Liga prvaka / 15. studenoga 2020.

Mladost ostala za gol ‘kratka’

Ove će sezone Mladost, baš kao i Jadran u Europi igrati u Eurokupu, odnosno jedini naš predstavnik u Ligi prvaka bit će Jug Adriatic osiguranje. U finale kvalifikacijskog turnira u Siracusi, domaći sastav Ortigie bio je bolji od Mladosti. Ne puno, za samo jedan gol više, ali gol koji je Talijane odveo u Ligu prvaka.

Malo se toga Zagrepčanima ima za zamjeriti. Vratar Jerko Jurlina koji je do finala bio najslabija karika u lancu, protiv Ortigie je nakon slabog početka (1 obrana u prvoj četvrtini), konačno pronašao mirnoću, te prikupio zavidnih 13 obrana. No, s druge se strane nalazio stari, iskusni ‘lisac’, jedan od i dalje najboljih vratara na svijetu, iako u 40. godini. Stefano Tempesti je čovjek koji je radio i napravio razliku. Ubilježio je čak 18 obrana, od toga dvije u zadnjih 16 sekundi utakmice, pri napadu Mladosti s igračem više i kod rezultata 9:8. Komplimenti i za legendu na vratima Sicilijanaca.

Ortigia je bolje otvorila utakmicu, a ponajviše je problema činio ljevoruki, iskusni Valentino Galo. Sva tri gola Ortigie u prvoj četvrtini postignuta su s desne strane (Rossi i Gallo 2). Radu i Miloš su ipak održali rezultatsku neizvjesnost, ne preveliki zaostatak.

U drugoj četvrtini, manje od dvije minute prije ‘poluvremena’, novim golom Galla, Ortigia je još uvijek imala 2 gola plusa (5:3), ali tada slijede mladostaške minute. Dva odlična šuta s vanjske pozicije, prvo Harkova, a potom i Bušlje iznad Tempestijeve glave izjednačavaju na 5:5.

Treća je dionica donijela početak taktičke ‘bitke’ u vodi i samo jedan pogodak. Sjajan gol Luke Bajića iz velike udaljenosti za prvo vodstvo Mladosti (5:6). To je razdoblje odlične igre u obrani Lazića i Miloša, razbranjenog Jurline. Pred kraj ove dionice, Mladost je imala tri uzastopna šuta u istom napadu, ali dvaput se lopta odbijala od vratnice, dok je jednom obranio Tempesti.

Zadnjih 8 minuta dinamičan se vaterpolo igrao u bazenu Siracuse. Rossi je izjednačio, ali Harkov ponovo Mladost doveo u prednost (6:7). Sredinom četvrtine prvo Giacoppo izjednačava (7:7), a manje od minutu kasnije Mirarchi dovodio domaćina opet u vodstvo (8:7). Uspjeli su mladostaši izjednačiti četiri minute prije kraja (Luka Bajić). No, u zadnjoj minuti, 46 sekundi do kraja, nakon isključenja Viskovića, Crnogorac Vidović je sjajno uposlio kapetana Ortigie, Giacoppa koji je pogodio za, vrlo brzo će se utvrditi konačnih 9:8 za Ortigiu i veliko slavlje domaćina.

Rezultati završnog dana turnira u Siracusi

Za 5. mjesto: Jadran – Pays d’Aix 11:5

Za 3. mjesto: Barcelona – Szolnok 6:14

Finale: Ortigia – Mladost 9:8

Temeljem rezultata kvalifikacija u Ortigii, kompletirana je skupina A Lige prvaka