U16 reprezentacija / 4. srpnja 2024.

Povijesni uspjeh Hrvatica

Svjetsko prvenstvo za djevojke do 16 godina u turskom gradu Manisi, hrvatska reprezentacija napušta s 4. mjesta! Istinski sjajan rezultat, povijesni uspjeh hrvatskog ženskog vaterpola koji nikad, u niti jednom uzrastu nije dospio do polufinala, nikad u krugu četiri najbolja sastava bilo na kontinentu ili na svjetskoj razini.

Odlična generacija
Činjenica koja je znana istini za volju već dva dana, od trenutka pobjede nad Nizozemskom (8:6) u četvrtfinalu, ali podatak koji zaslužuje ne samo ponavljanje, već i utvrđivanje sada kada je natjecanje u Manisi privedeno kraju. Reprezentacija koju je uspješno minulih tjedan dana s klupe vodio, a prethodno očigledno i skladno uvježbao izbornik Hrvoje Kundid, otvorila je novo poglavlje u povijesti ženskog vaterpola u nas. Stoga ove djevojke, njihov trener i cijeli stožer zaslužuje naše komplimente. Potpuno neovisno tomu što su poražene u zadnje dvije utakmice (polufinale od Mađarske i za broncu od Australije). Hrvatska se na ovom natjecanju plasirala ispred velesila poput Italije, Grčke, SAD, Nizozemske i to je druga činjenica.

Što se same utakmice tiče, Australke su zasluženo pobijedile, ali za tu su se broncu morale maksimalno potruditi. Hrvatska u ovoj utakmici nije bila tek puki promatrač, čak štoviše. U biti, suparnice su do pobjede došle najviše zahvaljujući protunapadima koji su u konačnici i presudile pitanje pobjednica.

Dobivena prva četvrtina
Prva je četvrtina protekla u rezultatski potpuno izjednačenoj utakmici u kojoj je međutim Hrvatska čak više puta bila u prednosti (3:2, 4:3 i 5:4). No, baš krajem te dionice Australija je iskazala način na koji se kanila suprotstaviti našim djevojkama. Njihov četvrti gol bio je iz kontre, a ovaj segment igre bio je ključan u drugoj četvrtini.

Kobne kontre
Drugu je četvrtinu Australija dobila 3:0, a sva tri gola su suparnice naših djevojaka postigle baš iz protunapada, te je Australija preokrenula na 7:5 u njihovu korist. Početkom treće četvrtine i nova kontra Australki (za 8:5). Čak 5 uzastopnih protunapada suparnica! Sredinom ove četvrtine Australija je povela i 9:5 što je bila dotad najveća prednost.

Minimalan zaostatak

Međutim, nisu ni naše cure ‘od jučer’. Nema kontre, ali ima preciznog šuta s vanjske pozicije, pa Lara Srhoj, Tonka Rogulj izvana, odnosno Petra Galić s brojčanom prednošću smanjuju na 9:8. Minimalna prednost Australki. Nije potrajala dugo. Suparnice su u dva napada, u pola minute postigle dva gola (jedan i opet iz protunapada), te su uoči zadnje dionice imale komotnijih 11:8.

U prvoj minuti zadnje četvrtine, preko Walker je Australija opet otišla na +4 (12:8). Uspjele su naše djevojke smanjiti na 12:10 (Jazvin i Srhoj) i to u manje od minute, a do kraja su tada ostale još pune četiri minute, no Australija je ipak znalački uspjela sačuvati prednost do kraja, čak ju dodatno i malo uvećati.

Neovisno porazu, još jednom čestitke izborniku Kundidu, cijelom stožeru i svim igračicama.