljenih s vratnice (barem 5-6). Iako, tu valja ipak pridodati da u silno zgusnutom ritmu turnira, s po dvije utakmice u danu, pa još onda i bez Fatovića, Stahora, a s mislima na ono što dolazi (nastavak Lige prvaka i Hrvatski kup), Jugu Adriatic osiguranju je ionako najbitnije samo pobjeđivati. Dojam je u ovom trenutku manje bitan. Veseli zato nešto drugo. Maro Joković koji je početkom sezone, od povratka u Gruž uglavnom više razigravao i asistirao, na BG turniru je značajno (i očekivano) preuzeo na sebe malo više odgovornosti. A znate kako je to kada se Maro razmaše. Novljanima je ‘uvalio’ 5 komada, prvi strijelac utakmice.

U trećoj utakmici 4. kola, Novi Beograd je pobijedio Budvu 14:1.

Poredak: Jug Adriatic osiguranje 12, Novi Beograd 12, Partizan 6, Mladost 3, Jadran (HN) 3, Šabac 0, Budva 0.