U18 reprezentacija / 4. srpnja 2024.

Pobjeda u rijetko viđenoj drami

U drugom kolu B skupine Svjetskog prvenstva za igrače do 18 godina u Buenos Airesu, Hrvatska je pobijedila Španjolsku rukometnim rezultatom 24:23! Jasno je da je s ovakvim rezultatom pobjednik odlučen petercima, ali nakon 32 minute je bilo 13:13, što pak odaje koliko su se dugo izvodili peterci. No, to je bio samo finale jedne nestvarno uzbudljive utakmice.

Španjolska je vodila 7:1
Kakav je to dramatičan susret bio sa silnim rezultatskim obratima u Buenos Airesu. U 13. minuti susreta, duboko u drugoj četvrtini, Španjolska je imala izrazito visoko vodstvo 7:1. U tom se trenutku činilo da je utakmica riješena, neovisno tomu što još nismo bili ni na polovici susreta. Što god je moglo krenuti krivo po naše mladiće, baš se to i dogodilo. Španjolci su nemilice rešetali našu mrežu. Od 7 golova, čak su 5 postigli s igračem više. Jedan jedini naš gol bio je, malog kurioziteta, za hrvatsko vodstvo u 1:0 u prvom napadu. Na polovici susreta rezultat i zbivanja u vodi bila su sve samo ne ružičasta za Hrvatsku. Suparnik je vodio 10:4. A onda…

Razbuđena Hrvatska
Onda je krenula Hrvatska. U trećoj četvrtini pogađaju samo naši igrači – Mislav Ćurković, Len Dujmić dvaput uzastopno i Amar Fajković za 10:8 nakon treće četvrtine. Naš gol netaknut, te se osam minuta prije kraja probudila nada.

Još je više razbuktana nakon što je Duje Cuzzi postigao pogodak za smanjenje španjolskog vodstva na 10:9 u prvoj minuti zadnje dionice. Sada su Španjolci bili ‘u rupi’. Gotovo punih 10 minuta Furija nije postigla gol, dok su juniori Barakuda dali 5.
Španjolci su se sada ‘vratili’ u utakmicu, poveli 11:9, pa 12:10, ali naši reprezentativci iskazuju karakter. Nema predaje.

Vodstvo Hrvata

Malo manje od tri minute do kraja, naši su igrači uspjeli izjednačiti (12:12 – Dujmić i Bučević), da bi 52 sekunde do kraja Ćurković pogotkom okrunio napad s igračem više. Hrvatska vodi 13:12! Sada je voda u ušima Španjolaca, oni su u situaciji ‘spašavati’ utakmicu. Uspjeli su to golom za 13:13 samo 37 sekundi do kraja. Imali smo zadnji napad, izbornik Koljanin je pozvao minutu odmora, Cuzzi je šutirao 13 sekundi prije kraja, ali španjolski blok je uradio svoje. Krenulo se u raspucavanje peteraca. I sad kreće nova drama, igra živaca. Između vratnica naše momčadi je Nikola Batoš.

Neprecizan je bio Perroneov nećak
Prvih 10 izvođača, odnosno 10 šuteva jer je sada svaki od petorice izvođača imao po dva šuta – precizni. Na obje strane. Vratari nisu mogli obraniti niti jedan udarac. Potom je po treći put na pet metara udaljenosti doplivao Tomas Perrone, inače nećak glasovitog Felipea Perronea i njegov suigrač u Barceloneti. Šut i obrana hrvatskog vratara. Za Hrvatsku je pucao i za pobjedu pogodio Duje Cuzzi.

Utakmica je to bila samo za one s puno jako dobrih živaca. Značajna pobjeda ne toliko čak ni bodovno (iako nije zanemarivo dakako), koliko s gledišta stjecanja većeg samopouzdanja, potvrda karaktera i odvažnosti naših mladića.

U drugoj utakmici 2. kola naše B skupine, Italija je pobijedila Grčku 10:9. U petak, 5. srpnja rano ujutro odnosno u 1.30 sati po našem vremenu, Hrvatska će odigrati utakmicu posljednjeg, 3. kola u skupini protiv momčadi Grčke. Pobjedom nad Grcima naša bi reprezentacija osigurala drugo mjesto u skupini i izravan ulazak u četvrtfinale Svjetskog prvenstva. U suprotnom će naši mladići morati još odigrati i osminu finala.