Regionalna liga / 26. ožujka 2023.

PREMIER LIGA – Jugaši osvojili naslov!

Ukupno peti trofej pobjednika ove lige za dubrovački klub, a treći već ove sezone, nakon Superkupa i Hrvatskog kupa. Sva tri puta u finalu protiv Jadrana. Ne može biti slučajno, ali može poslužiti još jednom kao dokaz snažno izraženog pobjedničkog mentaliteta sastava iz Gruža.

Uzbudljiv polufinalni dan Final Foura Premier lige u Beogradu, protegnuo se i na finalni dan, na odlučujuću borbu za trofej. Dubrovčani su svladali Splićane u finalu boljim izvođenjem peteraca 14:12 (10:10) i ponovo s vratarom Tonijem Popadićem u naslovnoj ulozi. Prva dva izvođača peteraca za Splićane nisu bili uspješni – Zović je uzdrmao okvir gola, a Bukićev je udarac ukrotio Popadić. Budući da su svi dubrovački izvođači bili neumoljivi – Lazić, Joković, Fatović i zaključno, Grk Kakaris – Kobešćakova je momčad s pjesmom na ustima prvo ispunila beogradski bazen, a potom krenula svojim domovima.

Jug Adriatic osiguranje je bolje otvorio utakmicu u smislu stalnog vodstva, od 1:0 za jugaše pa sve do pred sam kraj utakmice, točnije do dvije minute prije kraja. Primorali su Gospari jadranaše na dostizanje prednosti i u tom razdoblju, kao u biti i tijekom cijele utakmice, najveću su prijetnju jugaši imali s lijeve strane splitskog napada, od vrlo raspoloženog Luke Bukića (4 gola). Obrana jugaša je činila solidne probleme Jadranu u napadu, ‘ukočivši’ centre Dobuda i Duževića, a osim Bukića u početku i nije bilo previše raspoloženih šutera iz vanjske linije Splićana.

U drugoj četvrtini je Jug Adriatic osiguranje poprilično ‘ozbiljno’ poveo, 5:2 i 6:3, ali Jadran je i dan ranije dokazao da nije momčad koja posustaje i odustaje. Dokazali su to u drugoj polovici utakmice u kojoj su malo po malo smanjivali zaostatak, sustizali vodstvo jugaša, iako su Gospari još početkom treće četvrtine imali tri gola prednosti (7:4). Do kraja treće četvrtine je Jadran smanjio vodstvo Dubrovčana na gol razlike tek (8:7), a u zadnjih osam minuta je počela drama broj 3 na ovom turniru.

Splitski je sastav izjednačio (8:8) prvi put, pa onda i još jednom (9:9), da bi dvije minute prije kraja u akciji s igračem više, na dodavanje Zovića s desnog krila, na vratnici iskočio Rino Burić i poslao loptu u nebranjeni dio mreže. Bilo je to prvo vodstvo Jadrana na utakmici – 10:9. Već u sljedećem napadu, sjajno je Kakaris u pozicijskom napadu, brzo reagirao, izmaknuo pozornosti splitske obrane i prevario vratara Marcelića za 10:10. Bio je to rezultat koji se nije mijenjao do kraja, a potom je slijedilo raspucavanje peteraca opisano u početku izvješća.

Jugaši slave, ali nemaju razloga za preveliku tugu ni jadranaši. Prikazali su vrlo dobar vaterpolo, a mladići iz oba sastava učinili su još nešto. Po 10. su put u 15 sezona ove lige, pehar pobjednika odnijeli, smjestili u Hrvatsku!

Toniju Popadiću trofej MVP

Potpuno opravdano i zasluženo. Temeljem odluke odnosno ocjene Povjerenstva RVL, vratar Jug Adriatic osiguranja, Toni Popadić je ponio nagradu za MVP ili najkorisnijeg igrača završnog turnira.

Poslovično briljantan oba dana, fenomenalan i ključan pri raspucavanju odnosno u njegovom slučaju obranama peteraca kako protiv Novog Beograda u subotu, tako i protiv Jadrana u nedjelju. Međutim, bio je Toni s ukupno 10 obrana sjajan i tijekom onih temeljnih 32 minute finalne igre.

IZJAVE

Vjekoslav Kobešćak, (Jug Adriatic osiguranje):

– Šokantna utakmica. Sve tri utakmice ovog turnira su bile šokantne i s te strane vjerujem da su gledatelji mogli uživati. Bio je i vrhunski vaterpolo na sve tri utakmice. Drago mi je da smo mi ispali pobjednici ovog turnira, ove cijele lige. Oba puta petercima, ali izuzetno sam zadovoljan. Sama je utakmica krenula vrlo dobro za nas, jako dobro čak, ali je kroz treću i četvrtu četvrtinu bilo očigledno da smo izgubili snagu, nismo iskoristili svoje šanse koju smo stvarali. Tu je Jadran bio u boljem tonus, tako da smo se skoro pa jedva ‘dovukli’ do peteraca i tu nas je opet Popadić u načelu doveo do po pobjede. Kao i dan ranije, ali u finalu je cijelo vrijeme bio briljantan.

Jure Marelja (trener Jadrana):

– Energetski jako iscrpljujuća utakmica. Kako za igrače, tako za trenere. Lijepa za publiku. Meni je jasno žao što nismo uspjeli sačuvati prednost na kraju, iako smo cijelo vrijeme stizali vodstvo Juga. Došli smo u situaciju da smo mogli mirnije odigrati branu-dvije više, primili smo gol u nesretnom trenutku, što nas je malo gurnulo nizbrdo. U ruletu peteraca nismo uspjeli i čestitam Jugu.