Kup Hrvatske, Seniori / 24. siječnja 2021.

Mladost osvojila svoj 10. trofej Kupa

Kolosalno finale Hrvatskog kupa! Doduše, ništa manje nije niti bilo za očekivati od susreta dvije vrhunski ukomponirane i sjajno vođene momčadi koje pršte kvalitetom i različitim mogućnostima odabira. Riječko finale Hrvatskog kupa između Mladosti i Jug Adriatic osiguranja, susret za pokal pobjednika ovog natjecanja za sezonu 2020./21. sigurno spada u red jednih od najljepših, a nadasve uzbudljivih finala u posljednjih 10-ak godina.

Mladost je otvorila sjajno, posebno s igračem više (što im je i ostala cijelu utakmicu sjajna odlika), te su Zagrepčani pred kraj prve četvrtine poveli 4:2. Dva gola plusa Žapci su imali još sredinom druge četvrtine (7:5), da bi potom silovito uzvratio Jug AO s četiri ‘vezana’ pogotka (Fatović iz peterca, Papanastasiou, Fatović i Kržić) za potpuni preokret ili vodstvo 9:7 za Gospare.

U poluvremenu je trener Mladosti zamijenio vratara, pa je Marcelića odmijenio Jurlina, a to će se pokazati kao jedna od ključnih odluka klupe mladostaša. Doduše, Merkulov na početku treće dionice iz daljine pogađa za 10:7, što u kombinaciji s Popadićevom obranom peterca Milošu u tom trenutku ‘otvara vrata Kupa’ za momčad iz Dubrovnika.

No, Mladost se ne predaje, te sjajnom obranom i na krilima raspucane desne strane (Harkov 2 gola i 1 pogodak Viskovića) stiže na samo gol zaostatka uoči zadnje četvrtine (11:10 za Jug AO). Početkom zadnje četvrtine Miloš je izjednačio na 11:11. Posljednji je put Jug AO bio u vodstvu zaslugom Garcije (12:11 – šest minuta prije kraja). Tu opet na scenu napadački stupa Harkov koji će do kraja postići još tri pogotka. Četiri i pol minute prije kraja Mladost je povela 14:12, te tu prednost uspjela i zadržati do kraja.

Konstantin Harkov MVP finala

Očekivano i zasluženo. Za najboljeg igrača završnog turnira izabran je ljevoruki mladostaš, ruski reprezentativac Konstantin Harkov. U polufinalu 3 gola protiv Primorja EB, ali u finalu protiv moćnog Juga AO je bio nerješiva zagonetka za dubrovačku obranu. Konačno, kada netko u finalu postigne čak 7 pogodaka, već je i samim time sve rečeno, napisano.

Izjave trenera

Zoran Bajić, trener Mladosti:

– Mojim dečkima svaka čast, bili su fantastični. Bili smo kao mačka s 9 života. Bili smo u minusu, velikom protiv Juga koji je velika, fantastična momčad, ali nije ovo prvi puta da pokazujemo karakter. Rekao sam već dosta puta da su to moji ratnici. Pobijediti Juga u zadnje dvije i pol godine u četiri finala… to nije mala stvar.

Vjekoslav Kobešćak, trener Juga AO

– Mladosti čestitam na pobjedi. Bili su danas bolja momčad, smirenija, te su zaslužili pobjedu. Mi smo odigrali samo jednu četvrtinu onako kako treba, to je bila druga. Ovo ostalo nismo bili pravi. To je druga utakmica uzastopno u kojoj od Mladosti primamo 15 golova, a s toliko se primljenih pogodaka ne smije igrati ozbiljan vaterpolo, kamoli osvajati trofej.