Euro kup / 27. travnja 2024.

Oba HR kluba na Final Fouru Eurokupa

Savršene, prelijepe vijesti za hrvatski klupski vaterpolo iz Beograda i Rijeke. Oba naša kluba, Jug Adriatic osiguranje i Primorje EB su uvjerljivo slavila u uzvratu četvrtfinala Eurokupa, te se plasirali na završni turnir ovog natjecanja – 17. i 18. svibnja!

Jugaši su nakon pobjede u Gružu 15:9, u Beogradu još jednom uvjerljivo svladali Crvenu zvezdu, sada 14:10. No, pravi podvig je učinilo Primorje EB protiv Vouliagmenija. Grci su u prvoj utakmici u Ateni pobijedili 14:9, ali u perfektnoj izvedbi na Kantridi, Riječani su sve nadoknadili, pa i premašili i pobijedili 15:9!

Malo čudo na Kantridi

Zbog neočekivanosti i pravog malog pothvata, logično je prednost u opisu dati Riječanima. S Kantride je uoči utakmice, najiskusniji igrač domaćina, Darko Brguljan najavljivao kako će prvo „…gledati kako pobijediti, pa tek onda gol-razliku”. Upravo su tako nekako, na tom tragu odigrali Riječani. Sve četiri su četvrtine dobili, od toga zadnju kolosalno (4:1). Već su i s tog gledišta zaslužili pobjedu. Nadalje, sjajno je domaćin odigrao obranu, dok je realizacija igrača više (posebno u zadnjoj dionici) bila više no odlična. Uostalom omjer 9-14 govori dostatno.

Do sredine utakmice je rezultat još bio u manje-više egalu, iako je Primorje EB bilo to koje je cijelo vrijeme vodilo. Početkom treće četvrtine, naznaka problema za grčkog doprvaka – 8:5 za primorjaše. Brzo je Vouliagmeni smanjio na 8:7, ali to nije obeshrabrilo domaćina koji je tada krenuo i u još jedan, još malo silovitiji i brži napad. Takav je pristup rezultirao vodstvom 11:7 pred kraj treće četvrtine. Naslućivala se drama, ali sa sretnim završetkom. Pripomogla je i riječka publika koja je vrlo lijepo ispunila tribina. Orilo se „…Primorje, Primorje…”, navijači na nogama, „nosili” su Hinićeve odabranike u vodi. Oni su im uzvratili s najboljih 8 minuta u ovoj utakmici.

U zadnjoj četvrtini, onoj koju su Riječani dobili 4:1.

Rapsodija i jugaša u Beogradu

Jug Adriatic osiguranje je i opet, treći put ovog proljeća ‘uzeo mjeru’ beogradskoj Crvenoj zvezdi. Nakon pobjede u Gružu (15:9) u Eurokupu, pa onda i u Splitu, ali tada u Premier ligi, sada su ih Gospari svladali i u njihovom bazenu, u Beogradu. Elegantnih i uvjerljivih 14:10!

Suparnik je inače imao igrača manje u zapisniku, odnosno njih 12. To je posljedica kazne za isključenje zbog brutalnosti Dušana Vasića, još u prvoj utakmici u Dubrovniku. Iako, to ni izdaleka nije razlog poraza beogradskog domaćina. Razlog njihovog posrtaja, odnosno pobjede jugaša ‘leži’ u kvaliteti i moći hrvatskog doprvaka nad srpskim doprvakom. Vrlo jednostavno, jugaši su i ponovno u svakom segmentu nadigrali suparnika, a pobjeda je jako brzo osigurana.

Krajem prve četvrtine je bilo 4:1, početkom druge 6:2, sredinom iste i 7:3, a pred kraj treće 10:5 za našu momčad. Golovi s 2 metra, pa iz kontre, iz dva peterca, s igračem više. Ništa nije suparnik mogao braniti i obraniti.

Čestitke za oba kluba, VK Jug Adriatic osiguranje i VK Primorje EB, njihovim trenerima i momčadima na velikim pobjedama i plasmanu na završni turnir Eurokupa. Final Four je na rasporedu 17. i 18. svibnja, a domaćin će se uskoro odrediti.

Sabadell i Spandau 04 na Final Fouru

Hrvatskim su se klubovima na završnom turniru Eurokupa pridružili još španjolski predstavnik Sabadell odnosno njemački prvak Spandau 04. Obje su momčadi nakon minimalnog slavlja s golom razlike u gostima, u prvoj utakmici, pobijedile i u uzvratu.

Sabadell – Steaua 7:6, te Spandau 04 – Savona 12:10 (Marin Tomasović 4, Mateo Ćuk 2 gola za pobjednika).