Regionalna liga / 25. ožujka 2023.

PREMIER LIGA – Jadran prvi finalist

Splitski Jadran je u velikoj drami polufinala završnog turnira Premier lige u Beogradu, svladao kragujevački Radnički boljim izvođenjem peteraca 17:15 (12:12) i plasirao se u finale koje na rasporedu u nedjelju od 18.00 sati.

Izvanredno uzbudljiva, dinamična, za gledanje lijepa utakmica puna atraktivnosti i neizvjesnosti, s obiljem rezultatskih obrata. Rijetko kada u istoj utakmici obojica trenera mijenjaju obojicu vratara. Još rjeđe se pak momčadi koja gubi 3 gola razlike i ima igrača isključenog bez prava zamjene (4 minute igrač manje u kontinuitetu) vrati i ne samo vrati nego na kraju primora suparnika na izjednačenje. Na koncu, baš ta momčad velikog povratnika i zasluženo pobjeđuje. Sve je to bio Jadran u ovom susretu, ali sve je to bila i jedna vrlo uzbudljiva utakmica Splićana i Šumadinaca, u čijim je pak redovima najbolji pojedinac uz vratara Dobožanova u početku, svakako hrvatski reprezentativni centar Josip Vrlić.

Jadran je dobro otvorio i poveo 2:0, ali kako je to sam početak, tako niti ne mora puno značiti. Radnički je to potvrdio izjednačenjima za 2:2, 3:3. U drugoj je četvrtini srpski predstavnik čak i poveo, u jednom trenutku s dva gola razlike (7:5). No, treća je četvrtina označila  početak drame.

U drugoj je minuti igre u ovoj dionici, Marino Čagalj dobio crveni karton odnosno isključenje bez prava zamjene. Dakle, 4 minute igrač više za Radnički koji je tada imao 2 gola plusa (8:6). Jasno, i peterac. Tada vratar Ivan Marcelić kolosalno brani udarac jednog od najiskusnijih u redovima suparnika, Miloša Ćuka, ali ipak dvije minute kasnije je Radnički došao do +3. Ovog puta je Ukropina izvođač kaznenog udaraca, (9:6) za Radnički. Gotovo izgubljena situacija za jadranaše. Nije sve, zbog tri osobne, u igri više nema i prvog strijelca Jadrana, Jerka Marinića Kragića.

Međutim, s igračem manje u obrani i napadu, Jadran uspijeva malo čudo. S dva prekrasna gola Rine Burića (šraubom i iz lakta), Splićani smanjuju na samo 9:8 za Radnički, te konačno postaju i kompletni što se tiče broja igrača u bazenu.

Početkom zadnje četvrtine, Jadran je poravnao (10:10 – Delić s igračem više), da bi sredinom ove četvrtine i poveo (11:10 – Butić, sjajan gol s vanjske pozicije, te 12:11 – opet Burić, sada s 2 metra). Ljevak u redovima suparnika, Aleksa Ukropina uspio je 20-ak sekundi prije kraja izjednačiti na 12:12 i odvući utakmicu u raspucavanje peteraca. Doduše, dali su Splićani gol (Delić) u zadnjoj sekundi, ali to suci nisu priznali jer je navodno igrač Jadrana bio unutar pet metara.

Bilo kako bilo, u 4. seriji izvođenja peteraca, Anić koji je ponovo ušao među vratnice tijekom izvođenja peteraca, je obranio udarac Vuka Draškovića kod 16:15 za Splićane, a Marin Delić je golom sada konačno potvrdio prolazak Splićana u finale Premier lige. Drugu godinu zaredom.