Prvenstvo Hrvatske, Seniori / 8. svibnja 2021.

Medvjedi petercima u borbu za 5. mjesto i Premier ligu

Senzacija na Poljudu! A možda i ne posve, no ipak iznenađenje i velik uspjeh zagrebačkog Medveščaka, svakako. Zagrepčani su u Splitu, u uzvratu borbe za poredak od 5. do 8 mjesta boljim izvođenjem peteraca pobijedili domaći Mornar BS. Podsjetimo, u prvoj je utakmici u Zagrebu bilo neodlučeno (13:13). U subotu još malo više, ali opet bez pobjednika nakon 32 minute (16:16), te su udarci s pet metara odlučivali o prolasku dalje. Prolasku koji nije uopće beznačajan jer će se sada Medveščak boriti za 5. mjesto u Prvenstvu Hrvatske, a ono vodi sljedeće sezone u Premier regionalnu ligu ili elitni dio ovog nadmetanja. Medvjedi suparnika čekaju u boljem iz ogleda Primorja EB i POŠK-a koji se tek treba odigrati.

Subotnja utakmica na Poljudu bila je pomalo nestvarna, primarno u pogledu broja pogodaka. Čak 32 u isto toliko minuta je puno, a što tek reći za rezultat 7:5 u samo jednoj četvrtini? Toliko su Medvjedi dobili drugu četvrtinu u Splitu. Kod vodstva domaćina 6:2 u početnim sekundama druge četvrtine, ipak se malo tko mogao nadati takvom preokretu i dramatici do posljednjih sekundi. Pa čak i dvije i pol minute prije kraja druge četvrtine, Mornar BS je još uvijek imao jednu komotnu prednost i kontrolu rezultata (10:7).

Zagrepčani međutim ne odustaju. Igraju potpuno neopterećeno ili kako veli njihov trener Ivan Rukavina – “Jednostavno, samo igramo vaterpolo” – i topila se lagano prednost mornarevaca. Početkom treće četvrtine, gosti su uspjeli poravnati (10:10), te se od tada vodila posve izjednačena “mrtva utrka”. U kojoj je 13 sekundi prije kraja treće dionice gost prvi put i poveo (13:14). Prvi put nakon početnih 1:0 i 2:1.

Štoviše, u zadnjoj četvrtini igrači trenera Danijela Burića su u zaostatku cijelo vrijeme, pa i s po dva gola minusa. Samo minutu i 20 sekundi prije kraja, Medveščak je imao prednost 16:14, da bi Mornar BS uspio izjednačiti golovima Roka Akrapa (igrač više) i Duje Buzdovačića (peterac, 44 sekunde prije kraja). Posljednjih 19 sekundi utakmice, udarac za Medvjede. Toni Šimić je isključen bez prava zamjene, ali se gost uspio obraniti i ‘odvući’ utakmicu u raspucavanje peteraca.

Tu je pak na svoje došao gostujući vratar Marko Slade koji je s dvije obrane odveo Medveščak u gornji dom hrvatskog vaterpola. Ovdje već dugo nisu bili. Samo potvrda da njihove igre i pobjede s početka kalendarske godine nisu bile nikakva slučajnost. S druge strane, Mornar BS ostaje i dalje ove kalendarske godine još uvijek bez pobjede.