Kup Hrvatske, Vijesti / 28. studenoga 2020.

Mladost prva u Zagrebu, remi Solarisa i Primorja EB u Gružu

Hrvatski kup – sažetak 4. kola kvalifikacija

Zagrebačka Mladost kao prvoplasirana se momčad iz A skupine plasirala na završni turnir Hrvatskog kupa, a to imaju za zahvaliti pobjedi u derbiju kola i cijele skupine, nad splitskim Jadranom. Opet, kao i svaki put ove godine, dvoboji ove dvije momčadi donijele su uzbuđenje i neizvjesnost. Iznimka nije bila ni ova subota na bazenu uz Savu.

Doduše, početak je bio atipičan za dvoboje Žabaca i jadranaša. Mladost je povela čak 6:0 početkom druge četvrtine. Nakon prvih osam minuta 5:0 i savršena realizacija igrača više Zagrepčana (3-3). Reprezentativni centar mladostaša Josip Vrlić zarađivao je izbačaje, ali i ‘trpao mrežu suparnika. Samo je on u prvoj četvrtini postigao tri gola mladostaša. Po jedan su još pridodali Harkov i vrlo raspoloženi Visković. Kontre, igranje na vratnicu, uplivavanja na 2 metra… sve je kod mladostaša djelovalo poput savršeno podmazanog stroja. Kako u napadu, tako međutim i u obrani. Jadran je imao problema s igračem više (1-4 u prvoj četvrtini. Splićani su prvi pogodak postigli tek u 11. minuti, iz peterca (Milardović).

Jadranaši međutim nisu gubili vjeru, ni nadu u preokret, a primarno u sebe same. Malo pomalo su počeli ‘nagrizati’ vodstvo mladostaša, sustizati ih. Nikola Milardović, ljetošnje pojačanje Jadrana odigrao je veliku utakmicu (5 golova) i upravo je on bio jedan od detonatora velikog povratka Splićana. Početkom posljednje četvrtine s dva uzastopna gola kapetana Šetke (peterac i kontra), Jadran je uspio izjednačiti (10:10), a čak su Splićani imali i napad s igračem više.

Mladost se uspjela domoći pobjede pogocima Mislava Vrlića četiri i pol minute prije kraja, odnosno Matiasa Biljaka s igračem više, točno dvije minute prije kraja utakmice.

Spomenimo i da je Mladost bila oslabljena neigranjem reprezentativca Lovre Miloša.

Uzbudljivo je bilo i u Dubrovniku. Ondje se također igrao derbi skupine, ali u Gružu utakmica za drugo mjesto, između Solarisa i Primorja EB. Završilo je remijem, neodlučeno, točno onako kako je i protekla velika većina same utakmice. Riječani su poveli 2:0, Šibenčani poravnali na 2:2 i od tada se praktički igralo ‘gol za gol’ do kraja treće četvrtine nakon koje je rezultat bio – 5:5. S dva pogotka Roka Pelicarića, oba iz peterca, početkom posljednje četvrtine, Solaris je poveo prvi put mrvicu osjetnije (7:5), ali Riječani uzvraćaju s dva gola u točno 59 sekundi razmaka (Brubnjak i Vrbnjak). Do kraja utakmice se rezultat nije više mijenjao, ostalo je 7:7.

Ovakvim ishodom Primorje EB će nedjeljno jutro dočekati na drugom mjestu, s 10 bodova ili tri više od Solarisa, ali u zadnjem kolu igraju protiv Juga AO. Solaris ima puno lakšeg suparnika u KPK. Vrlo je izgledno da bi stoga o drugom mjestu mogla odlučivati ukupna gol-razlika. Riječani su trenutačno na +47, Šibenčani na +16 što se čini nedostižnim na prvi pogled. No, ne nužno kada se pogledaju parovi baš zadnje dvije utakmice u Gružu u nedjelju; Primorje EB – Jug AO i Solaris – KPK .