Liga prvaka / 14. prosinca 2022.

LIGA PRVAKA – Veliki remi jugaša u Beogradu

Hrvatski je prvak, Jug Adriatic osiguranje osvojio bod na tekom gostovanju kod favoriziranog Novog Beograda, prvaka Srbije i aktualnog doprvaka Europe, odigravi 12:12 u susretu 3. kola B skupine Lige prvaka.

Nisu jugaši samo osvojili bod, već su u biti primorali Beograđane na ‘spašavanje’ od poraza. Nakon dva uvjerljiva trijumfa u prva dva kola Lige prvaka, domaćin je priželjkivao jasno i treći, iako su istina u najavama gostovanja Dubrovčana naglašavali da će morati biti na maksimalnoj razini. Njihov je samo problem što je i hrvatski prvak u usponu forme, što su Kobešćakove ‘trupe’ lagane, brze i efikasne. Točno je da to nije tako izgledalo cijelim tijekom utakmice, odnosno da se u jednom trenutku (treća četvrtina, 10:6 za domaćina) činilo da je pobjeda Novog Beograda osigurana. To vodstvo srpskog prvaka, ujedno najuvjerljivije u cijeloj utakmici, bilo je tri i pol minute prije kraja treće dionice. Tada su jugaši promijenili obranu, krenuli više u smjeru M-zone, suparnici se nisu nikako snašli ili kako je to kasnije rekao njihov trener Živko Gocić “nastupio je black-out”, te je naša momčad malo po malo smanjivala zaostatak. Sve dok ga nije potpuno poništila (11:11, Joković dvije minute prije kraja), da bi prava panika zavladala u redovima Novog Beograda u zadnjoj minuti.
Bilo je samo 53 sekunde do kraja kada je Jug Adriatic osiguranje poveo 12:11! Obranili su se bili Gospari s igračem manje, vratar Popadić bacio loptu u kontru na desnu stranu, ali pratio je protunapad i Matias Biljaka i pogodio za vodstvo.
Domaćin je uspio poravnati pola minute prije kraja, potezom sjajnog beka-šutera, Nikole Jakšića sa srednjeg vanjskog. No, niti tada još nije bio kraj.

Pet sekundi prije kraja, napad jugaša završavao je Maro Joković, prevario je već vratara Fernandeza, ali se ispriječila greda. U tih 5 sekundi je domaćin uspio organizirati napad odnosno šut Grka Vlachopoulosa, istina s velike udaljenosti, ali ne baš i bezazlen pokušaj. Ukrotio ga je dakako Toni Popadić.

Sjajan rezultat, nemaleni uspjeh hrvatskog prvaka kod momčadi kod koje će se malo tko ‘oslastiti’ bodom, a kamoli bodovima. Bravo za jugaše!

IZJAVE

Vjekoslav Kobešćak, trener Jug Adriatic osiguranja:

Za nas je ovo stvarno dobar rezultat. Načelno, dobra utakmica i nadam se da su svi koji su došli mogli uživati u njoj. U početku nam je obrana bila dosta loša, mekana ako mogu i tako reći. Iako, nije jednostavno igrati protiv Novog Beograda. Mijenjali smo obranu nekoliko puta tijekom utakmice, a u trećoj četvrtini smo jednim oblikom zonske obrane uspjeli ostvariti ono što smo zamislili. Ovaj će nam bod puno značiti na kraju nadmetanja u skupini.

Živko Gocić, trener Novog Beograda:

Teška i tvrda utakmica od prve do posljednje minute, sekunde. Do sredine treće četvrtine bi čak opisao našu utakmicu odnosno igru dobrom, poveli smo 4 razlike, a onda se dogodilo neko ‘zamračenje’. Mislim da nam je suparnik napravio seriju 5-1 u zadnju četvrtinu i pol. Nije mi moguće pojasniti tu situaciju, ni kako, ni zašto je do toga došlo. Imali smo sigurno problema s koncentracijom, posebno u obrani. Dobro je što smo na koncu ipak uspjeli postići gol u zadnjoj minuti i izjednačiti. Zapravo smo mi ti koji smo osvojili, obranili 1 bod. Čestitke Jugu koji je odigrao sjajnu utakmicu.

Marseille propustio pobjedu u Pešti

Ante Vukičević i suigrači mu iz Marseillea imaju za čime žaliti. Imali su veliki Ferencvaros ‘na konopcima’, vodili doslovno cijelu utakmicu do malo manje od 3 minute prije kraja kada je domaćin prvi put poravnao uopće (Merkulov za 8:8). Minutu i pol prije kraja, uz Merkulova još jedan bivši jugaš sada u Ferencvarosu, Grk Argyropoulos je doveo Ferencvaros u prvo i jedino vodstvo, 9:8! Ujedno, to je bio i konačan rezultat susreta. Utakmice u kojoj je francuski prvak poveo 2:0, pa vodio 4:1 sredinom druge četvrtine, 6:3 sredinom treće dionice, 7:5 početkom zadnje… Očito, nije bilo dovoljno.

Drugi budimpeštanski klub, OSC također je cijeli susret plesao po oštrici poraza. Berlinski Spandau 04 je vodio 98% utakmice. Mađarski klub je samo jednom poveo (7:6) početkom zadnje četvrtine, a bod su osvojili temeljem pogotka Ferenca Salomona, pola minute prije kraja utakmice iz napada s igračem više.