Svjetsko prvenstvo, U18 reprezentacija / 3. srpnja 2024.

Poraženi u zadnje 4 minute

Uzbudljiv, ravnopravan i do zadnjih trenutaka neizvjestan. Takav je bio početni natjecateljski dan za naše juniore na Svjetskom prvenstvu do 18 godina u Buenos Airesu.
U 1. kolu B skupine, Italija je u završnici susreta pobijedila Hrvatsku.

Momčad iz izbornika Hrvoja Koljanina je prva povela, iz drugog napada, a strijelac je bio Gabrijel Burburan. Ispostavit će se kasnije da je to bilo nažalost i jedino vodstvo naše reprezentacije. Talijani su nakon 6 minuta igre rezultatski preokrenuli do 2:1 u svoju korist. Centar Viktor Tončinić je u sljedećem napadu poravnao, ali ipak se na prvi odmor krenulo s minimalnim talijanskim vodstvom, (3:2).

U sljedećih osam minuta postignuta su ukupno tek dva pogotka, po jedan na svakoj strani, tako da je u polovici susreta odstojanje između Italije i Hrvatske i dalje bio jedan gol, (4:3). U trećoj su dionici nastupili problemi, ali samo u početnim minutama.

Do sredine te četvrtine Italija je povela malo ‘ozbiljnije’, (6:3), a Hrvatska je ostala bez Marka Šušića zbog rano zarađene tri osobne pogreške. Međutim, druga polovica je u cijelosti pripala našim mladićima koji su preko centra Karla Dragoševića, zatim Mislava Ćurkovića, te Ante Jerkovića s igračem više uspjeli vratiti utakmicu na početak. Rezultat je naime izjednačen na 6:6, minutu do kraja treće četvrtine. Nije tako ostalo do kraja ovog dijela igre jer su Talijani iz napada s brojčanom prednošću ponovo poveli (7:6).

Sve do zadnje četiri minute utakmice, dakle do sredine zadnje četvrtine, pobjednik se nije nazirao. Dvaput su naši mladići izjednačavali (7:7 i 8:8), ali smo prethodno ostali i bez još dvojice igrača zbog treće osobne – Ante Jerkovića i Nikole Prezzija.
U manje od dvije minute Italija je postigla tri uzastopna gola, od toga dva s igračem više, dok je istodobno sačuvala vlastitu mrežu netaknutom, (11:8). Pobjednik je tada odlučen, da bi minutu prije kraja suparnik postigao i još jedan gol, iz kontre, za konačan rezultat.

U 2. kolu Hrvatska će igrati protiv Španjolske koja je u prvom susretu naše B skupine izgubila od Grčke, 13:10. Utakmica sa Španjolcima počinje točno u ponoć po našem vremenu ili službeno je to u nas četvrtak, 4. srpnja.