U16 reprezentacija / 21. lipnja 2024.

Preko Faraona do četvrtfinala

Male Barakude odnosno hrvatska reprezentacija do 16 godina, na Svjetskom je prvenstvu na Malti u četvrtom nastupu ubilježila i četvrtu pobjedu. U osmini finala protiv Egipta nije bilo niti malo problema, uknjižen je još jedan uvjerljiv trijumf nad reprezentacijom koja realno nije na našoj kvalitativnoj razini.

Egipćani su uspijevali držati ‘držati ritam’ s našom reprezentacijom samo do pretposljednje, 5. minute prve četvrtine. U tom je trenutku bilo 2:2, a Egipatu za uspomenu ostaje samo podatak da su uspjeli prvi postići gol u ovom susretu, za njihovo vodstvo 1:0. U posljednjih pola minute prve dionice Matej Šorić je s dva uzastopna gola zaradio Hrvatskoj vodstvo za 4:2. Sredinom druge dionice Nardo Dragaš je povisio na 5:2 i već je tada počelo ‘zidanje’ pobjede. Ona je praktički i osigurana ponovo u završnim sekundama, opet posljednjih pola minute igre u drugoj četvrtini kada su Nardo Skejić i David Varga postigli po jedan pogodak iz pozicijske igre za vodstvo 7:3.
Važno je pripomenuti da je prve minute na ovom prvenstvu ubilježio konačno i naš Nardo Skejić, inače iznimno bitan ‘kotačić u hrvatskom stroju’. Veseli njegov povratak nakon bolesti u igru, u bazen, a očito i povratak golovima.

U trećoj je četvrtini u cijelosti razbijena egipatska obrana. Tu su četvrtinu naši nadmašili suparnika u svim segmentima, od plivanja preko obrane do napada. Uostalom, u ovoj četvrtini je Egipat postigao samo jedan pogodak, a i taj tek iz peterca, ali su zato primili čak 6! U zadnjoj dionici Egipčani nisu dali niti jedan gol.

Hrvatska se tako plasirala u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u kojem ih u subotu čeka momčad Italije. Načelno, prvi europski suparnik na ovom turniru ukoliko bi Tursku sveli pod euro-azijsku momčad. Što se Italije tiče, prekojadranski susjedi su u svojoj skupini osvojili prvo mjesto ispred Gruzije, Ukrajine i Meksika s gol-razlikom +45. Najviša im je pobjeda bila u 1. kolu protiv Meksika (25:5). No, u osmini finala ipak puno teži posao. U osmini završnice je Italija pobijedila Rumunjsku 10:8. Četiri minute prije kraja bilo je 9:6 za Italiju, ali i sve do minutu i 11 sekundi do kraja tek 9:8 za Talijane. Do pred kraj treće dionice je bilo neodlučeno (6:6).
Dakle, suparnik momčadi izbornika Sabionija je sigurno dosad najjači protivnik, ali nikako ne baš i nesavladiv.

Vrlo bitna stavka, počev od četvrtfinala, utakmice se na ovom Svjetskom prvenstvu ponovo igraju 32 minute, odnosno umjesto dosadašnjih 4 puta 6 minuta, trajanje četvrtina će biti 4 puta 8 minuta. Nešto na što su u konačnici naši igrači i naviknuli.

Utakmica Italija – Hrvatska počinje u subotu u 18:00 sati.