Europsko prvenstvo, U19 reprezentacija / 25. kolovoza 2024.

Mađarice su ipak bolje

Naša ženska reprezentacija porazom je otvorila nastupe na Europskom prvenstvu do 19 godina, a koje je u subotu počelo u Zagrebu.

Sastav Mađarske, aktualne doprvakinje Starog kontinenta u ovom uzrastu, ali i reprezentacija koja u svojem redovima ima čak 6 igračica koje su svjetske prvakinje do 20 godina, s natjecanja u 2023., izrazite su favoritkinje za medalju, pa čak i zlatnu na bazenu uz Savu.

To su zorno i dokazale već u prvoj četvrtini koje su dobile u svoju korist 5:0. Do sredine druge dionice bilo je 7:0 za suparnice, a od tih 7 pogodaka čak 5 je postigla Kata Hajdu. Opasna s 2 metra, ali i s vanjskih pozicija. No, sjajne su Mađarice i u obrani, odnosno imale su savršeno raspoloženu vratarku Golopenczu koja je samo u prvoj dionici prikupila čak 7 obrana. Do kraja treće četvrtine, kada ju je izbornik Marton Benczur posjeo na klupu, prikupila je 11 obrana. Doduše, kad smo već kod mađarskih vratarki, i ona druga nominalno (Luca Emma Torma je u zadnjih 8 minuta prikupila 7 obrana.

Naše su djevojke prvi pogodak postigle sredinom druge četvrtine (Iva Rožić za smanjenje na 7:1, točno 4.39 minuta prije kraja. Bilo je to u napadu s dvije igračice više. Izbornica Mia Šimunić je pokušavala i s promjenama vratarki. Tako je nakon 7:0 za Mađarsku, između vratnica uplivala umjesteo Latice Medvešek, Lana Korać. Kasnije se Medvešek, početkom treće dionice vratila ispred gola, da bi ipak utakmicu završili s Korać.

Načelno, nije tu bila riječ o našim vratarkama. Jednostavno, Mađarice su puno jača reprezentacija, a naše će djevojke nadu u bodove morati potražiti u nekoj drugoj utakmici. Tko zna, možda već sljedećoj odnosno u ponedjeljak (26. kolovoza) kada Hrvatska u 2. kolu A skupine igra protiv Francuske. Ponovo od 17.30 sati.

Inače, u drugoj utakmici naše A skupine, Grčka je svladala Francusku 19:12.