Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
A reprezentacija, Svjetski kup / 6. siječnja 2025.

Počeo Svjetski kup u Otopeniju

Dvjema utakmicama predviđenim za ponedjeljak (6. siječnja) u večernjim satima (SAD – Japan i Španjolska – Mađarska), u rumunjskom gradu Otopeniju, inače predgrađu Bukurešta, počeo je Svjetski kup. Prvo ovogodišnje seniorsko natjecanje nacionalnih momčadi.

Turnir u Rumunjskoj je inače kvalifikacijskog tipa za završni turnir, zvan Superfinale Svjetskog kupa, a koji će se održati od 18. do 20. travnja u Crnoj Gori. Na turniru u Otopeniju, a koji će se igrati po novim pravilima, nastupa ukupno 11 momčadi, od kojih će najboljih 6 izboriti pravo sudjelovanja na završnom turniru najboljih 8 sastava. U biti, iz Otopenija će dalje najboljih 5 plus Crna Gora koja kao domaćin ima izravan plasman na završnom turniru. Taj isti turnir u Crnoj Gori, dat će tri sudionika Svjetskog prvenstva u Singapuru. Budući da su se osvajači medalja s Olimpijskih igara u Parizu (Srbija, Hrvatska i SAD) već temeljem tih ostvarenja plasirali u Singapur, ta je činjenica umnogome ‘kreirala’ i izgled sastava koji će sada u bazen u Otopeniju.

Hrvatska sa 6 olimpijaca

Za našu je reprezentaciju već znano da je izbornik Ivica Tucak odveo kombinirani sastav od 16 igrača od kojih je ondje 6 koji su nastupali u Parizu – vratar Toni Popadić, centar Luka Lončar, braniči Rino Burić i Marko Žuvela, te napadači Jerko Marinić Kragić i Konstantin Harkov.

No, slično će kao naša momčad izgledati i još neki sastavi u Svjetskom kupu.

Srbija s 2 zlatna iz Pariza

Olimpijski pobjednici u Otopeni su stigli sa samo dvojicom zlatnika iz Pariza – drugi vratar Vladimir Mišović i Petar Jakšić. Izbornik Stevanović u Rumunjsku je došao s praktički B reprezentacijom, te s istom idejom kao i naš izbornik Tucak, oprobati mlade igrače, generaciju koja dolazi na početku novog olimpijskog ciklusa.

Amerikanci s 5 brončanih s OI

Srpski stručnjak na klupi američke vrste Dejan Udovičić u Rumunjsku je doveo 5 igrača s OI – vratara Adama Weinberga koji je proglašen za najboljeg čuvara mreže na Igrama, zatim Marka Vavica, Chasea Dodda, Maxa Irwinga i Dylan Woodheada. Inače, prije puta u Europu Dejan Udovičić je potpisao i novi četverogodišnji ugovor s Američkim vaterpolskim savezom. Udovičić je na klupi američke reprezentacije još od 2013. godine.

Mađarska s 4 igrača s Igara

Momčad koja je u Parizu zauzela 4. mjesto, reprezentacija Mađarske, unatoč tomu što još nema osiguran nastup na Svjetskom prvenstvu u Singapuru, također nije došla u Rumunjsku s najjačim snagama. Izbornik Zsolt Varga je u Otopeni doveo četvoricu koji su nastupali ljetos u glavnom francuskom gradu – Daniel Angyal, Erik Molnar, Krisztian Manhercz i Adam Nagy.

I Španjolci bez 5 iz Pariza

Španjolska, aktualni prvak Europe dolazi u jakom sastavu, iako im nedostaje 5 igrača s Olimpijskih igara u Parizu. Nema legende Felipea Perronea, baš kao ni Alberta Munarriza, nema ni Sergija Cabanasa iz Jug Adriatic osiguranja ili pak Miguela Del Tora, pa Martina Famere, ali tu su i ubojiti Alvaro Granados, vratari Unai Aguirre i Edoardo Lorrio, pa Bernat Sanahuja, Roger Tahull, Oscar Asensio, Jose Bustos, Marc Larumbe.

U stožeru Španjolaca i jedno novo ime, Crnogorac Miloš Šćepanović, trener Marseillea i nekadašnji vratar crnogorske reprezentacije.

Prepolovljeni Francuzi

Francuska je također ‘osakaćena’. No, ondje je došlo do smjene generacija. Vaterpolsku su karijeru završili Mehdi Marzouki, Remy Saudadier, Emil Bjorch, ali i Clement Dubois. Reprezentativnu su pak karijeru završili Michael Bodegas i Pierre-Frederic Vanpeperstraete. Ozlijeđen je Enzo Khasz. To je čak 7 igrača, pola momčadi, a za sastav kakav je Francuska to je skoro pa sve, uz dužno poštovanje vrataru Fontaniju ili Thomasu Vernouxu.

Kompletni Grci i Crnogorci

S najjačim su igračima u Otopeni stigle zato reprezentacije Crne Gore i Grčke. Crnogorci imaju jednu, veliku novost u svojoj reprezentaciji, ali na klupi. Izbornik im je sada bivši srpski izbornik, trofejni Dejan Savić.

Isto vrijedi i za Theodorosa Vlachosa koji je okupio najbolji grčke igrače za ovaj turnir.

Što se ostatka tiče, a tu mislimo na domaćina Rumunjsku, te Gruziju i Japan najavljene su najjače postave. Što to pak znači, drugo je pitanje.

Neparan broj reprezentacija

Ono što vjerojatno prvo upada u oči je neparan broj momčadi, njih 11. To i jest razlog zašto je jedna skupina, baš naša, sa samo dvije reprezentacija. Tu valja podsjetiti kako nedostaje Italija koja je pod suspenzijom od 6 mjeseci, počev od listopada 2024. odlukom World Aquaticsa, a zbog nedoličnog ponašanja na olimpijskom turniru u Parizu.

Skupine Svjetskog kupa u Otopeniju

  • Skupina A – Francuska, Španjolska  i Mađarska
  • Skupina B – Grčka, Srbija i Crna Gora
  • Skupina C – SAD, Japan i Rumunjska
  • Skupina D – Hrvatska i Gruzija

Hrvatska počinje u utorak s Gruzijom

Naša prva, ujedno i jedina utakmica u skupini, odigrat će se u utorak, 7. siječnja od 18.30 sati po našem vremenu. Pobjednik te utakmice je jasno i pobjednik skupine, te se time izravno plasira u četvrtfinale. Četvrtfinalne utakmice su na rasporedu u petak, 10. siječnja, također u 18.30 sati po hrvatskom vremenu. Suparnik će se jasno tek kasnije znati, ali po nekim projekcijama to bi mogla biti momčad koja će u C skupini osvojiti drugo mjesto.