Regionalna liga, Seniori / 15. rujna 2023.

Premier liga, 1. kolo

Suvereno otvaranje prvaka Hrvatske

Čast ‘presijecanja’ svojevrsne vrpce koja označava početak nove sezone Premier lige pripala je utakmicom dakako, 1. kola Premier lige, skupine Zapad, aktualnom prvaku Hrvatske, ujedno i doprvaku Premier lige, splitskom Jadranu u srazu s pobjednikom prošlosezonskog izdanja A1 lige, te trećim iz Prvenstva Hrvatske, riječkim Primorje EB.

Splićani su poprilično zorno demonstrirali snagu. Razlika u kvaliteti između ova dva  sastava i nije bila upitna, ali jadranaši kao da su se zaželjeli vaterpola, plivanja, lopte i golova. Uostalom, podatak da su čak 22 lopte smjestili u suparničku mrežu govori dosta. Rezultat druge četvrtine (8:5) u mnogim bi utakmicama čak mogao biti i konačan ishod cijelog susreta. Ovdje, samo jedne dionice.
Ono što posebno veseli sve pratitelje vaterpola, a posebno navijače hrvatske reprezentacije, je povratak Lorena Fatovića. Naime, bivši kapetan jugaša, sada pod kapicom splitskog kluba, ponajveća zvijezda ljetnog prijelaznog roka zbog ozljede i operacije ruke nije mogao igrati na Svjetskom prvenstvu u Fukuoki. Vratio se, dokazano i pokazano zdrav, vjerujemo i uspinje u povratku reprezentativne forme. Jasno da je to s klupskog gledišta sjajno za Jadran, ali s nacionalnog odlično za izbornika.

Riječanima ostaje neki oblik utjehe da su jednom uspjeli čak i voditi (1:2 Brubnjak), te da su sredinom prve četvrtine još bili u ‘egalu’ (3:3).

Žapci otvorili pobjedom

U drugom susretu splitske večeri, Mladost je svladala domaći Mornar. U srazu dva kluba poprilično izmijenjenih sastava, ostalo je ipak nešto iz prošle sezone. Prednost ili kvaliteta na strani Zagrepčana. Iskazali su to mladostaši osobito u prve dvije četvrtine koje su dobili identičnim rezultatom ili dvaput po 5:2.

Ono što smo u najavi cijele sezone naveli za momčad Borisa Pavlovića, a to je da će Robert Stojanac biti veliko pojačanje mornarevaca, pokazalo se točnim. Barem u prvoj utakmici, a nadamo se da će se nastaviti i dalje. Stojanac je s 5 pogodaka bio najbolji strijelac utakmice. Ipak, nedostatno za suprotstaviti se Mladosti.

Samo prve četiri minute je Mornar ‘držao ritam’, čak i vodio (1:0 i 2:1), ali s četiri uzastopna pogotka gostiju, mladostaši su prvu dionicu okončali s već solidnom prednošću (5:2 za Mladost). Do sredine druge četvrtine je bilo 7:2, a na polovici utakmice 10:4 za Žapce, te je rezultatski utakmica praktički bila riješena.

Najveću prednost su mladostaši imali početkom zadnje četvrtine kada su poveli 13:6 ili čak 7 golova prednosti.